5 aplikacji, dzięki którym kontrola rodzicielska na telefonie i tablecie będzie łatwiejsza

Agnieszka Ochman
A. Ochman
08.09.2021
Przewidywany czas: 5 min

Pozwalasz dziecku korzystać ze swojego smartfona i obawiasz się, że wejdzie w nieodpowiednią aplikację lub włączy sobie niestosowne treści? Twój nastolatek ma już własne urządzenie mobilne i boisz się, że odwiedzi strony, których nie powinien? Skorzystaj z aplikacji, które zminimalizują takie ryzyko.

Spis treści:

  1. Nie tylko nieodpowiednie treści. Przed czym chroni kontrola rodzicielska?
  2. Czym jest program do kontroli rodzicielskiej?
  3. Jaki program do kontroli rodzicielskiej wybrać?
  4. Kontrola rodzicielska – czy warto?

Nie tylko nieodpowiednie treści

Chociaż słowo kontrola może mieć negatywny wydźwięk, w tych aplikacjach nie chodzi o szpiegowanie dziecka czy śledzenie jego działań w tajemnicy. Specjalne programy pozwolą Ci zapewnić i swojemu maluchowi, i nastolatkowi bezpieczeństwo, gdy ma ono dostęp do internetu. W zasadzie wystarczy zaledwie kilka kliknięć, żeby Twoja pociecha przełączyła sobie bezpieczną bajkę, na budzący wątpliwość film. Atrakcyjne treści wciągają nie tylko Ciebie. Kolorowe obrazki czy nawet krótki animowany materiał bez wątpienia zainteresują najmłodszych. Nawet przezorne dzieci mogą zupełnie przypadkiem dotrzeć do nieodpowiednich treści.

Kolejne ryzyko wiąże się z komunikatami i reklamami, które pojawiają się na ekranie telefonu. Normalnym jest, że wyświetlają się nawet wtedy, gdy dziecko korzysta z wcześniej pobranej aplikacji. Najczęściej są zachętą do zakupów lub promocją innych usług. Jeśli nie masz odpowiednich zabezpieczeń, jedno przypadkowe kliknięcie dzieli Cię od kosztów. Twoja pociecha może przypadkiem aktywować drogą usługę lub ją zamówić.

Czym jest program do kontroli rodzicielskiej?

Specjalne aplikacje pozwolą Ci czuwać nad działaniami Twojego dziecka, gdy nie siedzisz obok niego. Zwiększą także bezpieczeństwo młodego użytkownika sieci. Tzw. programy do kontroli rodzicielskiej mają wbudowane filtry, które blokują dostęp do portali z nieodpowiednią treścią. Pozwalają także na zablokowanie możliwości pobierania plików czy otwierania wybranych aplikacji. Śmiało więc możesz dać dziecku telefon do ręki bez obaw, że otworzy Twój profil w mediach społecznościowych, konto bankowe lub usunie ważną korespondencję mailową. Aplikacje kontroli rodzicielskiej pozwalają też na śledzenie położenia telefonu, monitorowanie połączeń, czasu spędzonego przed ekranem, a nawet podgląd na żywo.

Masz obawy, czy użytkowanie programów nie jest oznaką braku zaufania do swojej pociechy? Raczej myśl o tym rozwiązaniu, jako o sposobie na zapewnienie bezpieczeństwa. Dziecko wcale nie musi szukać nieodpowiednich treści, aby te wyświetliły się przed jego oczami. Przypomnij sobie tylko, ile razy w ostatnim czasie wyłączyłeś niechciane reklamy czy komunikaty. Twoja pociecha może kliknąć w podobny link chociażby wtedy, gdy będzie próbowała go wyłączyć. Program do kontroli rodzicielskiej pozwoli Ci ograniczyć widoczność podobnych treści i rozsądnie wprowadzić dziecko w świat nowych technologii.

Jaki program do kontroli rodzicielskiej wybrać?

Stały rozwój aplikacji umożliwia zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa, gdy korzystają z telefonu, tabletu czy komputera. Część programów oferuje nawet zdalne zarządzanie urządzeniami najmłodszych. W większości przypadków blokada rodzicielska to usługa płatna wyłącznie w pewnym zakresie. Kosztów wymagają bardziej zaawansowane funkcje. Jaki program do kontroli rodzicielskiej warto wybrać?

Kids Place

Dzięki tej aplikacji to Ty ustalasz do jakich programów na telefonie ma dostęp Twoja pociecha. Bez odpowiedniego hasła nie opuści specjalnego pulpitu i nie włączy na przykład płatnej gry. Dziecko będzie miało jedynie dostęp do tych treści, na które zezwolisz. Blokada działa także na strony internetowe. Aplikacja pozwoli Ci z łatwością kontrolować czas, który dziecko spędza na użytkowaniu smartfona. Wiele przydatnych funkcji dostępnych jest w programie za darmo. Istnieje możliwość rozszerzenia usługi o wersję premium. Co ważne, aplikacja jest dostępna na urządzenia z Androidem.

Beniamin

Aplikacja jest płatna i daje możliwość kilkudniowego, darmowego okresu próbnego. Warto rozważyć jej instalację, gdyż pozwala na szeroki zakres kontroli działań dziecka w internecie. Z jej pomocą możesz zdalnie sprawdzić komputer i urządzenia mobilne. Masz też pewność, że dziecko odwiedza tylko bezpieczne strony – dostaniesz powiadomienie o próbie włączenia nieodpowiednich treści. Program pozwala na monitorowanie zachowań w mediach społecznościowych oraz kontaktów telefonicznych (rozmów i SMS-ów). Nie chcesz, żeby Twój nastolatek grał cały wieczór w gry? Z pomocą aplikacji ustaw limity czasowe i harmonogram dostępności programów zainstalowanych na urządzeniu.

Boomerang Parental Control

Program pozwala kontrolować co dziecko czyta i ogląda w czasie, gdy korzysta z telefonu lub tabletu. Obszarów, nad którymi możesz czuwać, jest kilka. Aplikacja daje Ci wgląd w historię korespondencji i połączeń wykonywanych w ostatnich dniach. Zdalnie ustawisz lub wydłużysz czas korzystania z urządzeń. Aplikacja filtruje nieodpowiednie treści. Jeśli się pojawią, zostaniesz o nich powiadomiony. Program pozwala na śledzenie lokalizacji.

Eset Parental Control

To kolejne narzędzie, które pozwoli Ci skutecznie ochronić swoje dziecko przed zagrożeniami związanymi z używaniem telefonu czy tabletu. Podstawowe funkcje programu są bezpłatne. Korzystając z darmowej wersji skontrolujesz aplikacje, ustalisz harmonogram dostępu do nich i narzucisz limity czasowe. Na co pozwala wersja rozszerzona Eset? Kontrola rodzicielska poszerza się m.in o filtrowanie stron internetowych, lokalizację dziecka czy geofencing.

Qustodio

Kontrolę rodzicielską ułatwi Ci także Qustodio. Program blokuje nieodpowiednie aplikacje czy strony internetowe. Daje dostęp do historii przeglądanych treści, m.in. w mediach społecznościowych czy na YouTube. Dzięki limitom czasowym unikniesz sytuacji, w której dziecko ma nieograniczony dostęp do swoich aplikacji i internetu. Kontroli podlegają również miejsce przebywania dziecka. Aplikacja jest płatna.

Zobacz film: Największe zagrożenia w Internecie

Kontrola rodzicielska – czy warto?

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w sieci to wyzwanie dla współczesnych rodziców. Trudno uchronić najmłodszych użytkowników internetu przed wszystkim zagrożeniami, a programy do kontroli rodzicielskiej mają tę zaletę, że pozwalają Ci trzymać rękę na pulsie. Z ich pomocą zmniejszysz ryzyko dotarcia do niestosownych treści i uzależnienia od wirtualnej rzeczywistości.

Blokada rodzicielska nie powinna być traktowana jako objaw braku zaufania, ale troski. Zawsze poinformuj dziecko o instalacji programów i wspólnie ustalcie zasady korzystania z sieci czy aplikacji. Funkcje takie jak śledzenie rozmów czy lokalizacji mogą budzić wątpliwość w kwestii prywatności. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy w jakim celu je użyjesz – czy z troski, czy z ciekawości.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL