Smart życie, smart dom… a jak chronić swoje dane? W tej kwestii też bądź smart!

Agnieszka Ochman
A. Ochman
06.06.2022
Przewidywany czas: 3 min

Rynek wielofunkcyjnych urządzeń, takich jak smartwatche i smartbandy, stale rośnie. Zdaniem ekspertów w 2028 roku przekroczy wartość 118 miliardów dolarów. Będąc smart i monitorując każdy swój krok, nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu prywatnych informacji. Jak chronić swoje dane?

Technologia a zdrowy tryb życia

Żyjemy świadomiej, a co za tym idzie także aktywniej. Codzienny ruch dla wielu osób staje się wręcz priorytetem. Stąd taka popularność inteligentnych urządzeń fitness. Elektroniczni, osobiści trenerzy, noszeni dyskretnie na ręce, monitorują tętno i liczą wykonywane kroki. Dzięki nim łatwiej kontrolować codzienną aktywność, a licznik spalonych kalorii motywuje do dalszego wysiłku w kolejnych dniach.

Jednak smartwatche i smartbandy dawno już przestały służyć wyłącznie podczas treningu. Coraz częściej pomagają w codziennych aktywnościach, niekoniecznie tych sportowych. Wyświetlają wiadomości SMS, powiadomienia z mediów społecznościowych i informują o przychodzącym połączeniu telefonicznym. Kontrolują nasz inteligentny dom, a nawet pełnią funkcję karty płatniczej. Nowe możliwości pojawiają się w zasadzie równocześnie z każdą kolejną wersją urządzenia. Za każdym razem gromadzą jednocześnie wiele danych, które warto chronić.

Smart sprzęty często też łączą się z inteligentnymi systemami innych urządzeń, znajdujących się w najbliższym otoczeniu czy w domu. Te dane, wraz z informacją o zdrowiu czy lokalizacji, to kopalnia wiedzy na nasz temat.

bezpieczeństwo danych w sieci

Bezpieczeństwo danych w sieci – te informacje interesują hakerów

Motywacja cyberprzestępców często jednoznacznie łączona jest z chęcią dostępu do cudzych pieniędzy. Hakerów interesuje jednak znacznie więcej, niż tylko kontrola nad środkami czy kod pin. Równie cenną informacją jest aktualna lokalizacja czy codzienna rutyna. A właśnie je rejestrują smartwatche i smartbandy. To dlatego ważne jest nie tylko zabezpieczenie telefonu przed hakerami, ale też swoich smart gadżetów.

Jak duże jest zagrożenie dla prywatności? Nie dbając o bezpieczeństwo danych w sieci, całkiem nieświadomie zostawiamy hakerom informacje o swoich codziennych aktywnościach. Znajomość rozkładu dnia pozwala im fizycznie zaatakować, gdy mają pewność, że ich ofiary nie ma w domu. Przekroczenie progu, to nie problem.

Z uwagi na fakt, że wiele smart urządzeń wykorzystuje się do sterowania inteligentnymi urządzeniami domowymi, w tym do otwierania drzwi wejściowych, zabezpieczenie danych ze smartwatcha, tym bardziej ochrona telefonu przed hakerami, staje się wręcz koniecznością. Biorąc pod uwagę tę kwestię, warto zminimalizować ryzyko wykradnięcia danych, ale też łatwego dostania się do nich w przypadku kradzieży czy zgubienia urządzenia.

Jak chronić swoje dane

Jak chronić swoje dane w gadżetach?

Co do tego nie ma wątpliwości — smart gadżety ułatwiają życie i mając na uwadze ochronę swoich danych, wcale nie trzeba z nich rezygnować. Jednocześnie ochrona prywatnych informacji też musi być smart!

Ponieważ urządzenia smart stają się coraz powszechniejszą częścią naszego życia, staną się także częstszym celem atakujących. Przed zakupem sprawdź opinie na temat danego urządzenia, a po uruchomieniu zweryfikuj ustawienia bezpieczeństwa i prywatności – radzi Kamil Sadkowski, ekspert z ESET.

Świadomość, jak ważne jest bezpieczeństwo danych w sieci to połowa sukcesu. Co dokładnie warto zrobić, żeby nie ułatwiać zadnia cyberprzestępcom? Jak chronić swoje dane w telefonie i innych smart urządzeniach?

  • Pamiętaj, aby zawsze korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego
  • Zabezpiecz urządzenia przed nieautoryzowanym parowaniem
  • Blokuj ekran swoich urządzeń i nie zostawiaj ich odblokowanych bez nadzoru
  • Regularnie aktualizuj oprogramowanie
  • Zmień domyślne hasła (ustawione fabrycznie)

Dobre praktyki jak zabezpieczyć telefon przed hakerami?

  • Instaluj wyłącznie aplikacje z oficjalnego sklepu i ograniczaj ich uprawnienia
  • Aktualizuj aplikacje i system w swoim telefonie
  • Pomyśl o instalacji oprogramowania zabezpieczającego
  • Nie usuwaj ograniczeń nałożonych na urządzenie przez producenta

Przeczytaj też: Naucz dziecko rozpoznawać fake newsy

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL