Dlaczego mrugamy? Ciekawostki o ludzkim ciele

Monika Tarasek
M. Tarasek
05.11.2022
Przewidywany czas: 4 min

Po co kichamy? Dlaczego burczy nam w brzuchu? Czemu nasze powieki tak często mrugają? Te ciekawostki o ludzkim ciele to świetny sposób na to, by zrozumieć, jak działa i co sygnalizuje nam nasz organizm. To naprawdę ważne. Przecież będzie nam towarzyszył przez całe nasze życie!

Ta sama zawartość, a inne opakowanie

Wszyscy jesteśmy zbudowani w ten sam sposób. Tak samo działają nasze serca, płuca, tak samo potrafimy ruszać palcami. A jednak każdy z nas jest unikatowy i na świecie nie znajdziemy nikogo, kto jest naszą kopią. W jaki sposób to możliwe?

Nasze ciała zbudowane są tak samo, ale… tylko wewnątrz. W środku, jeżeli jesteśmy zdrowi, wszystkie organy działają w ten sam sposób, spełniają te same funkcje. To, co nas różni natomiast, to wygląd zewnętrzny, który dziedziczymy po naszych rodzicach. Ludzie na całym świecie mają różne kolory włosów, oczu czy skóry. Dodatkowo mogą posiadać piegi, być niscy, wysocy, szczupli, grubsi. Każdy na swój sposób wspaniały!

Przeczytaj też: Jak działają zmysły ludzi, a jak zwierząt?

Co więcej, wszyscy posiadamy swój własny, jedyny w swoim rodzaju kod, dowód tożsamości, który nie sposób zgubić. To odciski palców, które pozostawiamy codziennie na tysiącach rzeczy, które dotykamy. Prawdopodobieństwo znalezienia kogoś, kto ma takie same odciski na palcach jak my, wynosi 1 do 64 miliardów. To bardzo mało, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że obecnie na Ziemi żyje nas tylko ponad  7,5 miliarda ludzi.

Takie fakty o naszym organizmie to tylko początek. Ciekawostki o ludzkim ciele mogą być świetnym pretekstem do zrozumienia lepiej naszego własnego organizmu.

Jak nasze ciało przypomina nam o posiłku?

Mówi się, że najlepszym kucharzem jest głód i jest w tym ziarno prawdy. To wszystko przez to, że każdy z nas, bez wyjątku, musi stale dostarczać swojemu organizmowi składniki pokarmowe. Bez tego czujemy się słabi i nie mamy energii. Zdarza się, że słyszymy wtedy dziwne burczenie w brzuchu.

Skąd ten dźwięk? Mimo że nie jemy nawet przez kilka godzin, nasz układ pokarmowy cały czas pracuje. Wydziela kwasy i enzymy, by chociażby przygotować się do strawienia pokarmu. Dodatkowo mówimy o takim zjawisku jak ruchy perystaltyczne. Przypomina to falę następujących po sobie skurczów wzdłuż przewodu pokarmowego pozwalającą przemieścić treść w nich zawartą.

dlaczego mrugamy

Gdy organizm czeka na nowy pokarm, produkuje także gazy. To właśnie one wraz z resztkami pokarmu przesuwając się wzdłuż organizmu, wydają te dziwne słyszalne przez nas dźwięki.

Kiedy w końcu zjemy pyszny posiłek, zaczyna on bardzo długą wędrówkę przez nasze ciało. W trakcie tego procesu zostanie on rozbity na kawałki. Te przydatne substancje zostaną z niego odzyskane, a zbędne wydalone. Cała podróż to odległość nawet od 5 do 7 metrów – tyle właśnie mierzy nasz przewód pokarmowy!

Czy nasze ciało może zrobić coś bez naszej zgody?

Oprócz burczenia w brzuchu jest jeszcze wiele rzeczy, których prawie nie kontrolujemy. Pewne odruchy ciała po prostu dzieją się bez naszej woli, nad innymi z kolei nawet się nie zastanawiamy, robimy je automatycznie.

Jednak po co organizm je wykonuje? Na przykład dlaczego kichamy? Zazwyczaj przez to, że jakaś obca cząsteczka wpadnie do naszego nosa. Drażniąc nasze włoski i delikatną skórę w nosie, powoduje wysłanie sygnału do mózgu. On z kolei przygotowuje całe ciało do tego, by pozbyć się intruza za pomocą kichnięcia. Nasze ciało spina się, zaciskamy oczy, a z płuc wystrzeliwuje powietrze.

TO CIEKAWE!

Kiedy kichamy, prędkość pędzącego powietrza może osiągnąć maksymalnie nawet 150 km/h!

A dlaczego mrugamy co kilka sekund naszymi powiekami? Z podobnego powodu, co kichamy. W trakcie tego szybkiego ruchu gałka oczna oczyszczana jest ze wszelkich zabrudzeń i bakterii. Dodatkowo na jej powierzchni rozprowadzany jest cieniutki film łzowy, co nawilża nasze oko i nie pozwala mu wyschnąć.

Wszystko ma swoją funkcję – ciekawostki o ludzkim ciele

Łatwo zgadnąć, dlaczego nasze nogi są długie i zakończone stopami oraz do czego potrzebne nam są dłonie. Jednak jest w naszym ciele narząd, które ma naprawdę nietypowy kształt. To wystająca z naszej głowy para uszu!

To jak wygląda, nie jest przypadkiem. Kształt uszu jest przystosowany do tego, by wychwytywać dźwięki. Dzięki temu powietrze wędruje do środka, gdzie porusza wewnątrz struktury, które zaczynają się trząść. Te drgania przechwytują nerwy, które przekazują te informacje do mózgu. Dzięki temu jest on wstanie zinterpretować, co właśnie usłyszeliśmy.

Co ciekawe, w uszach posiadamy trzy najmniejsze w naszym ciele kości. Nazywamy je: młoteczek, kowadełko i strzemiączko.

Ile mamy kości w ciele?

Przy okazji ciekawa jestem, czy zgadniecie, ile mamy kości w naszym ciele? Dorosły człowiek posiada ich ponad 200. Jednak kiedy się rodzimy, mamy ich aż 300! Jak to możliwe?

Kości nie znikają w trakcie dorastania, a łączą się ze sobą. Dzięki temu zapewniają naszemu ciału odpowiednie rusztowanie i stabilność. Wspierają także mięśnie podczas poruszania się, a dodatkowo ochraniają nasze narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem. Bez nich bylibyśmy tylko miękką masę. Moglibyśmy przypominać na przykład ośmiornicę, która nie posiada w ogóle kości w swoim ciele!

Na pewno jest jeszcze wiele ciekawych pytań dotyczących tego, jak funkcjonuje nasz organizm. Dlaczego mamy gęsią skórkę? Z jakiego powodu czasami miewamy czkawkę? Czemu czerwienieją nam czasami uszy? Na te odpowiedzi możecie w łatwy sposób znaleźć odpowiedź. Jednak ludzkie ciało skrywa wiele tajemnic, które pozostają dalej do odkrycia!

Literatura:

https://www.scientificamerican.com/article/the-chance-of-identical-fingerprints-1-in-64-trillion/#:~:text=The%20Chance%20of%20Identical%20Fingerprints%3A%201%20in%2064%20trillion%20%2D%20Scientific%20American

https://www.researchgate.net/publication/274250949_Predicting_the_First_Recorded_Set_of_Identical_Fingerprints

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/features/why-does-my-stomach-growl#:~:text=The%20Hunger%20Factor&text=That’s%20because%20your%20brain%20has,as%20hunger%20you%20can%20hear.

https://mankarcollege.ac.in/E-Gyan/Nutrition/Senjuti/1st%20Sem/08-08-2019/Digestive%20System.pdf

https://www.webmd.com/allergies/video/video-anatomy-of-a-sneeze

https://www.webmd.com/eye-health/excessive-blinking-causes-diagnosis-treatments#:~:text=Blinking%20is%20good%20for%20your,you%20blink%20changes%20with%20age.

https://www.healthline.com/health/how-many-bones-does-a-baby-have#bone-composition-at-birth

Monika Tarasek
Autor

Monika Tarasek

Nieustannie odkrywam piękno świata biologii i chemii. Głęboko wierzę, że wszystkie skomplikowane zjawiska przyrodnicze można wyjaśnić w sposób prosty i przystępny. Ukończyłam kierunek Biochemia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnym czasie dużo się uśmiecham, chodzę z głową w chmurach, a kiedy nie rozwijam się naukowo, spełniam się artystycznie.
Zobacz również
Biokomputer, czyli.. co?

Biokomputer, czyli.. co?

12.07.2024 7:17

Podcasty NTL