Kontakty online mają pozytywny wpływ na samopoczucie młodzieży – badania naukowe


Jak lockdown wpłynął na relacje nastolatków i ich samopoczucie? Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley wynika, że młodzież, która w tym czasie komunikowała się z rówieśnikami poprzez różnego rodzaju aplikacje, czuła się znacznie mniej samotna.
Spis treści
Kontakty online – czy rzeczywiście są tak szkodliwe?
Z uwagi na pandemię COVID-19 w wielu krajach wprowadzono lockdown, ograniczający kontakty. Skutki separacji z rodziną i przyjaciółmi odczuł każdy, ale najdotkliwiej młodzież. Badacze ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, jak przeniesienie spotkań do internetu, wpłynęło na samopoczucie nastolatków. Wnioski, do jakich doszli, kwestionują powszechne przekonanie, że pandemia w połączeniu z nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych jest zagrożeniem dla rozwoju emocjonalnego młodych użytkowników sieci.
Badanie przeprowadzono w Peru, wśród uczniów w wieku od 11 do 17 lat. Przez 6 tygodni, począwszy od kwietnia 2020 roku, naukowcy pytali nastolatków o ich zachowania i relacje w sieci w warunkach izolacji społecznej, aby ocenić, czy i w jaki sposób te czynniki mają związek z ich samopoczuciem psychicznym i poczuciem przynależności do grupy rówieśniczej.
Wyniki badań naukowych
Zebrany materiał pozwolił badaczom wysnuć wniosek, że wykorzystywanie mediów społecznościowych do rozmów z przyjaciółmi i rodziną czy znajdowania wsparcia, pozytywnie oddziałuje na samopoczucie nastolatków. Dzięki kontaktom online młodzież nie odczuwała aż tak bardzo samotności i wspierała się nawzajem. Taki rodzaj komunikacji pozwolił im podtrzymać więzi społeczne.
Do podobnych wniosków doszli badacze w Belgii i Holandii. Ci pierwsi wykazali, że korzystanie z Facebooka w celu nawiązania nowych znajomości zmniejszyło poczucie samotności wśród badanych. Holendrzy swoimi badaniami natomiast udowodnili, że młodzież, która używała komunikatorów do kontaktów z innymi, nie czuła się aż tak samotnie, jak nastolatki, które używały sieci jedynie do przeglądania stron internetowych.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl