Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
28.09.2021
Przewidywany czas: 4 min

Elektronika jest elementem wpisanym w krajobraz codzienności współczesnej młodzieży. Telefon, tablet, telewizor, komputer – przynajmniej jedno z tych urządzeń znajduje się na wyposażeniu większości domów. Kiedy pozwolić dzieciom robić z nich użytek?

Spis treści

  1. Dziecko a elektronika
  2. Dzieci przed komputerem i z telefonem w ręce – ile czasu najmłodsi mogą poświęcić na gry i bajki?
  3. Dlaczego warto poczekać z zaproszeniem dziecka przed ekran

Wesprzyj projekty Nauka. To Lubię

Dziecko a elektronika

Nastolatek z tabletem czy smartfonem w ręce nikogo nie dziwi. W końcu socjologowie już osoby urodzone na przełomie XX i XXI wieku, które dziś są młodymi dorosłymi, nazywali pokoleniem „z telefonem w ręku”. Coraz częściej dostęp do urządzeń mobilnych mają też najmłodsi. Niektórzy zbyt wcześnie. Z najnowszych badań wynika, że nieco ponad połowa maluchów do 6 roku życia (54%), korzysta z urządzeń mobilnych*. Ponadto dzieci przed komputerem i innymi ekranami spędzają zbyt wiele czasu, a ich działania nie zawsze są kontrolowane przez dorosłych. Często też dzieci mają nieograniczony dostęp do internetu.

Trudno całkowicie odizolować najmłodszych od elektroniki. Szczególnie, jeśli sami często z niej korzystamy. Co więcej, czas dzieci przed komputerem nie musi być bezwartościowy. Odpowiedni dobór treści pomoże im się uczyć lub rozwijać pasje. Istotny jest jednak umiar i zdrowy rozsądek, gdy pozwalasz dziecku korzystać z multimediów.

Wiek, w którym najmłodsi zaczynają korzystać z urządzeń mobilnych, ciągle się obniża. Niektórzy rodzice nie widzą nic złego w przekazywaniu swoich telefonów niemowlętom czy rocznym pociechom. Badania „Brzdąc w sieci!” wskazują, że urządzeń mobilnych używa co dziesiąty maluch do pierwszego roku życia (12%)*. Kolorowy ekran oczywiście zainteresuje najmłodszych. Nie wpłynie jednak dobrze na ich rozwój. Dlatego pytanie o to ile godzin można spędzać przed komputerem i innymi ekranami, jest kluczowe w kontekście najmłodszych. Jak się okazuje, czas ten długo liczony jest w minutach.

Przeczytaj też: Dlaczego sen jest ważny dla dzieci?

Dzieci przed komputerem i z telefonem w ręce – ile czasu najmłodsi mogą poświęcić na gry i bajki?

Dzieci rozwijają się etapami i dostęp do elektroniki powinien być jednym z nich. Nie chodzi o złą wolę czy ograniczanie dostępu do technologii. Podejdź do tego tematu jak do dobierania zabawek, odpowiednich do wieku swojej pociechy. Zdaniem pediatrów elektronika nie jest w ogóle potrzebna najmłodszym. Utrzymują, że dzieci do 5 roku życia powinny przede wszystkim mieć czas na aktywną zabawę i poznawanie świata wszystkimi zmysłami.

Elektronika często przebodźcowuje maluchy. Ponadto ich wzrok nie jest przystosowany do spłaszczonego i szybko zmieniającego się obrazu. Odsuwanie w czasie momentu, w którym dziecko przy komputerze usiądzie pierwszy raz, nie ogranicza go, a wręcz wspiera jego prawidłowy rozwój. Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem?

Zalecenia w tym temacie wydała Amerykańska Akademia Pediatryczna. Według niej:

  • Najmłodsi – do 2 roku życia – w ogóle nie powinni korzystać z urządzeń elektronicznych – telefonów, tabletów, komputerów czy telewizorów. Wyjątek stanowią wideorozmowy z bliskimi. Jeśli pomimo zaleceń chcesz wprowadzić swojego malucha w świat multimediów, poczekaj aż ukończy 1,5 roku. Wybieraj wtedy programy edukacyjne i oglądaj je razem z nim.
  • Optymalny czas korzystania z ekranu przez dzieci w wieku od 2 do 5 lat wynosi godzinę. Starannie wybierz gry i bajki dla swojej pociechy i towarzysz jej podczas gdy korzysta z multimediów.
  • 6-letnie dzieci przed komputerem powinny spędzać do 2 godzin. Amerykańscy pediatrzy zwracają w tym wieku szczególną uwagę rodziców na zdrowy rozsądek i zachowanie prawidłowych proporcji między czasem na naukę, ruch oraz multimedia. Zachęcają też do stosowania zasady „im mniej, tym lepiej”. 

Nieco bardziej rygorystyczni są polscy pediatrzy, którzy zalecają, aby dzieci:

  • do 3 lat w ogóle nie korzystały z komputera i nie oglądały telewizji,
  • od 3 do 7 lat spędzały przed ekranem jedynie 30 min. dziennie,
  • od 7 do 12 lat poświęcały na multimedia godzinę.

Dzieci przed komputerem - ile czasu mogą poświęcić na gry i bajki?

Dlaczego warto poczekać z zaproszeniem dziecka przed ekran?

Nie obawiaj się, że odwlekając moment, w którym dziecko przed komputerem usiądzie po raz pierwszy, utrudnisz mu naukę korzystania z nowych technologii. Zarówno sprzęty, jak i programy są bardzo intuicyjne i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości sytuacja ta miała się zmienić. Okazuje, że zwlekanie z puszczeniem dziecku pierwszej bajki czy włączeniem gry, ma swoje zalety. Jakie? Najmłodsi lepiej śpią, nie są przebodźcowani i nie mają problemów z samodzielną zabawą. Wyniki długofalowych badań pokazują, że zbyt długie oglądanie telewizji w młodym wieku, przekłada się na problemy zdrowotne kilka lat później. U dzieci poniżej 2 roku życia, które mają dostęp do urządzeń mobilnych, specjaliści zauważyli opóźniony rozwój mowy.

Ważne, aby nie korzystać z bajek w celu uspokojenia malucha, ani nie traktować gier i telewizji jako nagrody. Nim pokażesz dziecku wybrany film lub bajkę, wcześniej sprawdź ją pod kątem montażu (czy nie jest zbyt dynamiczny) oraz treści. Smartfon i tablet powinny mieć ograniczony dostęp do internetu. Pamiętaj też o zapewnieniu dziecku odpowiedniej dawki ruchu oraz proponowaniu innych aktywności, które wpłyną na rozwój jego mózgu i wyobraźni. Twoja pociecha potrzebuje też czasu na zwykłą, analogową zabawę.

* Źródło badań: naukawpolsce.pap.pl

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL