Gdańscy naukowcy pracują nad bateriami nowego typu

Redakcja NTL
NTL
07.05.2020
Przewidywany czas: 2 min

Inżynierowie z Politechniki Gdańskiej razem ze specjalistami z Finlandii pracują nad nowym rodzajem tzw. baterii przepływowych. To coraz częściej badane baterie o dużej sprawności i długiej żywotności.

Grupa badawcza kierowana przez dr hab. inż. Joannę Krakowiak z Katedry Chemii Fizycznej PG pracuje nad autorskim ogniwem przepływowym i nowymi elektrolitami, które można w nim zastosować.

Baterie przepływowe (redox flow cell) zyskują rosnące zainteresowanie. To dlatego, że mają wysoką sprawność i długą żywotność sięgającą nawet 20 lat. Są przy tym bardzo uniwersalne i bezpieczne – wyjaśniają gdańscy eksperci, którzy postawili przed sobą dwa zadania.

„Celem naszych badań jest zmniejszenie kosztu budowy baterii i/lub poprawa działania jej kluczowych elementów. Obecnie skupiamy się na modyfikacji elektrod w celu usprawnienia parametrów kinetycznych i termodynamicznych ogniwa. Z drugiej strony będziemy starali się znaleźć sposób na zwiększenie stężenia substancji biorących udział w konwersji energii, by tym samym zwiększyć ilość energii, którą możemy magazynować w tej samej objętości elektrolitu” – tłumaczy mgr inż. Miłosz Murawski, doktorant z zespołu dr hab. Krakowiak.

„Kolejnym kluczowym aspektem jest dobór właściwej membrany dla danego układu elektroda – elektrolit, która zapobiega mieszaniu się obydwu elektrolitów. Z tego względu prace nad akumulatorami przepływowymi mają ściśle interdyscyplinarny charakter” – dodaje badaczka.

Z chemikami pracują m.in. specjaliści z Wydziału Mechanicznego PG. Projekt prowadzony jest przy współpracy z drem inż. Pekka Peljo z Uniwersytetu Aalto, który jest drugim promotorem Miłosza Murawskiego.

„W związku z tym, że nasz zespół na Politechnice Gdańskiej ma dużo mniejsze doświadczenie i zaplecze, ustaliliśmy na razie, iż badania prowadzone przez nas będą uzupełniającymi, do tych które prowadzi zespół w Finlandii” – współpracę komentuje prof. Krakowiak.

„Równolegle opracowujemy zmiany konstrukcyjne ogniwa już istniejącego, wykorzystywanego przez nas w badaniach laboratoryjnych, jednak czy uda nam się uzyskać rozwiązanie lepsze od poprzedniego dowiemy się dopiero, gdy wrócimy do normalnego trybu pracy, po zakończeniu pandemii koronawirusa” – dodaje.

Więcej informacji na stronie:https://media.pg.edu.pl/aktualnosci/pr/498981/naukowcy-z-politechniki-gdanskiej-pracuja-nad-nowym-typem-baterii-przeplywowych-we-wspolpracy-z-finskim-aalto-university

Na zdjęciu: od lewej naukowcy Masha Shahsavan oraz Mahdi Moghaddam z Aalto University, po środku Miłosz Murawski z Politechniki Gdańskiej, odwiedzający fińską uczelnię. Fot. Mahdi Moghaddam/Źródło: Politechnika Gdańska

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również
Stan permanentnego rozproszenia

Stan permanentnego rozproszenia

21.06.2024 00:10:33

Podcasty NTL