Ikona strony Nauka To Lubię

Czy Krzysztof Kolumb był Polakiem?

Czy Krzysztof Kolumb był Polakiem?

Międzynarodowy zespół medyczny z udziałem lekarzy z Hiszpanii i USA rozpocznie w czerwcu badania genetyczne, które mają ustalić pochodzenie żeglarza Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryki.

Krzysztof Kolumb, kapitan zakończonej w 1492 r. wyprawy przez Ocean Atlantycki, która jako pierwsza dotarła z Europy do brzegów Ameryki, to postać, której przypisuje się rozmaite pochodzenie. Powszechnie uznaje się, że pochodził z Italii, jednak część historyków neguje tę teorię wskazując jako miejsce pochodzenie Kolumba Majorkę, Korsykę bądź też hiszpańską Galicję. Portugalczycy z kolei twierdzą, że wywodził się z Madery, o czym miałaby świadczyć jego doskonała wiedza o oceanie oraz fakt zamieszkiwania przez Kolumba na sąsiadującej z nią wyspie Porto Santo. Istnieje również teoria, że Krzysztof Kolumb był synem króla Polski Władysława III Warneńczyka, który miałby przeżyć bitwę pod Warną w 1444 roku i osiąść na portugalskiej Maderze. 

Jak jest naprawdę? Już za kilka miesięcy być może się tego dowiemy, bowiem po 16 latach zostaną wznowione badania genetyczne nad pochodzeniem Krzysztofa Kolumba, o czym poinformował w środę podczas konferencji prasowej w Grenadzie wykładowca miejscowego uniwersytetu Jose Antonio Lorente, profesor medycyny sądowej. W skład zespołu, który zbada korzenie słynnego żeglarza, wejdą naukowcy z kilku dziedzin, pochodzący z pięciu europejskich oraz amerykańskich laboratoriów zajmujących się genetyką.

Badania mają potrwać 8 tygodni, a po tym czasie naukowcy liczą, że będą mogli zakończyć studium. Profesor Lorente wyraził nadzieję, że już 12 października, w święto narodowe Hiszpanii, zwane też Dniem Kolumba, uda się ujawnić, skąd pochodził żeglarz.

Andaluzyjski naukowiec przypomniał, że pomimo wydobycia z grobu Kolumba trzech niewielkich kości i badań nad nimi, w 2005 r. studium zostało przerwane, gdyż ówczesne narzędzia badawcze nie były wystarczające. Tym razem w ustaleniu pochodzenia Kolumba mają pomóc dodatkowe badania genetyczne kości synów żeglarza: Hernando i Diego.

Profesor Lorente  studzi jednak emocje, ponieważ sam stwierdził, że nie ma gwarancji, że posiadany przez zespół badawczy materiał genetyczny pobrany z kości będzie wystarczający, aby dojść do określonych wniosków. 

źródło:

www.naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version