Media społecznościowe a wspomnienia

Redakcja NTL
NTL
06.02.2022
Przewidywany czas: 1 min

„Masz wspomnienie do wyświetlenia” – taki komunikat pojawia się w popularnym serwisie społecznościowym, aby przypomnieć wpis sprzed roku lub kilku lat. Czy to utrwala pamięć o przeżyciach?

Wsparcie NTL

Wspomnienia z przeszłości

Jak dobrze pamiętasz swoją przeszłość? Wspomnienia są wiecznie żywe? Zdaniem brytyjskich socjologów liczba polubień konkretnych wspomnień, opublikowanych w serwisach społecznościowych, może wpływać na nasze odczucia względem tych wydarzeń. Mała liczba „lików” może utrudnić naturalną radość z przeżytych chwil.

Przebieg badań

Brytyjscy socjolodzy – Dr David Beer i dr Benajmin Jacobsen z University of York – przeprowadzili wywiady z 60 użytkownikami mediów społecznościowych. Pytali rozmówców o doświadczenia związane z prezentowaniem wspomnień przez różne aplikacje. Część badanych określiła je jako przydatne, szczególnie w kwestii zapomnianych wydarzeń.

Podczas rozmowy padło również pytanie o liczbę polubień zebranych pod danym wspomnieniem oraz o to, czy miała ona wpływ na uczucia uczestników. Okazało się, że była w stanie wpłynąć na emocje badanych.

Wnioski badaczy

„Polubienia są oceną społeczną wartości danego wspomnienia. Nawet jeśli dla nas jest ono wyjątkowe, wciąż chcemy dowiedzieć się od innych, czy aby na pewno jest wyjątkowe. Brak oczekiwanej liczby polubień może zmniejszyć wartość, którą sami przypisujemy danym wspomnieniom. Mała liczba polubień może stać się nawet częścią danego wspomnienia” – uważają autorzy badania.

Zdaniem brytyjskich socjologów media społecznościowe mogą mieć wpływ na kształtowanie pamięci zbiorowej i indywidualnej.

Źródło: naukawpolsce.pl

Wsparcie NTL
Zobacz również

Podcasty NTL