Znamy lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce!

M.
22.12.2021
Przewidywany czas: 2 min

Na temat elektrowni jądrowej w Polsce mówi się od dawna. Teraz, na podstawie licznych badań, które prowadzono od 2017 roku wskazano gminę Choczewo jako miejsce, w którym taka elektrownia miałaby powstać.

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce

Miejscem, które wytypowano spośród 92 lokalizacji jest nadmorska gmina Choczewo, a dokładniej „Lubiatowo-Kopalino”. To tutaj powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Zanim dokonano wyboru, w miejscu, gdzie potencjalnie powstanie budynek elektrowni, przeprowadzono szereg bardzo szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Wyniki pokazały, że lokalizacja ta spełnia wszystkie wymagania i co ważne – jest bezpieczna dla okolicznych mieszkańców. Przed Polskimi Elektrowniami Jądrowymi teraz czas na uzyskanie koniecznych decyzji administracyjnych.

Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii

oceniła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.

Wnikliwa analiza i pierwszy tego typu dokument w Polsce

Raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, który sporządziły Polskie Elektrownie Jądrowe, to pierwszy tego typu dokument dla elektrowni jądrowej w Polsce. Doradcą Technicznym była jedna z najbardziej doświadczonych na świecie firm – Jacobs Clean Energy Limited. Inwestor skorzystał także z doświadczenia polskich ośrodków naukowych. Pomocą służyło także szerokie grono specjalistów z dużym doświadczeniem w przygotowywaniu podobnych raportów środowiskowych.

Podczas badań i analiz pod lupę brano wiele czynników. Między innymi właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury, jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki analiz pokazały, że to właśnie województwo pomorskie jest najlepszą lokalizacją, która ma sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w Polsce.

Elektrownia jądrowa w gminie Choczewo – czy to pewne?

Czy jednak to oznacza, że padła finalna zgoda na wybudowanie inwestycji we wskazanym wariancie? Nie do końca, bo Polskie Elektrownie Jądrowe musza jeszcze uzyskać niezbędne decyzje administracyjne dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.

Źródło: ppej.pl

Wesprzyj zrzutkę Nauka. To Lubię
Zobacz również

Podcasty NTL