Mając do dyspozycji próbkę plastiku takiego samego, jakiego używa się przy produkcji butelki od napojów, naukowcy stworzyli malutkie mikrodiamenty. Potraktowali próbkę silnym laserem i badali ją promieniami rentgenowskimi. Naukowcy sugerują, że diamenty mogą formować się wewnątrz gigantów lodowych, takich jak Neptun i Uran.
Spis treści
Jak powstają diamenty z plastiku?
W swoim badaniu naukowcy kierowali strumień lasera na próbkę plastiku. Wykorzystano zwykły plastik PET, czyli politereftalan etylenu, (C10H8O4)n. Każdy impuls lasera przechodził przez plastik, zwiększając ciśnienie i temperaturę wewnątrz.
Formowanie się diamentów zaobserwowano w ciśnieniu z zakresu ok. 70–125 GPa oraz temperaturze 3500–6000 K. Do obserwacji wyników przemiany wykorzystano techniki rentgenografii strukturalnej i rozpraszanie promieni rentgenowskich pod małymi kątami. Dzięki temu uzyskano wgląd w kinetykę reakcji oraz potwierdzono wytworzenie diamentów, czyli znaleziono kryształki o odpowiednim układzie krystalograficznym.
„Po poddaniu próbki ciśnieniu w wielkości ok. miliona atmosfer ziemskich i podgrzaniu do tysięcy stopni Celsjusza formują się w niej nanodiamenty”
mówi fizyk Dominik Kraus ze współpracownikami w czasopiśmie „Science Advances”.
Idea produkcji diamentów w ten sposób wydaje się być bardzo prosta. Obecnie do produkcji nanodiamentów używa się metod wykorzystujących wybuchy, jednak kontrolowanie takich procesów jest trudne. Wykorzystana w badaniu technika pozwala tworzyć nanodiamenty, które są o wiele lepiej dopasowane do konkretnych zastosowań. Przypuszcza się, że można je będzie wykorzystać w urządzeniach kwantowych stworzonych na bazie diamentów z defektami, na przykład atomami azotu zastępującymi atomy węgla.
Po co naukowcy przeprowadzili eksperyment? Warunki jak na Uranie
Jakkolwiek produkcja diamentów w laboratorium jest bardzo ciekawa, to sama w sobie nie była celem naukowców. Przez swój eksperyment chcieli oni dowiedzieć się czegoś więcej o reakcjach chemicznych zachodzących wewnątrz odległych planet.
Co wspólnego ma eksperyment przeprowadzony w laboratorium z najdalszymi rubieżami Układu Słonecznego? Lodowe giganty, takie jak Neptun czy Uran, mają podobne temperatury, ciśnienie i kombinację pierwiastków jak materiały użyte w eksperymencie.
Na powierzchni lodowych gigantów panują tak ekstremalne warunki, że występuje tam specyficzna chemia przemian strukturalnych. Do tej pory naukowcy wytworzyli w podobny sposób diamenty, symulując warunki panujące na lodowych olbrzymach, jednak wykorzystali do tego węglowodory.
To też Cię zainteresuje: Jak powstają gwiazdy? Naukowcy rozwiązują tajemnicę
Olbrzymy, takie jak Neptun i Uran, są bardzo liczne w naszej galaktyce. Uważa się, że wnętrza tych ciał niebieskich składają się głównie z gęstej płynnej mieszaniny wody, metanu i amoniaku. Ze względu na wysokie ciśnienia i temperatury głęboko wewnątrz tych planet, mieszanina materii prawdopodobnie ulega reakcjom chemicznym i przemianom strukturalnym, takim jak dysocjacja węglowodorów i separacja faz umożliwiająca tworzenie diamentów i prawdopodobnie metalicznego wodoru lub wody superjonowej.
Obecność różnych związków chemicznych o różnych właściwościach cieplnych czy magnetycznych wpływa na występowanie i kształt magnetosfery wokół planety. Naukowców bardzo ciekawi wyjaśnienie asymetrii nietypowych pól magnetycznych Urana i Neptuna.
Co jeszcze wiemy o lodowych olbrzymach? Kluczowa rola tlenu
W celu uzyskania dalszych wniosków na temat procesów zachodzących w lodowych olbrzymach należy wziąć pod uwagę obecność wody, a tym samym duże ilości tlenu. Badanie próbek C─H─O zapewnia bardziej realistyczny scenariusz niż badanie czystych układów węglowodorowych lub wodnych.
Zobacz też: Kosmiczne kwazikryształy na Ziemi
PET oprócz wodoru i węgla zawiera tlen. Ma podobny skład chemiczny, co w lodowych gigantach. Tlen w tym przypadku wydaje się brać udział w tworzeniu diamentów. Zaobserwowana separacja węgla od wody sugeruje, że tlen wzmacnia zjawisko występowania opadów diamentowych w lodowych gigantach. To może prowadzić do izolowania się wody i formowania struktur superjonowych, wpływających na pola magnetyczne w planetach.
Źródła:
www.sciencenews.org/article/diamonds-laser-plastic-bottle-planets-physics
www.science.org/doi/epdf/10.1126/sciadv.abo0617