Dlaczego gwiazdy świecą?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
05.10.2020
Przewidywany czas: 3 min

Małe punkciki na nocnym niebie fascynują nie tylko naukowców. To codzienny, darmowy spektakl natury, na który zaproszony jest każdy z nas. Gdy oddalicie się nieco od mocno oświetlonego centrum miasta, zobaczycie, że tych małych „kropek” wcale nie jest tak mało. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego gwiazdy świecą?

Jak zbudowany jest nasz świat?

Lubicie bawić się klockami? Ta zabawa rozwija wyobraźnie i kreatywność. W końcu z małych i dużych klocków za każdym razem można zbudować inną konstrukcję – raz mur, a kiedy indziej rakietę. Klocki posłużą nam jako dobry przykład do wytłumaczenia, jak zbudowany jest świat i dlaczego gwiazdy świecą.

Otóż świat jest z klocków. Gdy tworzysz budowle, małe elementy składają się na te większe, a te większe na jeszcze większe – dokładnie tak samo jest we wszechświecie. Można powiedzieć, że najwięcej jest w nim tych klocków najmniejszych. One powstały w ogromnych ilościach zaraz po Wielkim Wybuchu, czyli w momencie kiedy wszechświat, w którym żyjemy, zaczął się mocno i szybko rozszerzać. Być może już o tym słyszeliście.

Cała przestrzeń była kiedyś wypełniona tymi najmniejszymi klockami, ale z czasem, gdy we wszechświecie było coraz więcej miejsca, w jednych miejscach robiło się pusto, a w innych najmniejsze atomy przyciągały się do siebie i tworzyły obłoki. Myślę, że możecie je sobie trochę wyobrazić jak mgłę, która czasami pojawia się jesienią albo zimą rankiem i po zachodzie słońca. Z tym, że ta nasza ziemska mgła zbudowana jest z maleńkich kropel wody, a obłoki w kosmosie składają się głównie z małych atomów wodoru.

Słońce jest gwiazdą, którego energia jest nam bardzo potrzebna

Tak powstały gwiazdy

Z czasem takie obłoki kurczyły się i stawały coraz bardziej gęste. Powoli przestawały przypominać mgiełkę, a zaczynały upodabniać się do gorącej kuli. Dlaczego gorącej? Bo tak mocno ściśniętej, że aż rozgrzanej w środku. Gdy ten ścisk atomów był już tak duży, że nie było tam miejsca nawet dla najcieńszej szpileczki, wtedy zaczynały dziać się niesamowite rzeczy.

Dlaczego gwiazdy świecą?

Małe atomy sklejały się w atomy większe. To tak jak gdyby małe klocki łączyły się w większe albo małe kuleczki plasteliny sklejały się w duże kule. A najbardziej niesamowite jest to, że w czasie łączenia lekkich atomów, powstaje ogromna ilość energii. Taka kula to właśnie gwiazda. I to pełna energii. Widzicie ją szczególnie dobrze przez swoje okno, gdy kładziecie się spać.

Energię, która powstaje w gwieździe, czujemy i widzimy. Szczególnie tę ze Słońca – ono też jest gwiazdą. Potrafimy tę energię wykorzystywać na przykład budując specjalne panele. Dają nam one prąd elektryczny, który potem może być wykorzystany w domu albo do oświetlenia ulicy, a w przyszłości do ładowania akumulatorów w samochodzie elektrycznym

Słońce jest nam bardzo potrzebne. Dzięki temu że świeci, na Ziemi mogą rosnąć rośliny i żyć zwierzęta. Bez energii słonecznej nie byłoby życia. Byłoby też ciemno i tak mroźno, jak na najdalszych planetach.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również
Szukamy łowców meteorytów

Szukamy łowców meteorytów

19.04.2024 6 min czytania

Podcasty NTL