Polski nastolatek spędza w internecie coraz więcej czasu

Agnieszka Ochman
A. Ochman
02.10.2021
Przewidywany czas: 3 min

O tym, że dzieci spędzają zbyt wiele godzin przed ekranem, mówi się nie od dziś. Nowy raport „Nastolatki 3.0” doskonale obrazuje skalę tego zjawiska. W ubiegłym roku polski nastolatek wpatrywał się w ekran smartfona i komputera ok. 12 godzin. Tak wysoki wynik tylko po części spowodowany jest zdalnym nauczaniem. Specjaliści zauważają, że czas spędzany przez młodzież w sieci wydłuża się od wielu lat.

Spis treści

  1. Obecni online
  2. Zachowanie młodzieży w sieci
  3. Polski nastolatek spędza w internecie coraz więcej czasu
  4. Rodzice nie są świadomi skali problemu

Obecni online

Balans między światem wirtualnym a realnym najtrudniej utrzymać nastolatkom. Z roku na rok internet wciąga ich coraz bardziej. Monitorowaniem oraz analizowaniem trendów związanych z korzystaniem przez dzieci i młodzież z sieci od kilku lat zajmuje się Państwowy Instytut Badawczy NASK. Najnowsza edycja raportu „Nastolatki 3.0” daje wiele do myślenia.

Z ankietowych deklaracji polskiej młodzieży wynika, że w czasie wolnym nastolatki spędzają w sieci średnio 4 godziny i 50 minut dziennie. Czas ten wydłuża się w dni wolne od zajęć szkolnych – średnio do 6 godzin i 10 minut. 11,5% młodych respondentów zadeklarowało, że w czasie wolnym korzysta z sieci ponad 8 godzin dziennie, a co piąty polski nastolatek przyznał, że spędza tyle czasu przed monitorem w dni wolne od zajęć szkolnych. Niemal 17% młodych ludzi intensywnie korzysta z internetu w godzinach nocnych (po godz. 22), kosztem snu.

Zobacz też: ILE CZASU DZIECI MOGĄ SPĘDZAĆ PRZED EKRANEM?

Pandemia sprawiła, że czas dzieci przed ekranem jeszcze się wydłużył. Młodzież na same lekcje online przeznaczała średnio 7 godzin i 41 minut. Ponad połowa ankietowanych nastolatków (55,4%) przyznała, że zdalne nauczanie wiązało się z długim przebywaniem przed ekranem – dłuższym, niż chcieliby.

Zachowanie młodzieży w sieci

Młodzi Polacy najczęściej łączą się z internetem przy pomocy smartfona (92,1%) i komputera (62,3%). Odrabianie lekcji czy kontakt z nauczycielami to dwa główne powody, dla których nastolatki korzystają z sieci w celach szkolnych. Co robią w czasie wolnym? Ponad 3/4 ankietowanych wskazało, że najchętniej kontaktuje się ze znajomymi i rodziną, słucha muzyki, gra w gry online lub ogląda filmy. W czasie wolnym od nauki 30,6% ankietowanych uczniów poszerza swoją wiedzę lub rozwija zainteresowania. Niewielu nastolatków przegląda wiadomości. Najpopularniejsze serwisy wśród młodzieży do YouTube, Facebook i Instagram.

Ile czasu spędza w sieci polski nastolatek?

Polski nastolatek spędza w internecie coraz więcej czasu

Pandemia i przeniesienie życia do sieci tylko w pewnym stopniu przyczyniły się do tak wysokich wyników badań. Po zestawieniu ich z poprzednimi edycjami raportu, okazuje się, że czas jaki młodzież spędza online, stale się wydłuża. Jakim kosztem? Co trzeci polski nastolatek zadeklarował, że aby móc spędzić w sieci więcej czasu, jest gotowy zrezygnować z udziału w nabożeństwie (30,6%), co piąty z uczenia się (23,2%) i obowiązków domowych (19,7%).

Wydłużenie czasu spędzanego przed ekranem wcale nie wychodzi młodym ludziom na zdrowie. 33,6% nastolatków przejawia symptomy problematycznego użytkowania internetu (PUI). Chodzi m.in. o zachowania ryzykowne czy nadmiernie długie przebywanie online. U trzech nastolatków na stu natężenie symptomów jest bardzo wysokie. Problemem najmocniej dotknięte są dziewczęta ze szkół ponadpodstawowych. Dwie na pięć badanych uczennic uważa, że gdyby pozbawić je smartfona, ich życie stałoby się puste.

Rodzice nie są świadomi skali problemu

Z założenia ankietę wypełniają nie tylko młodzi ludzie, ale też ich opiekunowie. Pozwala to zestawić opinie nastolatków z obserwacjami dorosłych. Z najnowszej edycji badań wynika, że rodzice często są nieświadomi, ile czasu w internecie spędzają ich pociechy. Ich zdaniem nastolatki poświęcają na korzystanie z sieci średnio 3 godziny i 38 minut. Tymczasem z deklaracji młodzieży wynika, że czas ten jest dłuższy o godzinę.

Zobacz FILM o zagrożeniach w sieci

Rodzice nie są świadomi, jak długo ich dzieci są online, ale też nie kontrolują korzystania z sieci w godzinach nocnych. Ponadto wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, z jakimi zagrożeniami spotykają się ich pociechy w wirtualnym świecie. 3/4 badanych rodziców jest zdania, że ich dzieci nie padły ofiarą agresji w sieci. Deklaruje to jedynie 56,2% ankietowanych. Co piąty polski nastolatek potwierdził, że doświadczył przemocy w internecie. Przejawiała się ona: wyzywaniem (29,7%) ośmieszaniem (22,8%), poniżaniem (22%).

Wesprzyj zrzutkę na rozwój projektów Nauka. To Lubię

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL