Focus na hybrydowe chmury

Redakcja NTL
NTL
05.03.2021
Przewidywany czas: 4 min

Z czym mierzą się przedsiębiorcy w 2021 roku w kontekście przechowywania danych? Budowanie biznesu w oparciu o chmurę to obecnie najwyższy priorytet dla firm, a 2021 rok to czas wdrażania hybrydowego modelu przechowywania danych. Takie rozwiązanie daje możliwość posługiwania się najnowszymi technologiami, pomaga zrewolucjonizować dotychczasowe modele biznesowe, co finalnie przełoży się na lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Czym jest chmura hybrydowa?

Pandemiczne wyzwania przedsiębiorców

Pandemia koronawirusa przewartościowała sposób myślenia na temat zarządzania przedsiębiorstwami, a od końca marca 2020 roku większość prac odbywa się zdalnie, co zrodziło nowe wyzwania. Kiedy wiosną ubiegłego roku oczywistym stało się, że mamy do czynienia z pandemią, okazało się, że zmusiła ona wiele przedsiębiorstw do szybkiego dostosowania infrastruktury technologicznej, która będzie sprzyjać zdalnej pracy większości pracowników.

Dla wielu firm przetrwanie wiązało się z koniecznością znacznej modyfikacji infrastruktury IT, w błyskawicznym tempie. Z wyzwaniem dostarczania usług oraz przechowywania danych zmierzyły się między innymi banki, dla których bezpieczne przetwarzanie milionów transakcji jest kluczowe dla utrzymania zaufania klientów.

Jaki okaże się 2021 rok? W pewnym stopniu zapewne wciąż nieprzewidywalny, ale rok ubiegły dał naprawdę sporo wskazówek i pokazał kilka trendów, które pomogą zaprognozować to, czego można się spodziewać w najbliższym czasie.

Chmura Hybrydowa – model przyszłości dostarczania usług

Chmury, dostarczają różne serwisy, wliczając w to platformę, bazy danych czy oprogramowanie. Oprócz prywatnych, które są wydzielone dla wybranych użytkowników, mamy również publiczne. Te oferują usługi obliczeniowe klientom, na infrastrukturze współdzielonej. Przyjęło się sądzić, że chmury prywatne zapewniają większe bezpieczeństwo danych i możliwości pracy na dedykowanym środowisku. Drugi typ pozwala na dostęp do najnowocześniejszych technologii, przeniesienie odpowiedzialności na dostawcę (XaaS), skalowalność, wydajność, zasięg geograficzny, wysoką dostępność a często też obniżenie kosztów usług oraz większą elastyczność ich rozliczania, ze względu na współdzielenie kosztów infrastruktury, pomiędzy wielu klientów. Tytułowa chmura hybrydowa stanowi połączenie obu modeli dostarczania usług, czyli stosowania dedykowanego środowiska IT, tam gdzie jest to podyktowane koniecznością utrzymania najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz serwerów współdzielnych, tam gdzie większe znaczenie ma optymalizacja cenowa, przy zachowaniu oczywiście wysokiej dostępności oraz bezpieczeństwa. Taka techniczna fuzja daje szereg korzyści, dopasowując się do aktualnych potrzeb klienta.

Jak skorzystają firmy na wdrożeniu modelu hybrydowej chmury?

Korzystanie ze wspomnianego rozwiązania może przynieść wiele korzyści. Jedną z nich jest to, że nie ma konieczności wiązania się tylko z jednym dostawcą usług. Co jeszcze?

Wsparcie dla pracowników poza firmą

Chmura hybrydowa umożliwia zdalny dostęp do systemów w dowolnym czasie i miejscu. Pewne usługi mogą być bezpiecznie udostępniane poza lokalną infrastrukturą firmy. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko w kontekście pracy zdalnej w pandemii, ale z faktu że coraz więcej osób pracuje mobilnie, a dzięki temu optymalizują wydajność swojej pracy.

Bezpieczeństwo

Model hybrydowy chmury powinien stosować najnowsze technologie związane z bezpieczeństwem systemów i danych, oraz zapewniać możliwość wdrożenia takich rozwiązań, które są wymagane przez klienta. Poufne dane biznesowe oraz dane wrażliwe muszą być bezpiecznie przechowywane i przetwarzane w zaufanym środowisku.

Mniejsze koszty i elastyczność

W przypadku okresowych zwiększeń zapotrzebowania na moc obliczeniową, można szybko wyskalować swoje środowisko, przez uruchomienie dodatkowych zasobów dostępnych w  chmurze publicznej. Dzięki temu nie musimy tracić czasu na zakupy infrastruktury do rozbudowy swojego środowiska. Płacimy wtedy również proporcjonalnie do zużytych zasobów.

Technologie kognitywne (nauczanie maszynowe – AI)

Wymagania klientów ciągle rosną, a konkurencja nie śpi. Pozostanie liderem na rynku, wymaga ciągłego doskonalenia swoich rozwiązań tak, aby móc dostarczać lepsze usługi swoim klientom coraz szybciej i bardziej optymalnie. Pomocne w budowie takich rozwiązań są dostępne z Chmury Publicznej usługi związane z coraz bardziej popularnymi technologiami sztucznej inteligencji. Dzięki nim, możemy modernizować swoje systemy IT i oferować klientom nowe usługi, jak na przykład pomoc wirtualnego asystenta lub systemy do przewidywania i zapobiegania awarii, bazujące na analizie danych. Samodzielna budowa tego typu rozwiązań jest na obecnym etapie bardzo trudna i kosztowna.

Wybór chmury hybrydowej zapewnia więc elastyczność kosztową, bezpieczeństwo, mobilność oraz efektywność finansową i będzie odgrywać kluczową rolę w osiąganiu sukcesu biznesowego w postpandemicznej rzeczywistości.

Chmura hybrydowa i AI – najważniejsze wydarzenie roku

Przykładem firmy, która oferuje oferuje wsparcie w adopcji chmury, chmurę publiczną IBM Cloud oraz rozszerzoną chmurę infrastrukturalną zlokalizowaną w Polsce jest IBM. Firma zwiększa dostępność usług #IBMcloud w CEE, aby pomóc firmom przejść na model chmury hybrydowej, a już 17 marca organizuje konferencję on-line pod nazwą Cloud and AI Forum by IBM.

Jest to doroczne wydarzenie organizowane w sieci, które pokazuje, jak firmy mogą dostosowywać się i ewoluować w kierunku nowych sposobów prowadzenia działalności w trudnych czasach. Podczas wydarzenia organizatorzy pokażą na przykładowych wdrożeniach, w jaki sposób zaadoptować środowisko IBMCloud, do holistycznej architektury chmury hybrydowej z IBM i Red Hat, oraz jak mogą pomóc w łatwiejszym modernizowaniu i tworzeniu aplikacji Cloud native oraz wdrażaniu sztucznej inteligencji w całej firmie. Podczas sesji poruszone zostaną również tematy odpowiedzialności społecznej i budowania nowych kompetencji na rynku z wykorzystaniem technologii chmurowej IBM.

Tematyka konferencji skierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych strategią i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w chmurze, w szczególności kadry zarządzającej odpowiedzialnej za tworzenie i implementację rozwiązań w chmurze, osób odpowiedzialnych za optymalizację technologii chmurowych, tworzących i modernizujących aplikacje i obciążenia tak, aby działały w dowolnej chmurze, ekspertów bezpieczeństwa, reprezentantów przedsiębiorstw produkcyjnych w kontekście chmury, zainteresowanych transformacją cyfrową napędzaną automatyzacją i AI, a także programistów.

Na konferencję możesz zarejestrować się pod tym linkiem.

 

 

 

Zobacz również

Podcasty NTL