Dzieci w sieci – czego warto je nauczyć?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
01.11.2021
Przewidywany czas: 4 min

Chcesz dać dziecku dostęp do internetu? Pierwsze kroki w sieci stawiajcie wspólnie! Pokaż mu nie tylko interesujące strony, ale też naucz, jak zachowywać się w wirtualnej rzeczywistości. W końcu to nowy, nieznany „świat” dla Twojego dziecka. Nie zakładaj z góry, że będzie wiedziało, jak się w nim zachować.

Spis treści

  1. Dlaczego to takie ważne?
  2. 1. W internecie nie jesteśmy anonimowi
  3. 2. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie
  4. 3. Nie o wszystkim trzeba pisać w internecie
  5. 4. Krytyczne podejście do treści i umiejętne ich wyszukiwanie
  6. 5. Treści mają swoich autorów
  7. 6. Netykieta
  8. 7. Dzieci w sieci? Ważny balans

Projekt Fundacji Nauka To Lubię

Dlaczego to takie ważne?

Twoje dziecko potrafi już pisać i czytać, więc chce samodzielnie korzystać z internetu? Jeśli się zgodzisz, nie zostawiaj go sam na sam z komputerem czy smartfonem. Podchodź do sieci, jak do każdej nowej zabawki, którą dajesz dziecku – na początku bawcie się wspólnie. Internet jest dla Ciebie codziennością. Dla Twojej pociechy zupełnie nowym, nieznanym miejscem. Poznając go wspólnie, masz okazję nie tylko pokazać dziecku jak działa przeglądarka internetowa, ale też nauczyć go zasad bezpieczeństwa, krytycznego podejścia do treści czy netykiety. Jakie umiejętności i jaką wiedzę warto przekazać dziecku w sieci?

1. W internecie nie jesteśmy anonimowi

Warto od początku przebywania dzieci w sieci uczulić je, że chociaż często nie widzą osoby po drugiej stronie ekranu lub same kryją się za nickiem, nigdy nie są w 100% anonimowe. Każde wirtualne działanie pozostawia za sobą ślad, chociaż z pozoru jest on niewidoczny. W sieci nikt też nie jest bezkarny.

2. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie

Ta wiedza wprost przekłada się na bezpieczeństwo dzieci w sieci. Od początku przygody z wirtualną rzeczywistością ucz je, że nie wszyscy w internecie są szczerzy i prawdziwi. Nigdy nie ma pewności, że za zdjęciem czy podanym imieniem i nazwiskiem rzeczywiście kryje się dana osoba. Opowiedz też dziecku, jak niebezpieczne może być umawianie się na spotkanie z osobą poznaną w sieci. Przestrzeż je, żeby zawsze mówiło Ci, gdy nieznajomy poznany w internecie proponuje mu wspólne wyjście. Porozmawiaj też z dzieckiem o innych niebezpieczeństwach w sieci.

3. Nie o wszystkim trzeba pisać w internecie

Najmłodsi są bardzo szczerzy i otwarci na świat. Nie zawsze wiedzą co można powiedzieć obcym, a co lepiej zostawić wyłącznie do swojej wiadomości. Jedną z pierwszych umiejętności, jakie powinny nabyć dzieci w sieci, to ochrona danych osobowych. Naucz swoją pociechę, żeby nie podawała osobom poznanym w internecie swojego adresu, numeru telefonu czy imion rodziców.

Przestrzeż je też przed publikowaniem wszystkiego, co przyjdzie im na myśl. Informacje o tym, że są właśnie same w domu lub zdjęcia nowych zabawek nie muszą znaleźć się w sieci. Dzieci powinny też wiedzieć, że usunięcie opublikowanych treści w internecie nie znaczy, że całkowicie z niego znikną.

Czego warto nauczyć dzieci o sieci

4. Krytyczne podejście do treści i umiejętne ich wyszukiwanie

Od początku ucz dziecko, że nie wszystkie treści, które znajdzie w sieci, muszą być prawdziwe. Opowiedz mu o tym, jak rozpoznawać wiarygodne informacje i autentyczne witryny oraz czym są fake newsy. Naucz jak korzystać z wyszukiwarek internetowych, aby uzyskać oczekiwane treści i zachęć do potwierdzania znalezionych wiadomości w kilku źródłach. Jeśli Twoja pociecha korzysta z mediów społecznościowych, uczul ją, że pokazywany w nich świat często jest wykreowany.

Zobacz też: Anatomia fejków. Tajemnica ogromnych zasięgów

5. Treści mają swoich autorów

Przestrzeganie praw autorskich to ważna kwestia w internecie. Uczul dziecko, że czytane teksty, wszystkie zdjęcia i filmy, które ogląda oraz muzyka, której słucha, mają swoich twórców. Naucz też, jaka jest różnica między inspiracją a kopiowaniem pomysłów.

6. Netykieta

W internecie, tak jak i w realnym życiu, obowiązują zasady dobrego wychowania. Dzieci w sieci powinny traktować innych tak, jak same chcą być traktowane. Istotna jest kulturalna komunikacja, brak agresji czy przykrych, obrażających komentarzy. Dzieci powinny też wiedzieć, że nie wszyscy przestrzegają netykiety. Naucz je jak się zachować, gdy doświadczają hejtu lub są jego świadkami.

7. Dzieci w sieci? Ważny balans

Treści dostępne w sieci są atrakcyjne dla osób w każdym wieku. Szczególnie dla najmłodszych. Wyszukując informacje można poświęcić wiele godzin na przeglądanie interesujących stron internetowych. Dziecko korzystające z sieci powinno mieć świadomość, że istotny jest balans między światem realnym a wirtualnym. Nic nie zastąpi aktywności fizycznej czy bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. Aby łatwiej utrzymać równowagę, warto od początku jasno ustalić zasady korzystania z internetu, w tym czas poświęcany na przeglądanie sieci czy granie w gry komputerowe.

Odwiedź sklep Fundacji

 

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL