Jak oszczędzić prąd? Poradnik oszczędzania

Redakcja NTL
NTL
13.10.2022
Przewidywany czas: 3 min

Coraz częściej i coraz więcej mówi się o rosnących cenach energii, które dotyczą nas wszystkich. Czy możemy jakoś się przygotować na szybujące do góry ceny? Jak oszczędzić prąd?

Uzależnieni od prądu

Inflacja, kolejne informacje o podwyżkach, prognoza wzrostu cen prądu – te informacje, które już niemal codziennie słyszymy w mediach nie napawają optymizmem. W końcu każdy z nas ma w domu wiele urządzeń, które do działania potrzebują prądu. Część z nich jest niemal na stałe podpięta do kontaktu.

W głowie słusznie rodzi się więc racjonalne pytanie: „Jak oszczędzić prąd?” Oto krótki poradnik, jak w pięciu  prostych krokach ograniczyć zużycie energii w swoim domu i zadbać o swój portfel

Przeczytaj też: Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Zmniejsz rachunki – praktyczne wskazówki, jak oszczędzić prąd

Po pierwsze, wymień urządzenia na energooszczędne.

Różnica pomiędzy zużyciem energii przez lodówki różnych klas energetycznych może być nawet 2-3 krotna!

Po drugie, korzystaj z urządzeń rozważnie.

Uruchamiaj zmywarkę i pralkę tylko wtedy, gdy jest całkowicie zapełniona. Nie używaj piekarnika do zrobienia tylko jednego tosta i nie gotuj pełnego czajnika wody do zaparzenia jednej herbaty. Nie otwieraj też drzwi lodówki czy piekarnika bez potrzeby – to strata energii, którą odczujesz w swoim portfelu. 

Po trzecie, gotuj pod przykryciem i podgrzewaj tylko tyle, ile faktycznie zjesz.

Wiesz, że używanie pokrywek pozwala na zaoszczędzenie około 30% energii zużywanej na podgrzewanie i gotowanie? Nie ma również potrzeby odgrzewania całego garnka zupy skoro chcemy ją nalać tylko na jeden talerz, dla jednej osoby. 

Jak oszczędzić prąd

Po czwarte, wykorzystuj światło dzienne.

W standardowym domu koszt energii elektrycznej, potrzebnej do oświetlenia, to od kilkudziesięciu do kilkuset kWh w skali rocznej. Gaszenie światła po wyjściu z pokoju ma duży sens i przełożenie na rachunki. Znaczenie ma też to, co świeci. Żarówki energooszczędne nie zużywają dużo prądu. W zwykłej żarówce żarowej duża większość energii zamieniana się w ciepło, a nie światło.

Po piąte, planuj

Zamiast rozmrażać w kuchence mikrofalowej produkty żywnościowe na obiad, wyciągnij je z zamrażarki poprzedniego dnia wieczorem i wstaw do lodówki. Do następnego dnia rozmrożą się, nie pobierając energii. W pewnym sensie ją dodatkowo oszczędzają przez niewielkie schłodzenie wnętrza lodówki. Zrezygnuj z prasowania niektórych ubrań albo suszenia ich w elektrycznej suszarce. Zamiast tego wywieś mokre ubrania na standardowej suszarce. Rozważ zainstalowanie inteligentnych gniazdek, urządzeń monitorujących pobór prądu czy czasowych wyłączników.

Dlaczego warto oszczędzić prąd?

Na koniec trochę liczb, które potwierdzają, że warto pooszczędzać. Poniżej wypisane zostały orientacyjne roczne ceny użytkowania sprzętów, które wykorzystują prąd. Ilu z nich używasz w swoim domu? Zwróć uwagę, że ograniczenie zużycia prądu o około 20-30% przez któreś z urządzeń z góry listy, daje w skali roku już naprawdę konkretne oszczędności.

Jaki jest roczny koszt użytkowania sprzętu AGD?

 • Płyta indukcyjna: 700 – 1000 zł,
 • Piekarnik elektryczny: 300 – 500 zł,
 • Lodówka: 200 – 400 zł,
 • Czajnik elektryczny: 150 – 250 zł, 
 • Zmywarka: 160 – 250 zł,
 • Komputer stacjonarny: 150 – 250 zł,
 • Odkurzacz: 100 – 200 zł,
 • Pralka: 100 – 250 zł,
 • Laptop: 90 – 140 zł,
 • Telewizor: 80 – 100 zł,
 • Kuchenka mikrofalowa: 30 – 50 zł,
 • Żelazko: 18 – 30 zł,
 • Telefon komórkowy: 8 – 10 zł.

Zobacz, jak oszczędzać prąd

Zobacz również

Podcasty NTL