Czy pingwinom i niedźwiedziom polarnym nie jest zimno?

Kamila Rajfur
25.02.2022
Przewidywany czas: 2 min

Żyją na różnych krańcach świata, jednak w podobnych warunkach – w surowym klimacie wśród siarczystych mrozów i śnieżnych burz. Codziennie stąpają po zmarzniętej ziemi i pływają w chłodnej wodzie. Jak o pingwiny i niedźwiedzie zadbała natura, żeby nie było im zimno?

Doskonałe futro

Niedźwiedzie mają tak gęste futro, że nie tylko chroni je przed zimnym powietrzem, ale też nie dopuszcza ono wody do skóry. Sierść misia stanowią przezroczyste włoski wypełnione powietrzem. Przydaje się to podczas pływania w lodowatej wodzie. Tam, gdzie nie ma futra jest ciemna skóra pochłaniająca więcej ciepła z promieni słonecznych.

Na dodatek pod skórą misia znajduje się kilkunastocentymetrowa warstwa tłuszczu. Dlatego też, kiedy drapieżniki wykopują na zimę jamy w śniegu, które mogą im służyć za schronienie w czasie burz śnieżnych, to ogrzewają je własnym ciałem.

niedźwiedź polarny

Niedźwiedzie są tak dobrze izolowane, że bardzo łatwo mogą się przegrzać przy dużym wysiłku, dlatego niechętnie polują na szybkie stworzenia lądowe. Dużo maszerują po lądzie, potrafią dziennie przejść nawet kilkadziesiąt kilometrów. Co się dzieje wtedy z ich łapami? Łapy niedźwiedzia są pokryte szorstkim futrem, które izoluje i pomaga w poruszaniu się po śliskim lodzie. Dzięki temu prawie nie dotykają skórą lodu.

Perfekcyjny frak z piór

Pingwiny, tak samo jak niedźwiedzie, również muszą radzić sobie z ekstremalnym zimnem. Pokrywające ich ciało pióra posiadają gęstą sieć mikrowłosków, które nie dopuszczają zimnej wody do skóry. Tworzą one między piórami niewielkie komory z powietrzem, izolujące ptaki przed zimnem. Dodatkowo pióra pingwinów nie pokrywają się szronem po kontakcie z wodą.

Jak pingwiny radzą sobie z zimnymi stopami? Za pomocą przystosowanego układu krążenia. Krew płynąca z serca w kierunku stóp pingwina ogrzewa te naczynia krwionośne, które stamtąd wracają. Dzięki temu ptaki nie marnują energii na maksymalne ogrzewanie stóp, ale utrzymują je w temperaturze wystarczającej do funkcjonowania.

pingwiny

Niektóre gatunki pingwinów podczas stania przenoszą ciężar ciała stając na stopach i opierając się na ogonie, aby zmniejszyć kontakt z ziemią. Kiedy chcą się dodatkowo ogrzać wygrzewają się na słońcu wystawiając do niego ciemno ubarwiony grzbiet. Ich warstwa tłuszczu sięga 3 cm, ale mimo to do zachowania temperatury ciała w trakcie nurkowania potrzebują ruchu.

Autor

Kamila Rajfur

Fascynują mnie przede wszystkim najnowsze osiągnięcia z dziedziny nanotechnologii, ale ze zdumieniem dziecka obserwuję też odkrycia naukowe z innych dziedzin. Ukończyłam kierunek Fizyka Techniczna na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki na Politechnice Wrocławskiej. Uwielbiam żeglować, szczególnie pod wiatr oraz odkrywać Polskę po kawałku. Z zajęć domowych wygrywają książki i puzzle.
Zobacz również

Podcasty NTL