Co warto wiedzieć o ESA?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
01.10.2022
Przewidywany czas: 3 min

Zrzesza 22 państwa, jest organizacją międzyrządową i ma za zadanie przygotowywać oraz wdrażać europejski program kosmiczny. Co warto wiedzieć o ESA?

Ciekawi wszechświata

Kosmos niezmiennie intryguje, a na jego badanie decyduje się wiele krajów i instytucji. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest NASA. To właśnie ten organ rządowy USA jest odpowiedzialny m.in. za wystrzelenie Teleskopu Webba czy przeprowadzone z sukcesem uderzenie w planetoidę, w ramach misji DART.

Inną dużą organizacją, zajmującą się badaniem przestrzeni kosmicznej, jest ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna. Ta międzynarodowa instytucja łączy 22 państwa (w tym Polskę), co pozwala podejmować działania przekraczające możliwości pojedynczych krajów. Wszystkim członkom ESA przyświeca ten sam cel: realizacja wspólnego, europejskiego programu badania oraz wykorzystania przestrzeni kosmicznej, a także wspieranie rozwoju nowoczesnego i konkurencyjnego przemysłu w państwach członkowskich. 

Czym zajmuje się ESA?

Naukowcy, specjaliści ds. technologii informatycznych, inżynierowie i personel administracyjny – w sumie ponad 2000 osób (ze wszystkich krajów członkowskich) pracuje w ESA na wspólny cel. Programy organizacji powstają po to, aby jak najwięcej dowiedzieć się o ziemskim otoczeniu, przestrzeni Układu Słonecznego oraz kosmosu, a także, by rozwijać usługi i technologie satelitarne. Badania wykorzystywane są do celów naukowych.

Jak to wygląda w praktyce? Programy ESA (obowiązkowe i opcjonalne) związane są z załogowymi i bezzałogowymi lotami w kosmos, obserwacją Ziemi, budową rakiety nośnej czy robotyką. Europejska instytucja współpracuje też z innymi organizacjami spoza Europy (w tym z NASA).

Czy wiesz, że

Placówki ESA znajdują się nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale też w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii oraz w Gujanie Francuskiej.

Kosmos

Polska w ESA

Chociaż pierwsze kontakty między Polską a ESA sięgają 1994 roku, to dopiero od 10 lat nasz kraj jest członkiem tej instytucji. Wstąpienie w jej szeregi pozwoliło lepiej rozwinąć rodzimy sektor kosmiczny. Z jednej strony korzystamy z wiedzy i doświadczenia innych krajów, z drugiej dzielimy się (jako kraj) swoimi umiejętnościami.

Udział w programach naukowych ESA pozwolił na obecność urządzeń z kraju nad Wisłą w większości ważnych misji badawczych międzynarodowej instytucji. Polscy naukowcy i inżynierowie wzięli udział w takich misjach jak m.in. Mars Express, Rosetta, Cassini-Huygens, czy BepiColombo. Do dziś na orbicie znalazło się kilkanaście konstrukcji stworzonych w Polsce.

Obecnie, w ramach swojej składki, nasz kraj bierze udział w programach dotyczących m.in. eksploracji kosmosu, obserwacji Ziemi czy nawigacji satelitarnej.

Czy wiesz, że

Mirosław Hermaszewski jest pierwszym i jak na razie jedynym w historii polskim astronautą. Poleciał w kosmos w 1978 roku, na pokładzie statku załogowego Soyuz-30. Jego misja trwała 8 dni. Jej celem było przeprowadzenie eksperymentów na radzieckiej stacji kosmicznej.

Tomasz Rożek w ESA

W tym roku dr Tomasz Rożek, jako jedyny przedstawiciel krajów naszego regionu, został doradcą Europejskiej Agencji Kosmicznej, a dokładnie członkiem High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe (HLAG).

Naszym zadaniem będzie określenie kierunku, w którym Europa powinna rozwijać technologie kosmiczne.

tak rolę zespołu tłumaczy dr Tomasz Rożek

Głównym celem 12-osobowego, międzynarodowego zespołu będzie pomoc przy opracowaniu strategii eksploracji kosmosu przez Europę. Na ten moment znajdujemy się w czołówce wielu przedsięwzięć, takich jak nauka o kosmosie czy obserwacja Ziemi. Pragnieniem i celem staje się także eksploracja przestrzeni kosmicznej. Więcej o pracy grupy HLAG przeczytasz TUTAJ.

Pierwsze spotkanie HLAG odbyło się pod koniec września 2022 roku.

Tagi:
Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL