Nie wyrzucaj baterii!

9

Każdy powinien wiedzieć, że zużytych baterii czy akumulatorów nie wolno wyrzucać do śmieci komunalnych, tylko trzeba zanosić do specjalnie przygotowanych pojemników. Ale czy wiemy dlaczego należy tak postępować?

Rocznie zużywamy prawie 300 milionów baterii. 90 proc. z nich to baterie jednorazowe. Zwykle gdy przestają działać, po prostu je wyrzucamy. W ten sposób do środowiska naturalnego trafiają tak trujące związki i pierwiastki jak ołów, kadm, nikiel, rtęć, lit i mangan. To czynniki silnie trujące. Wpływają negatywnie nie tylko na człowieka, ale na całe środowisko.

>>> Więcej naukowych informacji na FB.com/NaukaToLubie

Z wielu szkodliwych substancji czy pierwiastków z których zbudowane są wyrzucane baterie, najgorszy wpływ na zdrowie i życie człowieka mają ołów, kadm i rtęć.

Ołów – jest pierwiastkiem trującym. Związki ołowiu mają negatywny wpływ na praktycznie wszystkie komórki i narządy. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży.

Kadm – jest jeszcze bardziej toksyczny niż ołów. Niezależnie od tego w jaki sposób dostanie się do organizmu, jest magazynowany w wątrobie, nerkach, trzustce i płucach. Jest źródłem anemii.

Rtęć – związki tego pierwiastka są silnie trujące i mają dewastujący wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Szalony Kapelusznik, to jedna z postaci występującej w Alicji z Krainy Czarów. Kapelusznicy często cierpieli na choroby psychiczne, bo w procesie uzyskiwania filcu były używane związki rtęci.

Jedynym sposobem na zneutralizowanie zagrożenia jest utylizacja zużytych baterii w wyspecjalizowanych zakładach przeróbki odpadów niebezpiecznych. Tam stosowana jest albo metoda mechaniczna, czyli w skrócie mówiąc rozdrabnianie baterii i oddzielanie od siebie poszczególnych ich części, albo metoda termiczna, która polega na wytapianiu szkodliwych metali w temperaturze około 1400 st C. Trzecia jest metoda hydrometalurgiczna, która polega na chemicznym przetworzeniu baterii. Traktując je kwasami lub zasadami, wytapia się metale czy związki, które są szkodliwe.  Proces recyklingu odbywa się w warunkach kontrolowanych, a odpowiednie zabezpieczenia nie pozwalają by niebezpieczne związki trafiły do środowiska naturalnego.

>>> Więcej naukowych informacji na FB.com/NaukaToLubie

Niezależnie od stosowanej metody, takie metale jak kadm, ołów, rtęć, nikiel czy lit, mogą być ponownie użyte.

PS. Zdaję sobie sprawę z tego, że tym wpisem absolutnie nie wyczerpuję tematu recyclingu baterii. Kiedyś napiszę o tym więcej. Po prostu dzisiaj wymieniałem dzieciom baterie w aparacie fotograficznym i zdałem sobie sprawę z tego jak dużo baterii zużywamy. Swoją drogą, coraz częściej myślę, że osoba (firma), która wymyśli sposób na wydajne i „zdrowe” dla środowiska magazynowanie energii elektrycznej, będzie autorem jednego z największych wynalazków wszech czasów.

Udostępnij.

9 komentarzy

 1. O, bardzo dobry temat, jeszcze o żarówkach poproszę. One (te nowe narzucone nam przez Unię) też zawieraja rtęć, a wszyscy wyrzucają je do zwykłych śmieci. I powtarzać to w TV codziennie, społeczeństwo musi to sobie przyswoić a to trochę trwa 🙂

  • ważny jest też kontekst. najpierw UE wycofała termometry rtęciowe, ze względu na ich toksyczność. następnie forsowała wspomniane żarówki. gdzie tu sens, gdzie logika?
   ponoć jak nie wiadomo o co chodzi, to.. 😉

 2. Baterie wyjęte z aparatu fotograficznego mogą jeszcze długo służyć gdzie indziej, np. w elektronicznym zegarze.

 3. Panie Tomaszu… rtęć to pierwiastek nie związek. Wiem, czepiam się, ale jak ma być naukowo to niech będzie do końca 🙂

  Poza tym to bardzo ważny temat – recyklingu w ogóle. Czasem odnoszę wrażenie, że ludzie po prostu nie rozumieją, po co to całe „zamieszanie z sortowaniem śmieci. Kiedyś był jeden kubeł i było dobrze.” Jak w poprzednim komentarzu – to nie tylko baterie ale i żarówki / jarzeniówki, elektrośmieci w ogóle, wszystkie substancje podlegające ponownej obróbce typu papier, plastik czy szkło.

  • ważny jest też kontekst. najpierw UE wycofała termometry rtęciowe, ze względu na ich toksyczność. następnie forsowała wspomniane żarówki. gdzie tu sens, gdzie logika?
   ponoć jak nie wiadomo o co chodzi, to.. 😉

 4. A ja mam takie spostrzeżenie co do żarówek: wyrzucane do koszy w supermarketach, faktyczne są odbierane przez specjalistyczne firmy, ale przy wrzucaniu tłuką się i ta rtęć i tak się z nich wydostaje… Co z tym fantem zrobić?

 5. Dosyc ciekawe zagadnienie.
  W wiekszosci stanow USA baterie alkaliczne nie sa utylizowane z powodow duzych kosztow. Z drugiej strony od lat 90 baterie alkaliczne nie zawiraja zwiazkow rteci.
  Historia z wlasnego doswiadczenia, w Michigan, jedno pietro wydzialu chemicznego nazbieralo pare kilo baterii alkalicznych a punkt odbioru odmowil utylizacji i polecil wyrzucic do kubla na smiec

Zostaw komentarz