Dlaczego chrapiemy?

M.
20.01.2022

Dlaczego chrapiemy i skąd bierze się chrapanie? Na to pytanie poszukałem odpowiedzi w najnowszym filmie na kanale Nauka. To Lubię.

Wesprzyj zrzutkę NTL


Statystyki podają, że po 60. roku życia chrapie 60 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet. A chrapanie to sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Tylko u 10 proc. chrapiących jest to czynność fizjologiczna, więc taka, która nie ma nic wspólnego z istniejącą chorobą.

Fizyka a chrapanie

Chrapanie najlepiej zrozumieć, patrząc na ten proces pod kątem fizyki przepływów. Gdy przez gładką rurę przepływa gaz, powietrze, ale i płyn, nie powstają żadne dźwięki. Ale gdy tej rurze zaczynają pojawiać się przeszkody, mogą być one wprawiane w drgania, a te drgania mogą być źródłem dźwięków.

Chrapanie i rura od odkurzacza

Co te dwie rzeczy mają ze sobą wspólnego? Ano całkiem sporo. I choć to dosyć daleka analogia, to chrapanie można by porównać do rury od odkurzacza. Spróbujcie przy jej wlocie umieścić jakąś przeszkodę i zobaczycie, że przepływające wokół niej powietrze zaczyna wydawać dźwięki, zaczyna świszczeć.

Definicja chrapania

Chrapanie zatem to zaburzony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, głównie przez gardło. Problem głównie pojawia się w nocy, bo wtedy nasze mięśnie wiotczeją i w miejscach, w których zwykle ten przepływ jest niezaburzony pojawiają się fałdki i nierówności, które przepływające powietrze zaczyna wprawiać w drgania.

Z wiekiem mięśnie wiotczeją z powodów fizjologicznych i to powoduje, że z wiekiem coraz więcej osób chrapie. Dodatkowo na niekorzyść działa grawitacja, która szczególnie, gdy leżymy na plecach, powoduje zapadanie się języka i podniebienia. Chrapanie więc różnie brzmi w zależności od tego, w jakiej pozycji leżymy. U niektórych osób występuje tylko w konkretnych pozycjach.


Masz kłopoty z chrapaniem? Wybierz się do laryngologa, a w tym odcinku zobacz, co to jest chrapanie. Wyjaśniam to pod kątem fizyki.

Autor

Redakcja_NTL

Zobacz również
Tajemnicza broń niszcząca mózg…

Tajemnicza broń niszcząca mózg…

11.04.2024 00:12:50

Podcasty NTL