Droga od nauki do biznesu nie musi być długa i wyboista
Naukowe wsparcie dla biznesu jest na wyciągnięcie ręki. Już nie musisz szukać go w wielu źródłach. Wystarczy zgłosić się w jedno miejsce – do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Stąd droga firm do nowoczesnych technologii jest naprawdę krótsza.
Największa w Polsce sieć badawcza
Nauka tworzy innowacje, dzięki którym rozwija się nasz kraj. Działania oparte na wiedzy są skuteczne i ułatwiają realizację wyzwań, których w biznesie nie brakuje. Masz problem technologiczny? Potrzebujesz innowacyjnych rozwiązań? Jeśli wydaje Ci się, że znalezienie specjalisty oraz odpowiedniego zaplecza technologicznego to skomplikowana sprawa, poznaj Sieć Badawczą Łukasiewicz, zwaną po prostu Łukasiewiczem i przekonaj się, że skorzystanie z naukowych rozwiązań wcale nie musi być trudne.
Ten unikatowy projekt ma ogromny potencjał. Łukasiewicz to miejsce wprowadzające nową jakość w relacje między nauką a biznesem. Organizacja jest otwarta na potrzeby przedsiębiorców i jednocześnie realizuje istotę wynalazczości. Takie połączenie daje wiele korzyści. Potencjał Łukasiewicza oparty jest na wiedzy i kompetencjach 4500 naukowców i inżynierów, skupionych w ponad 30 polskich instytutach. To pozwala dostarczyć atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w różnych obszarach. Połączenie tak wielu miejsc i ludzi czyni Łukasiewicza trzecią co do wielkości siecią badawczą w Europie i największą w kraju.
Jak działa Sieć Badawcza Łukasiewicz?
Za fasadą organizacji stoją ludzie – kreatywni eksperci, pełni pasji i wiary w swój potencjał. Łączenie umiejętności i wiedzy osób z poszczególnych instytutów, zasobów oraz infrastruktury, pozwala na tworzenie rozwiązań wspierających gospodarkę. Co ważne, są to unowocześnienia oparte na wiedzy.
Łukasiewicz gromadzi ludzi ambitnych, których fascynuje nauka. To doceniani na całym świecie specjaliści w swoich dziedzinach. Pięciu naukowców, zatrudnionych w Łukasiewiczu, znalazło się w prestiżowym zestawieniu najczęściej cytowanych naukowców na świecie (w 2019 r. opracowanie przygotował Uniwersytet Stanforda).
Instytuty w ramach Łukasiewicza blisko ze sobą współpracują, co pozwala na wymianę doświadczeń oraz umiejętności. W efekcie proponowane rozwiązania są kompleksowe i skuteczne, a propozycja dla przedsiębiorcy powstaje zaledwie w kilkanaście dni. Praca Łukasiewicza skupia się wokół 4 obszarów badawczych:
- Inteligentna i czysta mobilność – to tu projektowane są nowoczesne środki transportu wraz z niezbędną infrastrukturą. Wypracowane rozwiązania mają usprawniać polską gospodarkę i być przyjazne dla środowiska.
- Transformacja cyfrowa – naukowcy pracujący w tym obszarze skupiają się na rozwoju nowych technologii dla automatyki i robotyki, fotoniki, sztucznej inteligencji i data science, a także w obszarze inteligentnych miast oraz sieci sensorowych.
- Zdrowie – jednymi z najważniejszych prac w tym sektorze są badania nad nowymi materiałami do zastosowania w medycynie, nowoczesną i spersonalizowaną diagnostyka oraz terapiami medycznymi.
- Zrównoważona gospodarka i energia – efekty pracy instytutów z tego obszaru mają ścisły związek z biogospodarką i odzyskiem materiałowym, czyli głównymi komponentami tzw. Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Naukowcy Łukasiewicza rozwijają technologię pozyskiwania surowców, przetwarzania odpadów i ścieków, ekoprojektowania procesów i produktów w przemyśle celulozowo-papierniczym i opakowaniowym.
Ideą, która przyświecała powołaniu Łukasiewicza, jest ciągły wzrost gospodarczy kraju, oparty o naukę. Rozwój firmy, bazujący na wiedzy ekspertów, wcale nie musi być trudny lub nieosiągalny dla przedsiębiorców. Współpraca z Siecią Badawczą pozwala skrócić drogę od biznesu do naukowych rozwiązań. Sukces jest możliwy dzięki połączeniu kompetencji naukowców, doświadczenia z różnych laboratoriów oraz specjalistycznej aparatury.
Z potencjału naukowego Łukasiewicza skorzystać może każdy. Rozwiązania opracowywane są zarówno dla małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Na współpracy zyskują także firmy rodzinne oraz mikrobiznesy.
Zastanawiasz się, ile to może kosztować? Jako przedsiębiorca nie ponosisz żadnych kosztów związanych z opracowaniem przez Łukasiewicza pomysłu na prace badawcze! Jeśli Twój biznes potrzebuje nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań, rzuć wyzwanie największej polskiej sieci badawczej. Odpowiedni formularz, w którym opiszesz swoje potrzeby, znajdziesz na stronie: www.lukasiewicz.gov.pl/biznes
Artykuł powstał we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz