Czy można policzyć śmieci?

M.
11.05.2022

Matematyka nas otacza z każdej strony. Niezależnie od tego czy siedzisz w szkolnej ławce, idziesz na zakupy, czy spacer do lasu. Z matematyką możesz też chronić naszą planetę. Nie wierzysz? Przekonaj się o tym w dzisiejszym filmie pt. „Czy można policzyć śmieci”.

Produkujemy za dużo śmieci 😥

W Polsce każdego roku produkujemy 3,5 miliona ton plastiku. To bardzo dużo. Niestety część z tych przedmiotów używamy tylko raz, a potem wyrzucamy. Matematyka może nam pomóc w oszczędzaniu środowiska naturalnego.

Jak „policzyć” śmieci?

Matematyka to wspaniałe narzędzie, dzięki któremu możesz dokładnie policzyć, w jaki sposób można ratować naszą Planetę. To teraz trochę liczb i ciekawych obliczeń.

Zerknij poniżej:

Jak można uratować drzewa? Liczymy makulaturę!

Czy wiesz, że do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba wyciąć aż kilkanaście drzew. Papier można przerabiać i używać wielokrotnie, bez potrzeby wycinania drzew. Oddanie do ponownego przetworzenia 60 kg makulatury, to uratowanie jednego drzewa.

Ile makulatury trzeba by przetworzyć ponownie, by uratować 50 drzew? To proste:

60 kg x 50 = 300 kg

Ubrania z plastiku? Policzmy butelki…

Czy wiesz, że z plastikowych butelek można zrobić np. polarowe bluzy? Do wykonania jednej bluzy potrzeba ich około 35. Sądzisz, że to dużo? Polska rodzina, w ciągu roku, średnio kupuje około 1000 plastikowych butelek.

No to policzmy, ile polarowych bluz dałoby się zrobić z takiej liczby:

1000 ÷ 35 = (około) 28,5 bluz!

Czy można zrobić rower z puszek? To da się policzyć!

Wiesz już, że można recyklingować makulaturę, a z plastikowych butelek wykonać polarowe bluzy. A co powiesz na rower z aluminiowych puszek? Tak, tak – to też jest możliwe!

Aby stworzyć jeden rower, potrzebnych jest około 600 aluminiowych puszek.

No to teraz matematyczna zagadka! Ile rowerów powstanie z 37 800 puszek?

37 800 ÷ 600 = ?

(odpowiedź znajdziesz na końcu wpisu)

Masz wpływ na ochronę środowiska!

Każdy z nas – Ty, ja i Twoi koledzy i koleżanki – mają wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza Planeta za jakiś czas. Możesz zrobić więcej niż Ci się wydaje – nie tylko w Światowy „Dzień Bez Śmiecenia”, który obchodzimy 11 maja. Co możesz zrobić dla ochrony środowiska?

  • Kupuj większe opakowania, zamiast kilkunastu małych – produkujesz mniej plastiku
  • Segreguj śmieci – dzięki temu można je recyklingować i ponownie wykorzystywać
  • Nie zaśmiecaj lasów, rzek, mórz i jezior oraz chodników i przestrzeni publicznej – ratujesz w ten sposób przyrodę: rośliny i zwierzęta
  • Bierz udział w organizowanych w szkołach akcjach sprzątania śmieci, zbierania plastikowych zakrętek czy sadzenia drzew

„Matematyka na zielono” – niezwykła książka, którą możesz dostać za darmo!

Temat ekologii i matematyki jest fascynujący! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak matematyka pomoże Ci zrozumieć wiele zagadnień ekologicznych. Jeśli chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę, to masz do tego super okazję – Fundacja mBanku właśnie wydała genialną książkę pt.: „Matematyka na zielono”, którą możesz dostać za darmo!

Powiedz o tym swoim rodzicom i pokaż im tę stronę:

TUTAJ KLIKNIJ PO SWOJĄ KSIĄŻKĘ

No i na koniec odpowiedź na pytanie o liczbę rowerów. Poprawna odpowiedź to 63.

Autor

Redakcja_NTL

Zobacz również

Podcasty NTL