Polscy nastolatkowie docenieni za swoje badania

Redakcja NTL
NTL
07.12.2021
Przewidywany czas: 2 min

Młodzi naukowcy z Jastrzębia-Zdroju – Paulina Frątczak i Adrian Grzonka – sprawdzili, jak warunki hodowli larw Barciak Większego wpływają na rozwiązanie problemu ze szkodzącym Ziemi plastikiem. Ich badania zostały nagrodzone w Międzynarodowym Konkursie Innowacyjności iCAN 2021, organizowanym w Toronto.

Unikatowe odkrycie

Uczniowe Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce i powalczyć o przyszłość naszej planety. Dzięki akcjom ekologicznym zdali sobie sprawę z powagi sytuacji dotyczącej zanieczyszczenia środowiska. W wyniku wielomiesięcznej pracy po lekcjach, doprecyzowali metodę utylizacji plastiku, która nie wymaga budowania skomplikowanych maszyn, a wykorzystania owadów.

Krok pierwszy – inspiracja

Paulinę Frątczak i Adriana Grzonkę do pracy zainspirował artykuł naukowy na temat larw motylicy Barciaka Większego. W publikacji pojawiła się informacja, że owady te pomagają w utylizacji polietylenu i polipropylenu. Młodzi naukowcy postanowili pójść tym tropem i sprawdzili, jak funkcjonuje organizm larw mola woskowego.

Etap badań

Paulina i Adrian swoje prace zaczęli od hodowania larw i ich obserwacji. Sprawdzali, jak zachowują się i rozwijają w różnych warunkach termicznych oraz przy różnym dostępie do pożywienia. Gromadząc materiał zastanawiali się równocześnie nad wpływem wszystkich tych czynników na utylizację polietylenu.

Trwające kilkanaście miesięcy badania wykazały, że larwy mola woskowego hodowane w temperaturze 24°C wykazują największe zużycie folii. Młodzi naukowcy odkryli, że są one najskuteczniejsze, gdy podaje im się folię polietylenową i wosk pszczeli (pokarm larw) w stosunku 1:1.

Duży sukces młodych naukowców

Paulina i Adrian wskazali w jakich warunkach larwy motylicy Barciaka Większego, najskuteczniej utylizują worki foliowe. Dzięki swojemu odkryciu zostali laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Zastali też docenieni podczas Międzynarodowego Konkursu Innowacyjności iCAN 2021 w Kanadzie. Nagrodzono ich złotym medalem w kategorii „Ochrona środowiska”, przyznano nagrodę specjalną „Canadian Special Award” i nagrodę dla młodych innowatorów „Best young inventors award”.

Opiekę nad badaniami nastolatków sprawowali: Lidia Gajdzik, Jerzy Maduzia i Barbara Halska.



Oprac. na podstawie mat. ZS6 w Jastrzębiu-Zdroju

Zobacz również

Podcasty NTL