Gdańsk/”Człowiek i mikroorganizmy” hasłem przewodnim 10. Nocy Biologów

Redakcja NTL
NTL
04.01.2021
Przewidywany czas: 2 min

Wykłady, warsztaty, filmy i konkursy tworzą program 10. Nocy Biologów, organizowanej online przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Hasło przewodnie imprezy to „Człowiek i mikroorganizmy”.

Tegoroczna edycja Nocy Biologów odbędzie się 8 stycznia.

„Nie zabraknie także spotkań i wykładów nt. wirusa SARS-CoV-2 oraz o nowych szczepionkach i diagnostyce COVID-19” – poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu Gdańskiego.

Koordynatorka Nocy Biologów na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed dr Alicja Chmielewska podkreśliła, że wychodzenie z rzetelną wiedzą naukową poza uczelnię jest szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, w którym jesteśmy świadkami zalewu pseudonaukowych informacji i fake newsów.

„W tym roku chcemy wykorzystać fakt, że na wydziale pracują wirusolodzy prowadzący badania nad wirusem SARS-CoV-2, którzy podzielą się swoją wiedzą o nowych szczepionkach i diagnostyce COVID-19, rozwieją wątpliwości i odpowiedzą na pytania nurtujące słuchaczy. Poza tym zaprezentujemy wiele ciekawych wykładów i warsztatów związanych z szeroko pojętą tematyką +Człowiek i mikroorganizmy+” – dodała Chmielewska.

Koordynatorka imprezy na Wydziale Biologii UG dr Elżbieta Sontag zaznaczyła, że wydarzenie co roku cieszy się coraz większą popularnością.

„Podczas ubiegłorocznej imprezy zamontowany został licznik wejść i okazało się, że Wydział Biologii odwiedziło prawie dwa tysiące osób. Ta frekwencja pokazała, jak bardzo potrzebna jest popularyzacja nauki i prezentowanie badań naukowców. Zwłaszcza że odwiedzają nas przedszkolaki, młodzież szkolna w różnym wieku, a także dorośli” – nadmieniła naukowiec.

Forma, w jakiej w tym roku zaprezentowana zostanie wiedza z dziedziny biologii, będzie bardzo różnorodna.

„Podczas wykładów, warsztatów, quizów, pokazów czy konkursów uczestnicy Nocy Biologów dowiedzą się m.in. dlaczego strach ma wielkie oczy, jak powstaje i czym różni się od lęku; czy lepiej być półtora kilograma cięższym czy lżejszym? Co +kryją+ szczepionki na COVID-19? Jak drobnoustroje jelitowe mogą wpływać na nasze zachowanie i procesy poznawcze, takie jak emocje czy pamięć? Poza tym, żądni wrażeń i przygód będą mogli spróbować swoich sił w escape roomie z nieznanym drobnoustrojem w roli głównej, którego trzeba będzie zniszczyć za pomocą ukrytego w laboratorium leku” – podało biuro prasowe UG.

Będą też dostępne filmy m.in. utrzymany w żartobliwej konwencji omawiający udział bakterii i innych mikroorganizmów w obiegu pierwiastków w środowisku morskim, a także opowiadający o grzybach zlichenizowanych tj. porostach.

Dodatkowo, będzie można wziąć udział w quizie dotyczącym antybiotyków oraz grze dydaktycznej „Milionerzy w świecie mikroorganizmów”.

Prawie wszystkie zajęcia online podczas 10. Nocy Biologów dostępne będą bez ograniczeń i nie będą wymagać wcześniejszej rejestracji.(PAP)autor: Robert Pietrzak

źródło:

www.naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również

Podcasty NTL