Czym zajmuje się paleontolog?
Nie tylko archeolodzy dokopują się historii pod warstwami ziemi. O istnieniu wielu gatunków roślin czy zwierząt nie wiedzielibyśmy, gdyby nie paleontolodzy. Tak, tak dobrze Wam się wydaje – to właśnie oni zajmują się odkopywaniem kości dinozaurów. Jak wygląda i na czym dokładnie polega ich praca? Przekonajmy się!
Spis treści
Paleontolog – kto to?
Pewnie na myśl o wykopaliskach pierwsze do głowy przychodzą Wam stare ruiny czy też naczynia, które możecie oglądać w muzeach lub zwiedzając wiele polskich miast. To nie jedyne pamiątki historyczne świata. Badając skarby ukryte w ziemi, często odkrywane zupełnie przypadkowo, można też natrafić na szczątki zwierząt i roślin zachowane w skałach. Niepozorny kamyk często okazuje się cennym znaleziskiem. Wydobyciem go z ziemi oraz przebadaniem zajmuje się paleontolog. Kto to taki?
Paleontolog to naukowiec, który zajmuje się badaniem skamieniałości. Odnajduje szczątki roślin oraz zwierząt żyjących wiele lat przed nami, a także ich tropy czy odciski. Jego praca dzieli się na tę w terenie i laboratorium. Na wykopaliskach paleontolog szuka pozostałości po dawnych zwierzętach czy roślinach. Znalezione „skarby” następnie bada w pracowni. Dokładnie przygląda im się pod mikroskopem, aby znaleźćczasami bardzo małe ślady.
Dzięki paleontologom wiemy, jak wyglądało życie na Ziemi przed wieloma latami. Odnajdują szczątki po roślinach, które dziś już nie rosną wokół nas i zwierzętach, które wyginęły. Czy mamy tutaj fanów dinozaurów? Wiedzę o tych stworzeniach zawdzięczamy właśnie pracy paleontologów. Szkielety dinozaurów oraz inne znaleziska naukowców możemy podziwiać w muzeach. Oczywiście, nim trafią do gabloty, przechodzą długi proces obróbki i oczyszczania.
Jak wygląda praca paleontologa?
Sitko, skalpel, pędzle, dłuto, młotek – to tylko część z podstawowych narzędzi używanych w terenie przez paleontologa. Praca przy wykopaliskach wymaga precyzji, cierpliwości i delikatności. Chociaż skamieniałości przetrwały pod ziemią tysiące lat, odkrywając ich tajemnice, łatwo je uszkodzić. Każdy znaleziony okaz jest dla paleontologów bezcenny. Wydobywają go z niezwykłą starannością. Podczas oddzielania skały od skamieniałości wymagana jest wręcz chirurgiczna precyzja.
Gdy naukowcy odnajdą pozostałości po zwierzętach czy roślinach, muszą je odpowiednio zabezpieczyć i przetransportować do laboratorium. W tym celu często używają specjalnych „opatrunków” zrobionych z siatki, ręcznika papierowego lub papieru toaletowego oraz gipsu. Na miejscu paleontolodzy mają do dyspozycji profesjonalne narzędzia do obróbki znaleziska. Ten etap pracy może trwać nawet kilka tygodni. Wiele zależy od wprawy. Każdy naukowiec stara się jak najmniej uszkodzić skamieniałość.
Poczuj się jak paleontolog!
Praca paleontologa wymaga precyzji i cierpliwości, a radość z każdego znaleziska jest bezcenna. Chcecie poczuć się jak odkrywcy dawnych gatunków zwierząt lub roślin? Stwórzcie własne wykopaliska! Najpierw w ciastolinie odciśnijcie łapki swoich zabawkowych zwierzaków oraz roślin i liści, znalezionych podczas spaceru. Gdy masa stwardnieje, zakopcie tropy w piasku kinetycznym, swojej piaskownicy lub sporej ilości ryżu. Jeśli chcecie utrudnić sobie zadanie, dodajcie też zwykłe kamyki lub patyki. Z ciastoliny możecie również uformować kości, które urozmaicą zabawę. Teraz weźcie pędzelek i szukajcie skarbów na prywatnych wykopaliskach. Koniecznie zanotujcie wszystkie swoje odkrycia.
Skąd się wzięło życie na Ziemi? Jak powstał człowiek? ZOBACZ FILM