Gry online dają więcej niż tylko rozrywkę. Czy warto je wpisać do CV?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
09.01.2023
Przewidywany czas: 2 min

Łącz przyjemne z pożytecznym – zdaniem naukowców gry online mogą zwiększyć szanse na sukces w pracy i nauce. Wpływają na rozwój umiejętności miękkich, kluczowych dla inżynierów czy specjalistów IT.

Hobby i kariera

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey (we współpracy z Game Academy Ltd) postanowili sprawdzić, jak zainteresowania zawodowe przekładają się na wybór gier online. W swojej pracy szukali odpowiedzi na pytanie, czy konkretne branże można połączyć z poszczególnymi typami gier online. Chcieli też ustalić, czy hobby wspiera karierę zawodową lub ułatwia planowanie przyszłej drogi zawodowej oraz w jaki sposób się to dzieje.

To może Cię zainteresować: Niebezpieczne znajomości z sieci – czy wiesz, kiedy zareagować?

Jakie korzyści dają nam gry online? Wnioski z badania

W ramach badania obserwacji poddano zachowania ponad 16 tys. graczy. Naukowcy przeanalizowali 800 najczęściej wybieranych gier na jednej z popularnych platform streamingowych. W analizie uwzględnili tylko tych graczy, w przypadku których mieli dostęp do informacji o płci oraz o wykonywanym zawodzie.

Okazuje się, że można zauważyć zależność między wyborem gry online, a pracą. Z badania wyniknęło, że:

  • informatycy i inżynierowie najchętniej wybierali tzw. platformowe gry logiczne (np. puzzle),
  • inżynierowie często wybierali też gry strategiczne,
  • osoby na stanowiskach kierowniczych interesowały fabularne gry akcji,
  • kobiety wolały gry jednoosobowe,
  • mężczyźni najchętniej wybierali wieloosobowe „strzelanki”.
Gry online

Gry online a kompetencje miękkie

Zdaniem naukowców kompetencje miękkie, zdobywane poza pracą, są cenne. Czynności, które z pozoru wydają się wyłącznie służyć rozrywce, wspierają rozwój zawodowy. Co ważne, nie tylko dorosłych, ale też uczniów i studentów. Jak? Gry logiczne zauważalnie poprawiają umiejętności przestrzenne gracza. Rozgrywki typowo strategiczne pozwalają umiejętniej rozwiązywać problemy. Z kolei fabularne gry pełne akcji pozwalają doskonalić się w kierunku organizacyjnym i planistycznym.

– Nasze badanie pokazuje, że doświadczenia związane z grami online należy podkreślać i brać pod uwagę, gdyż nabyte w ich czasie kompetencje mogą zauważalnie pomóc w rozwijaniu się na danym stanowisku.

komentuje dr Anna-Stiina Wallinheimo, główna autorka badania

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL