Według naukowców na Ziemi jest ponad 9000 nieodkrytych gatunków drzew

M.
02.02.2022
Przewidywany czas: 3 min

Międzynarodowy zespół naukowców podjął pierwszy tego rodzaju rodzaju wysiłek, który ma na celu oszacowanie, ile różnych rodzajów drzew istnieje na Ziemi. Naukowcy sugerują, że na naszej planecie roi się od tysięcy gatunków drzew, które wciąż nie zostały odkryte!

Ile mamy gatunków drzew?

Ogromny międzynarodowy zespół badawczy – obejmujący prace ponad 100 naukowców – szacuje, że na Ziemi jest w sumie około 73 000 gatunków drzew. Naukowcy jednak twierdzą, że jak dotąd udokumentowaliśmy tylko około 64 000 z nich. Reszta to około 9200 nieodkrytych gatunków drzew, które do tej pory umykały uwadze i badaniom naukowym.

Wesprzyj zrzutkę NTL

Wielka układanka

Liczenie gatunków drzew na całym świecie jest jak wielka układanka z kawałkami rozsianymi po całym globie. Nie jest łatwo zebrać i usystematyzować takie dane. Naukowcom jednak się udało i połączyli poszczególne zestawy danych w jeden ogromny globalny zestaw danych na temat drzew.

Każdy zestaw danych powstawał w oparciu o pomiarowe badania drzewostanu (informacje o gatunkach drzew, rozmiarach i innych), które wykonywał dany naukowiec.

Gatunki drzew na kontynent w bazie danych GFBI. (Gatti i in., PNAS, 2022)

W tym przypadku zagadka polegała na połączeniu dwóch ogromnych zbiorów danych drzew – jednego należącego do Global Forest Biodiversity Initiative , którego ekolog leśny Jingjing Liang z Purdue University z Purdue University jest koordynatorem, oraz innej bazy danych o nazwie TreeChange .

Ponad 9000 gatunków do odkrycia!

W ramach projektu gromadzenia danych, który łączy wieloletnie katalogowanie drzew, skompilowano zbiór danych o globalnym występowaniu gatunków drzew w siatce ponad dziewięciu tysięcy komórek o wymiarach 100 × 100 kilometrów (62 x 62 mile) na naszej planecie.

9000 nieodkrytych gatunków drzew

Dzięki poprawkom statystycznym uwzględniającym porównawcze bogactwo biomów w różnych regionach, naukowcy wywnioskowali, że prawdopodobnie istnieje jeszcze około 9200 gatunków drzew, które można odkryć. Badacze jednak mają świadomość, że jest to szacunek oparty na niekompletnych danych, w tym obszarach, w których mapowanie i analiza gatunków drzew jest mocno ograniczona.

Niemniej jednak analiza dostarcza ważnych nowych informacji na temat rozmieszczenia i występowania drzew na całym świecie.

Gdzie drzew jest najwięcej?

Szacunkowe badania naukowców pokazały, że najwięcej gatunków drzew znajduje się, co nie jest zaskoczeniem, w Ameryce Południowej (ok. 43 proc.) – Ameryka Południowa zawiera również największą liczbę rzadkich gatunków (około 8200 gatunków) i najwyższy odsetek (49%) gatunków endemicznych, których nie ma na innych kontynentach – następnie w Eurazji (22 proc.), Afryce (16 proc.), Ameryce Północnej (15 proc.) i Oceanii (11 proc.) [źródło].

nieodkryte gatunki drzew

Mimo że w Ameryce Południowej jest około 27 000 znanych gatunków drzew, to badacze szacują, że może być tam jeszcze 4000 gatunków do odkrycia. W tym kontekście, biorąc dodatkowo pod uwagę obecny kryzys lasów tropikalnych spowodowany antropogenicznymi skutkami, takimi jak wylesianie, pożary i zmiany klimatyczne, ​​ochrona lasów zdaje się mieć jeszcze wyższy priorytet właśnie na terenie Ameryki Południowej.

Czy naukowcy zdążą z identyfikacją nieodkrytej jeszcze bioróżnorodności na tych terenach?

Zobacz też: Siedem najgroźniejszych wulkanów – subiektywny ranking Tomasza Rożka

Źródło: sciencealert.com

Zobacz również

Podcasty NTL