CanSat z misją dla środowiska

Agnieszka Ochman
A. Ochman
20.03.2023
Przewidywany czas: 2 min

Członkowie teamu DustX mierzą się z naukowym i inżynieryjnym wyzwaniem, jakim jest budowa oraz testy własnego działającego minisatelity. Urządzenie, poza wykonaniem misji podstawowej, zbada zanieczyszczenie środowiska. W tym celu młodzi naukowcy opracowują technologię mającą za zadanie mapowanie gęstości pyłów PM10 i PM2,5 w atmosferze. W pracach wspiera ich Fundacja Nauka. To Lubię.

Plany na CanSat

Sześcioosobowy team DustX tworzą warszawscy licealiści. Każdy z młodych naukowców specjalizuje się w czymś innym, dlatego jeśli zapytacie ich o zainteresowania, okaże się, że są one bardzo szerokie. Sięgają od astronomii, przez fizykę i chemię, aż po mikroświat kwantów.

Młodzi naukowcy na pasjach nie poprzestają. Startują w tegorocznej edycji konkursu CanSat, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Ich satelita, oprócz wykonania podstawowych czynności, takich jak pomiary swojej pozycji, temperatury otoczenia i ciśnienia, ma również przeprowadzić dowolną misję dodatkową. Co zaprojektował zespół DustX?

Kochamy przyrodę i jesteśmy bardzo zaniepokojeni postępującymi zmianami środowiskowymi wywoływanymi przez człowieka, zatem zdecydowaliśmy, że właśnie to chcemy badać za pomocą naszego CanSata – mówią członkowie zespołu DustX.

Młodzież kontra smog

Głęboki wdech, wydech i… kaszel. No tak, jakość powietrza często pozostawia wiele do życzenia. Nagromadzenie w nim szkodliwych substancji jest jednym z ważniejszych eko-problemów dla całego świata. Gdy powietrze wymiesza się z zanieczyszczeniami i spalinami (będącymi efektem działalności człowieka) powstaje smog. I to z nim chcą się zmierzyć młodzi naukowcy z DustX.

Rozwiązaniem zawartym w naszym projekcie jest użycie aerożelu grafenowego. Jest on niezwykle lekki i wykazuje doskonałe właściwości sorpcyjne pyłów zawieszonych (co potwierdziły testy laboratoryjne i obserwacje na skaningowym mikroskopie elektronowym), zatem nadaje się zarówno do wykrywania, jak i neutralizacji zanieczyszczenia – opowiadają młodzi naukowcy.

CanSat DustX

Tak będzie działał ich CanSat

Zaprojektowany przez DustX CanSat ma kilka komór z aerożelem, które może po kolei otwierać w trakcie opadania z dowolnej wysokości na spadochronie. Pomoże to wykryć, na jakich poziomach dochodzi do tworzenia i gromadzenia się smogu. Da młodym naukowcom również cenne informacje na temat miejsc i sposobów jego powstawania. „Konstelacje” takich urządzeń mogłyby zostać użyte do trójwymiarowego mapowania stężenia pyłów zawieszonych na wybranym obszarze.

Najważniejszym elementem naszego rozwiązania jest aerożel grafenowy, którego syntezę przeprowadzimy sami. Zadziała on jak filtr, na którym osiądą badane pyły. Nasz CanSat będzie w stanie rozpoznać przestrzenne rozmieszczenie pyłów w atmosferze, dając nam informacje o ilości i pochodzeniu smogu na danym obszarze – tłumaczą członkowie drużyny i dodają – Aby rozwiązać problem, trzeba go najpierw zrozumieć, co właśnie jest zadaniem naszej technologii.

Grant Fundacji Nauka. To Lubię

Budowę satelity i plany uczniów wspiera Fundacja Nauka. To Lubię. Drużyna DustX została kolejnym beneficjentem programu grantowego „Nowi superbohaterowie”. Środki finansowe przekazane uczniom, zostaną przeznaczone m.in. na substraty i komponenty satelity.

Kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej o naszych grantach.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL