Dlaczego lód jest śliski?

Kamila Rajfur
17.01.2022
Przewidywany czas: 2 min

Często odpowiedzi na najprostsze pytania bywają najtrudniejsze. Nawet tematy tak oczywiste, jak dlaczego lód jest śliski, znajduj swoje wytłumaczenie w nauce. Przekonajcie się, dlaczego akurat na zmrożonej wodzie tak łatwo stracić równowagę.

Dlaczego lód jest śliski?

Jest kilka mniej lub bardziej intuicyjnych tłumaczeń, dlaczego lód jest śliski. Przez długi czas uważano, że głównym wyjaśnieniem tego zjawiska jest fakt, iż tarcie w trakcie ślizgania się wytwarza ciepło, które lekko topi lód, tworząc warstwę ciekłej wody. Poza tym nacisk łyżew na lód również miał topić wodę. To jednak za mało.

Naukowcy z Amsterdamu przeprowadzili bardzo poważne badania naukowe, aby odpowiedzieć na pytanie: dlaczego lód jest śliski? Okazało się, że za cechę tę odpowiada warstwa cząsteczek wody o dużej ruchliwości, która znajduje się na powierzchni lodu. Cząsteczki zachowują się tak, jakby toczyły się po powierzchni. Taka warstewka obniża tarcie występujące przy ślizganiu się.

Dlaczego lód jest śliski

Uwaga ślisko!

Co ciekawe, lód nie jest zawsze tak samo śliski. Jeśli wywieramy duży nacisk na taflę, to gorzej nam idzie rozpędzenie się. Poza tym najlepsza ślizgawka to taka w temperaturze tuż poniżej zera. Skąd to wiemy?

Im jest zimniej, tym mniejsza ruchliwość cząsteczek wody i ślizganie idzie bardziej opornie. Jeśli na przykład lód będzie miał temperaturę -100 stopni, ślizganie się będzie… niemożliwe. To tak jakbyśmy próbowali jeździć na łyżwach po desce. Z drugiej strony, jeśli lód będzie cieplejszy i miększy to nasze łyżwy zaczną robić głębokie bruzdy, co z kolei przeszkodzi w szybkiej jeździe.

Zobacz także: Dlaczego pranie wysycha na mrozie?

Najlepsze warunki dla łyżwiarzy

Badacze zmierzyli optymalną temperaturę toru łyżwiarskiego. W efekcie ich pracy okazało się, że wynosi ona około -7 stopni. Ale nie wszystkim będzie się dobrze jeździło po tak zmrożonej tafli. Lodowiska przygotowywane pod różne sporty będą miały różne temperatury. Łyżwiarze figurowi potrzebują bardziej miękkiego lodu, a panczeniści twardszego.

Podłoże to nie wszystko. Jeśli chcecie ślizgać się szybciej, musicie sprawdzić stan swoich łyżew. Powierzchnia lodu, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się idealnie gładka, sama w sobie ma nieregularności. Jeśli ostrza Waszych łyżew również będą chropowate, nie macie co marzyć o rekordzie prędkości.

Zobacz również

Podcasty NTL