Co jedzą misie? Ciekawostki o niedźwiedziach

Monika Tarasek
M. Tarasek
25.01.2023
Przewidywany czas: 4 min

Kojarzą nam się z wesołym Kubusiem Puchatkiem – niezdarnym niedźwiadkiem kochającym swój miodek. Jednak czy prawdziwe niedźwiedzie mają z nim coś wspólnego? To zdecydowanie nie tylko misie o małym rozumku, lecz bardzo fascynujące, ale też groźne zwierzęta! Poznaj niezwykłe ciekawostki o niedźwiedziach!

Kilka faktów o rodzinie misiów

Do rodziny niedźwiedziowatych obecnie zaliczamy 8 gatunków zwierząt. Większość z nich jest bardzo podobnych do siebie, Z pewnością od razu kojarzą nam się z brązowym lub czarnym futrem i misiowatym wydłużonym pyskiem. Dodatkowo posiadają mocne, ale dość krótkie kończyny, krępy tułów oraz niewielkie uszy i ogon.

gdzie żyją niedźwiedzie polarne

Jednak wśród nich dwa gatunki możemy nazwać tymi zdecydowanie bardziej wyjątkowymi. Pierwszym z nich jest oczywiście niedźwiedź polarny wyróżniający się umaszczeniem, które stanowi idealny kamuflaż do przemierzania zaśnieżonych terenów Arktyki.

Jednak na miano najbardziej unikatowego niedźwiadka zasłużyła ukochana przez wszystkie dzieci odwiedzające zoo… panda wielka, również zaliczana do tej rodziny. Choć do niedawna było dużo wątpliwości, do jakiej kategorii należy ją przyporządkować.

Początkowo klasyfikowano ją do innej rodziny – szopowatych. Badania prowadzone na tych zwierzętach wykazały jednak większe pokrewieństwo właśnie z niedźwiedziowatymi! Mimo to w rzeczywistości bardzo się od nich różni, ponieważ prawdopodobnie dużo wcześniej oddzieliły się od reszty swojej rodziny.

Gdzie mieszkają niedźwiedzie?

Niedźwiedzie zamieszkują obie Ameryki, Azję oraz Europę. Na próżno możemy ich szukać w Afryce, Australii czy na Antarktyce – po prostu obecnie naturalnie nie zamieszkują tych terenów. Niezależnie jednak od kontynentu na co dzień stronią od skupisk ludzkich.

To też Cię zainteresuje: Jakie korzyści czerpiemy z lasu?

Na stałe siedliska wybierają tereny nizinne lub górskie, zazwyczaj pokryte lasami. W Polsce występuje tylko jeden przedstawiciel tej rodziny – niedźwiedź brunatny, spotykany na południu kraju, w górach.

Co jedzą niedźwiedzie?

A czy zastanawiałeś się kiedyś, co jedzą niedźwiedzie? Jakie jest ich ulubione danie? Mimo że posiadają pokaźne uzębienie gotowe rozszarpać niejedną zwierzynę, niedźwiedzie zaliczane są do zwierząt wszystkożernych, a ich codzienny pokarm składa się głównie z roślin. Z chęcią spałaszują owoce, jagody, ale także larwy owadów.

Jednakże zdecydowanie w ich jadłospisie znajdziemy również niewielkie ssaki, a niekiedy dziki czy nawet łosie. Z misiami nie ma żartów, mogą być niebezpieczne, choć rzeczywiście tak jak Kubuś Puchatek, definitywnie uwielbiają smak miodku!

ZAPAMIĘTAJ!

Niedźwiedzie to zwierzęta wszystkożerne, ale najczęściej żywią się roślinami, na przykład owocami.

Mimo to każdy gatunek posiada swoją unikatową dietę odpowiadającą składnikom dostępnym na terenie przez niego zasiedlanym. Na przykład niedźwiedzie polarne mają utrudniony dostęp do roślinności, więc wolą polować na inne zwierzęta, na przykład foki. Z kolei zamieszkujące Alaskę niedźwiedzie brunatne polują na łososie, łapiąc je w górskich strumykach.

Który niedźwiedź jest najmniejszy?

Mimo że niedźwiedzie kojarzą się nam ze zwierzętami o ogromnych rozmiarach, nie wszystkie ich gatunki takie są. Najmniejszym z nich jest niedźwiedź malajski. Jego długość ciała osiąga maksymalnie 1,5 metra. Stojąc na czterech łapach, to tylko 70 centymetrów  misiek, ważący nieco ponad 60 kg.

co jedzą niedźwiedzie
Źródło: wikipedia.pl, autor zdjęcia: Tambako The Jaguar, CC BY-SA 2.0

Mimo niewielkich rozmiarów ma się jednak czym pochwalić! Posiada niezwykle długi język, który może mierzyć nawet 30 centymetrów  długości. Dzięki niemu niedźwiedź bez trudu dostaje się do gniazd owadów, zdobywając tym samym swój ulubiony pokarm. Co więcej, spośród niedźwiedzi to one są jednymi z najbardziej utalentowanych akrobatów. Bez trudu wspinają się po gałęziach przeróżnych drzew. Posiadają także niesamowicie wyczulony węch, który zdecydowanie ułatwia im nocne polowanie.

Który niedźwiedź jest największy?

Największy z rodziny niedźwiedziowatych jest niedźwiedź polarny. Osiąga prawie 2,5 metra wysokości i może ważyć nawet ponad 700 kilogramów! Jednak nie tylko rozmiarami może nas zaskoczyć, ale również i kolorem! Tak właściwie misie polarne nie są białe! Zacznijmy od tego, że ich skóra jest tak naprawdę czarna. Dodatkowo sierść, która je porasta, nie ma właściwie koloru, jest półprzezroczysta.

Biały kolor tego niedźwiedzia jest w istocie grą załamującego się światła, które odbijając się, tworzy to złudzenie. Kolor jego skóry i bezbarwne futro dodatkowo pozwalają na gromadzenie promieni słonecznych w formie ciepła. W tak surowym klimacie arktycznym to bardzo przydatne przystosowanie! Oprócz tego sierść niedźwiedzi polarnych pokrywa także ich spodnią część łap, dzięki czemu nie marzną, chodząc po zimnym śniegu.

gdzie mieszkają niedźwiedzie

Jednak bez względu na to, jak duży będzie niedźwiedź, gdy dorośnie, rodzi się naprawdę mały! Większość nowo narodzonych waży nie więcej niż pół kilograma! Małe niedźwiadki dorastają przez wiele miesięcy, pod opieką mamy spędzają z nią od 1,5 roku do nawet 2 lat. W tym czasie uczą się samodzielności, zdobywania pokarmu i unikania wszelkich niebezpieczeństw.

Niedźwiedzie to fascynujące zwierzęta. Niezależnie od swojej ogromnej masy potrafią być niezwykle szybkie i zwinne. Mimo to w ostatnich latach wiele ich gatunków jest zagrożona wyginięciem. Pamiętajmy, by chronić ich naturalne siedliska, nie schodzić poza leśne ścieżki dla ich spokoju i własnego bezpieczeństwa!

Literatura:

https://www.nature.com/articles/245218a0

https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/facts/bears-grizzly-polar-panda

ttps://www.medianauka.pl/niedzwiedzie

https://www.medianauka.pl/panda-wielka

https://us.edu.pl/czy-futro-krola-arktyki-rzeczywiscie-jest-biale-dzien-niedzwiedzia-polarnego/ https://www.national-geographic.pl/artykul/niedzwiedz-polarny-opis-wystepowanie-i-zdjecia-zwierze-niedzwiedz-polarny-ciekawostki#Jaki+kolor+ma+sk%C3%B3ra+nied%C5%BAwiedzia+polarnego%3F

https://www.popsci.com/science/gallery/2013-06/bear-species-order-quality/

https://www.worldanimalprotection.us/blogs/5-facts-about-bears

Monika Tarasek
Autor

Monika Tarasek

Nieustannie odkrywam piękno świata biologii i chemii. Głęboko wierzę, że wszystkie skomplikowane zjawiska przyrodnicze można wyjaśnić w sposób prosty i przystępny. Ukończyłam kierunek Biochemia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnym czasie dużo się uśmiecham, chodzę z głową w chmurach, a kiedy nie rozwijam się naukowo, spełniam się artystycznie.
Zobacz również
rośliny pasożytnicze

Rośliny, które nauczyły się kraść

16.01.2024 4 min czytania

Podcasty NTL