Netykieta – naucz dziecko kultury w sieci

Agnieszka Ochman
A. Ochman
07.02.2022
Przewidywany czas: 2 min

Chociaż w realnym życiu normy zachowania są zaznaczone znacznie wyraźniej, nie można o nich zapominać w internecie. Twoje dziecko odkrywa wirtualny świat? Przybliż mu, czy jest netykieta.

Zostań mecensem

Nie można zapomnieć o kulturze

Internet śmiało można nazwać źródłem wiedzy czy inspiracji. Rozwój mediów społecznościowych sprawił, że jednocześnie stał się on globalną platformą dialogu. Zasady dobrego wychowania, których uczysz dzieci w domu, sprawdzają się także podczas rozmów w sieci. Netykieta sprzyja pozytywnej komunikacji na prywatnych forach i podczas publicznych dyskusji. Naucz jej swoje dziecko, a dobre nawyki przydadzą się na lata.

Czym jest netykieta?

Pojęcie to znane jest w sieci od wielu lat, jednak nikt do tej pory nie spisał sztywnych, oficjalnych reguł, których należy przestrzegać. Czym jest netykieta? To zbiór zasad savoir-vivre, które sprawdzają się w kontaktach online. Pozwalają na prowadzenie kulturalnej rozmowy na czatach, forach czy w mailach. Pozwalają też utrzymać zdrowe relacje, oparte na wspólnym szacunku. Zasady mogą się nieco różnić w zależności od środowiska, do jakiego się zwracamy.

Przy wzrastającym problemie z hejtem czy agresją słowną w sieci, potrzeba przestrzegania netykiety powraca. Kulturalne prowadzenie rozmowy zmniejszyłoby liczbę problematycznych sytuacji. Netykieta pozwala na prowadzenie wartościowych dialogów i dyskusji, nawet jeśli strony widzą konkretną sprawę odmiennie. Najprościej wszystkie wskazówki sprowadzić do prostego sformułowania – traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Netykieta

Zasady netykiety, które warto znać

O zasadach rozmów w sieci opowiedz dziecku już od pierwszej jego „wizyty” w sieci. Nie tylko poinstruuj, jak powinno się zachowywać wobec innych, ale też na jakie zachowania nie wyrażać zgody. Które zasady netykiety warto znać i wprowadzić w życie?

  1. 1. Pisz poprawnie i zrozumiale – internet to nie miejsce, w którym można zapomnieć o ortografii czy zasadach językowych. Unikaj też wulgaryzmów.
  2. 2. Nie nadużywaj CAPS LOCKA – taki zapis odczytywany jest jako krzyk.
  3. 3. Dyskutuj, ale nie obrażaj – możemy mieć odmienne zdanie, jednak trzeba je wyrażać z szacunkiem do drugiej osoby.
  4. 4. Dołączasz do forum lub grupy? Przestrzegaj określonych przez moderatorów zasad.
  5. 5. Szanuj prywatność innych – być może zdjęcie lub film, który chcesz udostępnić w sieci, ośmieszy Twojego bliskiego, który niezapytany nie życzyłby sobie pojawienia się w sieci.
  6. 6. Unikaj hejtu i piętnuj go – nie wchodź w dyskusję, gdy ktoś próbuje Cię sprowokować.
  7. 7. Uważaj co udostępniasz – upewnij się, że powielane przez Ciebie treści są prawdziwe, a nie zmyślone.
  8. 8. Nie zarzucaj nadmierną liczbą treści – nie rozsyłaj nachalnie linków czy grafik.
  9. 9. Nie daj się sprowokować – część osób w internecie ma przyjemność z podburzania innych i robienia zamieszania. Nie daj się im sprowokować zaczepnymi wiadomościami czy komentarzami. Sam też takich nie zostawiaj.
  10. 10. Szanuj twórczość innych – podpisz autora publikowanych materiałów.

Przeczytaj też: Dzieci w sieci – czego warto je nauczyć?

Zostań mecensem
Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL