Kontakty online mają pozytywny wpływ na samopoczucie młodzieży – badania naukowe

Agnieszka Ochman
A. Ochman
07.10.2021
Przewidywany czas: 2 min

Jak lockdown wpłynął na relacje nastolatków i ich samopoczucie? Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley wynika, że młodzież, która w tym czasie komunikowała się z rówieśnikami poprzez różnego rodzaju aplikacje, czuła się znacznie mniej samotna.

Spis treści

  1. Kontakty online – czy rzeczywiście są tak szkodliwe?
  2. Wyniki badań naukowych

Wesprzyj zrzutkę

Kontakty online – czy rzeczywiście są tak szkodliwe?

Z uwagi na pandemię COVID-19 w wielu krajach wprowadzono lockdown, ograniczający kontakty. Skutki separacji z rodziną i przyjaciółmi odczuł każdy, ale najdotkliwiej młodzież. Badacze ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, jak przeniesienie spotkań do internetu, wpłynęło na samopoczucie nastolatków. Wnioski, do jakich doszli, kwestionują powszechne przekonanie, że pandemia w połączeniu z nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych jest zagrożeniem dla rozwoju emocjonalnego młodych użytkowników sieci.

Badanie przeprowadzono w Peru, wśród uczniów w wieku od 11 do 17 lat. Przez 6 tygodni, począwszy od kwietnia 2020 roku, naukowcy pytali nastolatków o ich zachowania i relacje w sieci w warunkach izolacji społecznej, aby ocenić, czy i w jaki sposób te czynniki mają związek z ich samopoczuciem psychicznym i poczuciem przynależności do grupy rówieśniczej.

Kontakty online

 

Wyniki badań naukowych

Zebrany materiał pozwolił badaczom wysnuć wniosek, że wykorzystywanie mediów społecznościowych do rozmów z przyjaciółmi i rodziną czy znajdowania wsparcia, pozytywnie oddziałuje na samopoczucie nastolatków. Dzięki kontaktom online młodzież nie odczuwała aż tak bardzo samotności i wspierała się nawzajem. Taki rodzaj komunikacji pozwolił im podtrzymać więzi społeczne.

Do podobnych wniosków doszli badacze w Belgii i Holandii. Ci pierwsi wykazali, że korzystanie z Facebooka w celu nawiązania nowych znajomości zmniejszyło poczucie samotności wśród badanych. Holendrzy swoimi badaniami natomiast udowodnili, że młodzież, która używała komunikatorów do kontaktów z innymi, nie czuła się aż tak samotnie, jak nastolatki, które używały sieci jedynie do przeglądania stron internetowych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL