Niebezpieczne znajomości z sieci – kiedy zareagować?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
27.07.2022
Przewidywany czas: 4 min

W dobie mediów społecznościowych wcale nie tak trudno o zawarcie nowych znajomości. Wiele z nich może stać się pięknymi przyjaźniami na lata, inne pułapką. Na niebezpieczne znajomości z sieci warto uważać nie tylko w przypadku małych dzieci, których zaufanie zdobywa się bardzo szybko, ale też nastolatków czy młodych dorosłych. Po czym poznać takie relacje?

Pułapka zrozumienia

Dzielnie pasji, współpraca przy projektach, pomoc w nauce, a nawet miłość do końca życia — wiele znajomości zapoczątkowanych w sieci kończy się happy endem. Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie. Jedna z podstawowych zasad, jaką powinno znać każde dziecko mające dostęp do sieci, dotyczy ograniczonego zaufania. Zarówno względem przeglądanych treści, jak i nawiązywanych znajomości. W końcu nigdy nie ma pewności, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu. Oszuści i osoby o złych intencjach doskonale wiedzą, jak uśpić czujność tych, z którymi rozmawiają.

Wbrew pozorom brak bezpośredniego kontakt nie przeszkadza w nawiązaniu głębszej relacji. Pod przykrywką zrozumienia i akceptacji wielu oszustów szybko zdobywa zaufanie dzieci. Dając poczucie wyjątkowości i często pozorując przyjaźń, bez trudu stają się powiernikami czy fałszywie bliskimi osobami.

przyjaźń z internetu
Wiele znajomości zapoczątkowanych w sieci kończy się happy endem. Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie.

Niebezpieczne znajomości z sieci – to powinno zwrócić Twoją uwagę

Gdy pozwalasz dziecku na korzystanie z mediów społecznościowych czy komunikatorów, rozmawiaj z nim o nawiązywanych relacjach. Szczególnie że im jest starsze, tym trudniej powstrzymać je przed kontaktami spoza własnego grona znajomych. Dziecko czy nastolatek, z uwagi na młody wiek, nie musi od razu widzieć wszystkich zagrożeń. Ważne, żeby było jednak świadome, czego unikać podczas rozmów z nieznajomymi w internecie i wiedziało, że niebezpieczne znajomości z sieci mogą zagrażać bezpieczeństwu w normalnym życiu.

Młodszym dzieciom możesz towarzyszyć, gdy czatują z kolegami w sieci. Z nieco starszymi pociechami koniecznie rozmawiaj, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci oraz dlaczego nie można w pełni ufać każdemu, kogo pozna się w internecie.

Podczas rozmowy z dzieckiem zwróć też jego uwagę na sytuacje, które nie powinny mieć miejsca podczas wirtualnej rozmowy. Jednocześnie zapewnij je, żeby nigdy nie bało się poinformować Ciebie lub innego dorosłego, gdy dojdzie do nich w trakcie trwania relacji. Często nieświadomie podane w licznych rozmowach informacje, mogą złożyć się oszustowi „w całość”. Z kolei przesłane w dobrej wierze zdjęcia czy filmy, zachowane, przerobione i wykorzystane do szantażu.

Sygnały, które powinny wzbudzić czujność:

 • częsty i regularny kontakt oraz szybkie zacieśnienie więzi
 • stawianie rodziców i bliskich w złym świetle oraz próba izolacji od nich
 • wplątywanie w tajemnice i szantaż emocjonalny
 • oczekiwanie dowodów zaangażowania w relację
 • rozmowy na intymne tematy

Sytuacje, które nie powinny mieć miejsca:

Niebezpieczne znajomości z sieci szybko się rozwijają. Nie musi upłynąć wiele czasu, żeby ze strony oszusta pojawiły się prośby wobec dziecka. Jakie sytuacje nie powinny mieć miejsca?

 • prośba o podanie danych osobowych
 • prośba o podanie adresu i informacji, kiedy nie ma rodziców w domu
 • przesyłanie zdjęć lub filmów – zwykłych oraz o charakterze erotycznym
 • uwodzenie oraz zaangażowane rozmowy o charakterze erotycznym
 • prośba o ukrywanie relacji
 • nakłanianie do zachowań niebezpiecznych dla zdrowia i życia

Warto dodać, że powyższe sytuacje i sygnały nie powinny mieć miejsca także podczas rozmów ze znajomymi czy bliskimi, którzy robią się bardziej śmiali, kontaktując się z dzieckiem w sieci.

Jeśli dziecko nalega, aby w końcu poznać osobiście przyjaciela lub przyjaciółkę z internetu, nim się zgodzisz, ustal pewne zasady.

Spotkanie ze znajomym z sieci – czy na nie pozwolić?

Będąc świadomym zagrożeń i uważając na swoje zachowania w internecie, nie trzeba żyć w ciągłym strachu o relacje nawiązywane online. Offline można trafić na nieodpowiednie osoby z taką samą łatwością, jak uwikłać się w niebezpieczne znajomości w sieci. I to niezależnie od wieku — do groźnych sytuacji może dojść także w przypadku dorosłych. Czy więc godzić się na spotkanie dziecka ze znajomym w sieci?

Kategoryczne zakazy często wywołują odwrotny efekt dlatego, jeśli dziecko nalega, aby w końcu poznać osobiście przyjaciela lub przyjaciółkę z internetu, nim się zgodzisz, ustal pewne zasady. Przede wszystkim:

 • zawsze powinieneś wiedzieć o planowanym spotkaniu, a także jego szczegółach — dacie, godzinie, lokalizacji (koniecznie miejsce publiczne)
 • towarzysz dziecku podczas spotkania lub poproś o to zaufaną osobę
 • wcześniej zachęć dziecko do rozmowy z kolegą przez czat video — przesłanie zdjęcia osoby z drugiej strony ekranu nie wystarczy
 • ustalcie sygnały bezpieczeństwa

Przeczytaj też: Jak uniknąć ryzykownych zachowań u dzieci? Dbaj o relacje!

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również
Czy boję się hejtu?

Czy boję się hejtu?

16.11.2023 13:53

Podcasty NTL