Innowacyjna Biogazownia

M.
08.12.2021
Przewidywany czas: 2 min

Czy zastanawiałeś się, jaki wpływ na jakość życia twojego i życia innych ludzi ma nasza aktywność? Europejski Zielony Ład, czyli Green Deal to nie tylko redukcja gazów cieplarnianych, ale o wiele większa idea gospodarki obiegu zamkniętego, nieopartej na surowcach i paliwach kopalnych.

Podstawowym jej założeniem jest budowanie cywilizacji rozwijającej się na bazie tego, co już zostało wydobyte. Na surowcach i energii, która krąży w obiegu zamkniętym. A to wymaga przebudowy elementów całej gospodarki. Jednym z największych wyzwań jest przebudowanie całego systemu energetycznego.

Jak dotąd cała nasza cywilizacja, cały jej rozwój opierał się na paliwach kopalnych. To dzięki energii z węgla i ropy 200 lat temu robotnicy mogli odejść od ręcznej pracy. Niestety, im w większym komforcie żyjemy, tym więcej paliw kopalnych i innych surowców wydobywany. Tak było do tej pory.

Obecnie emitujemy 50 miliardów ton dwutlenku węgla rocznie, co powoduje zmiany klimatyczne. Już dzisiaj, w każdej sekundzie, jak my tutaj rozmawiamy, Grenlandia traci 10 tysięcy metrów sześciennych lodu. W każdej sekundzie! Co istotne, prawdopodobnie ten proces jest nie do zatrzymania. Odpadów produkujemy rocznie dwa miliardy ton i co ciekawe, każdy z nas już w tej chwili, razem z jedzeniem, przyswaja około pięciu gramów plastiku tygodniowo. To pokazuje, że ta zmiana jest potrzebna.

Wojciech Racięcki, NCBR

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak funkcjonuje nasz system energetyczny? Czym moglibyśmy zastąpić węgiel albo gaz? Na jakim paliwie może jeździć samochód lub co może być paliwem w elektrociepłowni?

Posłuchajcie o przedsięwzięciu „Innowacyjna biogazownia”, które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Zobacz także: Magazynowanie Energii Ciepła i Chłodu

Zobacz również
Wentylacja szkół i domów

Wentylacja dla szkół i domów

22.12.2021 2 min czytania

Podcasty NTL