Ignacy Łukasiewicz „ożywiony”

Agnieszka Ochman
A. Ochman
13.01.2023
Przewidywany czas: 2 min

Sieć Badawcza Łukasiewicz stworzyła cyfrowy awatar swojego patrona. Ignacy Łukasiewicz odpowiada na pytania w czasie rzeczywistym, a każda rozmowa może być inna. To pierwsza tego typu rekonstrukcja. 

Superbohater sprzed lat

Naukowiec, pionier, społecznik, człowiek o wielkim sercu — te określenia bardzo dobrze opisują Ignacego Łukasiewicza. Polski specjalista od ropy naftowej trwale zapisał się na kartach historii. W końcu gdyby nie jego upór i pracowitość nie poznalibyśmy sposobów przetwarzania ropy naftowej (albo poznalibyśmy je dużo później), z której Łukasiewicz otrzymywał substancje do oświetlania czy smary do zabezpieczania drewna przed gniciem.

Dziś Ignacy jest patronem wielu polskich instytucji. Jedna z nich — Sieć Badawcza Łukasiewicz — postanowiła w oryginalny sposób uczcić 200. rocznicę jego urodzin, dając mu drugie, cyfrowe życie.

Czy wiesz, że Łukasiewicz wprowadził między innymi nowoczesny system ubezpieczeń robotników? Dowiedz się więcej.

Ignacy Łukasiewicz 2.0

„Ożywiony” Ignacy, pod postacią awatara, prezentowany jest na ekranie wielkości dorosłego człowieka. Można usiąść wygonie w fotelu naprzeciwko i zadać pytanie Łukasiewiczowi. W odróżnieniu od wideonarratorów, do tej pory spotykanych w muzeach, Ignacy udzieli odpowiedzi w czasie rzeczywistym. O czym rozmawiać?

Cyfrowy Łukasiewicz zna odpowiedzi na wiele pytań. Potrafi rozmawiać o swoich osiągnięciach naukowych i biznesowych, życiu prywatnym, historii oraz o świecie współczesnym. Co ważne, każda wymiana zdań może wyglądać zupełnie inaczej. Ciągłość rozmowy i celność skojarzeń została osiągnięta dzięki komponentom do rozpoznawania intencji użytkownika, stworzonym na bazie przetwarzania maszynowego. Ignacy potrafi rozpoznać 400 tematów rozmowy, w tym również takie, które nie zostały przewidziane podczas przygotowań.

Moc technologii

Nad stworzeniem realistycznego awatara przez wiele miesięcy pracował zespół animatorów i ekspertów od uczenia maszynowego. Jego wygląd oparto na historycznym wizerunku. W pracach nad awatarem zastosowano technologie rozpoznawania mowy i zaawansowany proces trenowania głosu postaci w oparciu o bazę wiedzy, rozwijaną przez sieci neuronowe.

Jednym z pierwszych rozmówców Łukasiewicza 2.0 był dr. Tomasz Rożek.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również
Uboczne efekty muzyki

Uboczne efekty muzyki

02.10.2024 00:20:22

Podcasty NTL