Czym zajmuje się kartograf?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
15.03.2022
Przewidywany czas: 2 min

W dobie elektronicznych nawigacji, dostępnych w niemal każdym smartfonie, mapa wydaje się przedmiotem zapomnianym lub nawet zbędnym. Mimo tego kartografowie wciąż mają wiele pracy. Technologia zdecydowanie ułatwia im dziś wykonywanie swoich obowiązków, czyli tworzenie map. Jak wygląda praca kartografa?

Kartograf – kto to?

Papierowa, składana mapa jeszcze nie tak dawno była na wyposażeniu każdego turysty. Mógł dzięki niej sprawdzić najlepszą trasę prowadzącą do celu czy też wybrać odpowiedni górski szlak. Wielu wciąż porzuca elektroniczne sprzęty na rzecz tradycyjnego, papierowego planu. Dostępne na rynku mapy różnią się nie tylko obszarem, który obejmują czy skalą, ale również treścią. Najogólniej dzielimy je na ogólnogeograficzne oraz tematyczne. Wspólny mianownik? Żadna mapa nie powstałaby bez kartografa. Kto to taki?

Kartograf to osoba, która projektuje mapy i ich opis oraz przygotowuje stworzone materiały do druku. Z jego pracy korzystają zarówno specjaliści, jak i turyści. Dzięki różnorodności planów każdy znajdzie interesujące go informacje. Mapę czy globus, które macie w swojej sali geograficznej, też stworzył kartograf.

W zależności od rodzaju przygotowywanej mapy kartograf używa innych parametrów, grafik i eksponuje odmienne treści. Dzięki korzystaniu z umownych znaków, każdy zainteresowany z łatwością odczyta zakodowane informacje – dla przykładu: kierowcy potrzebne będą numery dróg, a górskiemu turyście kolory szlaków.

W przeszłości wiele projektów powstawało ręcznie. Dziś kartograf poszczególne warstwy treści opracowuje w komputerze. W tym celu korzysta m.in. z pomiarów geodezyjnych czy obrazów satelitarnych.

Kim jest kartograf

Cechy dobrego kartografa

Sokole oko, cierpliwość i precyzja to niezwykle istotne cechy kartografa. Przyda się też wytrwałość, bo tworzenie map to nie proces, który można zrealizować w godzinę. Każde zlecenie zaczyna się od poznania potrzeb odbiorcy. Aby po spojrzeniu na mapę zrozumiał jak najwięcej symboli, ważne będzie kreatywne podejście do projektowania. Im treść będzie bardziej czytelna, tym funkcjonalniejsza.

W tym zawodzie nie obejdzie się bez umiejętności planowania przestrzennego i prawidłowej oceny odległości. Dobrze przygotowana skala oraz precyzyjne wykonanie mapy pozwoli każdemu łatwo dotrzeć do celu. Nie można też zapomnieć o estetyce – od niej również zależy czytelność przedstawionych danych.

Poczuj się jak kartograf!

Wiekowe mapy potrafią uchodzić za dzieła sztuki, a kunszt pracy dawnych kartografów doceniany jest do dziś. Zdecydowanie musieli się natrudzić, żeby w czytelny sposób przekazać treści wielu specjalistom. Nie mieli komputerów, które pomagały im opracować graficznie mapę. Ręcznie rysowali drogi czy budynki.

Jeśli zainteresowała Was praca kartografa, spróbujcie swoich sił i na kartce narysujcie mapę własnej okolicy. Świetnym pomysłem będzie też przygotowanie planu z trasą do domu najlepszego przyjaciela czy babci. Postarajcie się dobrze określić skalę, odległości i odwzorować układ budynków. W tym z pewnością pomoże Wam film „Jak obliczyć skalę na mapie” z cyklu Matematyka jest wszędzie.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również
Tajemnicza broń niszcząca mózg…

Tajemnicza broń niszcząca mózg…

11.04.2024 00:12:50

Podcasty NTL