Jak zrozumieć pogodę, jak ją mierzyć i przewidywać? Meteorolodzy – czyli naukowcy, którzy zajmują się przewidywaniem pogody – wykorzystują do tego matematykę! Mierzą, liczą, dokonują różnych pomiarów.
Wiesz, w jaki sposób pracują meteorolodzy, by przewidzieć pogodę? Posługują się matematyką! Przy tym korzystają z satelitów, które przyglądają się Ziemi z kosmosu, z radarów, tysięcy stacji pomiarowych zainstalowanych na powierzchni gruntu, pływających w morzach i oceanach, a nawet takich, które są podwieszone na balonach. To wszystko dostarcza im ogromnej ilości danych. Po to, żeby je przeanalizować i zrozumieć potrzebujemy superkomputerów i skomplikowanych równań matematycznych.
Spis treści
MATEMATYKA NA ZIELONO – niezwykła książka, którą możesz zdobyć ZA DARMO!
Ochrona środowiska i matematyka – czy to się łączy?
I co z tych wszystkich wyliczeń wynika? Chociażby to, że powoli, ale stale podnosi się temperatura atmosfery. Widać to wyraźnie na wykresach. Tak swoją drogą, wykres to wynalazek matematyki. Zresztą rozmowa o pogodzie trochę przypomina lekcję matematyki.
Mamy wykresy np. jak zmienia się temperatura w ciągu dnia. Istnieją liczby i jednostki np. ciśnienia. Mamy procenty np. wilgotności i mamy wektory, które pokazują kierunek i siłę wiatru. To dzięki matematyce możemy łatwo te zmiany śledzić.
Chrońmy środowisko!
CIEKOWOSTKI MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZE
- Od 1951 roku w Polsce średnia temperatura wzrosła średnio o ponad 2 stopnie Celsjusza
- Statystyczny Polak odpowiada średnio za emisję 11 ton dwutlenku węgla rocznie
- 1 drzewo pochłania rocznie ok. 6 kg dwutlenku węgla.
- Do końca XXI średnia temperatura na Ziemi może wzrosnąć nawet o 4 stopnie Celsjusza!
- Jeden wiatrak emituje 70x mniej dwutlenku węgla niż elektrownia węglowa
- Elektrownia wodna emituje 3x mniej dwutlenku węgla niż wiatrak
- Reaktor jądrowy przy produkcji prądu emituje 5x mniej dwutlenku węgla niż wiatrak
Matematyczne obliczenia z przyrodą w tle
Skoro tytuł naszej serii to „Matematyka na zielono” – nie może zabraknąć obliczeń! Jeśli uważnie oglądaliście film, to zauważyliście, że pojawiły się w nim dwie zagadki matematyczne. Teraz pokażę ci, jak je rozwiązać.
Zadanie I.
Ile trzeba byłoby posadzić drzew, żeby zrównoważyć emisję CO2 jednego Polaka? Policzmy to!
Skoro jeden Polak produkuje 11 ton dwutlenku węgla rocznie, to w przeliczeniu na kilogramy wychodzi 11 000 kg. Zatem należy podzielić 11 000 przez 6 (liczba kilogramów CO2, które pochłania rocznie jedno drzewo): 11 000 ÷ 6 = około 1833 drzew!
Zadanie II.
Ile razy mniej dwutlenku węgla produkuje reaktor jądrowy od elektrowni węglowej?
Skoro jeden wiatrak emituje 70x mniej dwutlenku węgla niż elektrownia węglowa, a reaktor jądrowy przy produkcji prądu emituje 5x mniej dwutlenku węgla niż wiatrak to wystarczy pomnożyć 70×5 i wyjdzie Ci wynik 350.
Zatem reaktor jądrowy produkuje 350 razy mniej dwutlenku węgla niż elektrownia węglowa!
To także Ci się spodoba: Dlaczego pszczoły są takie ważne?