Rosetta na orbicie komety!

Redakcja NTL
NTL
07.08.2014
Przewidywany czas: 1 min

Udało się! Europejska sonda Rosetta, po dekadzie i pokonaniu 6,4 mld kilometrów dotarła na orbitę komety 67p/Churyumov-Gerasimenko. Tym samym rozpoczął się nowy okres w podboju kosmosu. Właśnie rozpoczęło się pierwsze badanie komety w przestrzeni kosmicznej. Od teraz przez kolejnych kilkanaście miesięcy Rosetta nie będzie odstępowała komety nawet na krok. Zbliży się z nią do Słońca, nie przestając badać.

Oto jak Rosetta dotarła do komety:

Do spotkania sondy i komety doszło nieco dalej niż znajduje się orbita Jowisza. Najpierw sonda będzie orbitowała wokół komety w odległości około 100 km. Jej pełny obrót będzie wtedy trwał 3-4 ziemskie dni. Z czasem Rosetta będzie jednak coraz bliżej swojego celu. Gdy ta odległość zmniejszy się do 10 km, w kierunku powierzchni komety wystrzelony zostanie lądownik Philae. Nastąpi to nie wcześniej niż w listopadzie tego roku.

Lądowanie na komecie:

Integralną częścią lądownika jest wybudowany w Polsce element, który pozwoli mu „zacumować” się do pędzącej komety. Z pierwszych pomiarów wynika, że temperatura na powierzchni komety wynosi minus 70 st C i jest o 30 st wyższa niż przypuszczano.

Zobacz również

Podcasty NTL