Nastolatki otwierają się przed rodzicami, którzy uważnie ich słuchają. Najnowsze badania naukowe

Redakcja NTL
NTL
14.06.2021
Przewidywany czas: 2 min

Zastanawiasz się jak budować relację ze swoim dzieckiem? Okazuje się, że to, że rodzic angażuje się w rozmowę ze swoim nastoletnim dzieckiem, np. poprzez utrzymywanie kontaktu wzrokowego, potakiwanie głową i ogólne docenianie otwartości, może pomóc nastolatkom stworzyć silną i otwartą relację z rodzicami. Udowodniły to badania naukowe opublikowane na łamach Journal of Experimental Child Psychology. 

Wesprzyj rozwój Fundacji Nauka. To Lubię

Naukowy eksperyment

Jak budować relacje z dzieckiem? Na to pytanie odpowiedzi poszukali Naukowcy z University of Reading w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu, którzy przeprowadzili eksperyment. Poprosili około 1000 dzieci w wieku od 13 do 16 lat, aby zaobserwowały zainscenizowaną rozmowę między rodzicem a nastolatkiem. Tematem rozmowy miała być jakaś trudna sytuacja, w której znalazło się dziecko. Badacze chcieli ocenić, jakie znaczenie ma uważne słuchanie osoby, która zwierza się z trudnych doświadczeń.

Test polegał na tym, że rodzic przyjmował podczas rozmowy dwie różne, skrajne postawy. Sygnalizował swoją mową ciała (np. gestykulacją, kontaktem wzrokowym, kiwaniem głowy etc.) zainteresowanie tym, co przekazuje mu dziecko, albo wręcz przeciwnie. Ignorował.

Zadaniem nastolatków było obserwowanie dwóch wersji rozmowy, które zostały zarejestrowane na wideo. 

  • W pierwszej konwersacji nastolatek przyznał się matce, że spróbował palenia e-papierosa i przyznał, że nie czuje się z tym dobrze.
  • Druga rozmowa dotyczyła tego, że został odrzucony przez rówieśników po tym, jak odmówił wapowania (palenia e-papierosa) i poczuł się przez to zraniony. 

Jak budować relacje z dzieckiem? Wyniki badań

Wyniki nie są zaskoczeniem. Uczestnicy badania, którzy przyglądali się rozmowie, w której matka uważnie słuchała i reagowała na opowieść dziecka, stwierdzili, że właśnie w takiej relacji czuliby się znacznie lepiej. W takiej sytuacji też byliby bardziej skłonni otworzyć się na rozmowę o sobie i swoich uczuciach.

To badanie wyraźnie pokazuje, jak ważne jest uważne, spokojne słuchanie nastolatka. Okazywanie mu zrozumienia i docenienie jego szczerości, pomaga stworzyć relację z rodzicem i otworzyć się przed nim. Uczestnicy badania jednogłośnie stwierdzili, że te rozmowy wideo, w których rodzice uważnie słuchali nastolatków przekładają się na lepsze samopoczucie dziecka. Taka postawa rodzica wzbudza zaufanie w relacji dziecko-rodzic. To pokazuje, jak niewiele potrzeba, by rodzic zbudował dobry kontakt i silną relację oraz więź. Nie zapominajmy o tym.

Przeczytaj też: Media społecznościowe i dzieci

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl/

Zobacz również

Podcasty NTL