Czy komputer może odczytać nasze myśli? Pionierskie badania naukowców ze Stanford University

Redakcja NTL
NTL
20.05.2021
Przewidywany czas: 2 min

Naukowcy ze Stanford University wszczepili do mózgu sparaliżowanemu mężczyźnie elektrody, które przenoszą to, co wyobraża sobie w głowie, jako tekst na ekranie. Efekty pionierskich prac, które usprawniają komunikację opublikowane zostały w „Nature”.

Naukowcy ze Stanford University, dzięki wszczepieniu 65-letniemu mężczyźnie, sparaliżowanemu od szyi w dół, tuż pod powierzchnię mózgu dwóch siatek małych elektrod, zdołali stworzyć interfejs mózg-komputer. 

Jak działają elektrody?

Elektrody mają za zadanie odczytywanie aktywności elektrycznej w tej części mózgu, która odpowiedzialna jest za kontrolowanie ruchów dłoni i palców. Do tego wystarczające jest badanie aktywności kilkuset neuronów. Sparaliżowany mężczyzna wyobraził sobie, że pisze odręczne listy, a następnie naukowcy za pomocą algorytmu ustalili wzorce neuronowe, które pasowały do każdej wyobrażonej litery i przekształcili te wzorce w tekst na ekranie.

Eksperyment pokazał, że sparaliżowany mężczyzna tylko z pomocą aktywności mózgu był w stanie napisać 90 znaków, czyli 15 słów na minutę. Dla porównania – to prawie tyle samo, ile wynosi średnia prędkość pisania na smartfonach przez osoby w podobnym wieku – i dwa razy szybciej niż w przypadku dotychczasowych rozwiązań śledzących ruchy oka.

Dla naukowców zaskoczeniem było, że tak dobrze udało się odczytać sygnały dotyczące nieużywanych od roku 2007 kończyn.

Co dalej?

To jeszcze nie koniec badań. Naukowcy chcą przebadać kolejnych ochotników oraz poddać testom osoby, które nie mówią i straciły zdolność poruszania się. 

Badania naukowców ze Sanford University nad przełożeniem aktywności mózgu na tekst lub mowę dałoby szansę osobom sparaliżowanym na porozumiewanie się za pomocą samych myśli.

źródło:

www.naukawpolsce.pap.pl

Wesprzyj zrzutkę Nauka. To Lubię

Zobacz również

Podcasty NTL