Dlaczego pranie wysycha na mrozie?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
17.01.2022
Przewidywany czas: 2 min

Latem pranie rozwieszone w ogrodzie lub na balkonie nikogo nie dziwi. Zimą już tak. Chociaż wywieszanie czystych ubrań na mrozie wygląda niecodziennie, w tym działaniu jest dużo sensu. Co więcej, mokre materiały mogą wyschnąć szybciej, niż we wnętrzu. Jak to możliwe, że pranie wysycha na mrozie?

Jak schnie pranie? Kilka słów o parowaniu

Po wyciągnięciu ubrań z pralki trzeba je jeszcze wysuszyć. Z naukowego punktu widzenia, konieczne jest wyparowanie całej wody z mokrych materiałów. Parowanie to zmiana stanu skupienia — przejście wody z fazy ciekłej (ale nie tylko wody, gdyż parują też inne substancje) w fazę gazową, czyli parę.

Pranie wywieszone w lecie na świeżym powietrzu wyschnie bardzo szybko. Zresztą zjawisko parowania ogólnie kojarzy się z wysokimi temperaturami. Dlaczego dzieje się tak, że ciepła woda szybciej zmienia stan skupienia? Wysoka temperatura płynów oznacza, że jej cząsteczki mają dużą energię i łatwiej jest im „oderwać się” od cieczy i ulecieć w powietrze.

Czy to znaczy, że zimna woda nie paruje? Nic bardziej mylnego! Chłodna ciecz również zmienia swój stan skupienia, tylko „robi to” o wiele wolniej.

Zamarznięta woda

Dlaczego zimą pranie wysycha na mrozie?

Bez względu na to, czy jest zimno, czy ciepło, pranie w końcu wyschnie. Oczywiście tkaniny najlepiej schną na świeżym powietrzu. Wilgoć nie gromadzi się wtedy wokół ubrań i kolejne cząsteczki wody mogą swobodnie parować. Jak to się dzieje,że zimą pranie wysycha na mrozie? Czy możliwe jest parowanie w ujemnej temperaturze?

Woda zamarza w temperaturze poniżej zera stopni. Podczas mrozów nie ma więc cieczy, która mogłaby parować, bo zamienia się ona w lód. Ale cząsteczki lodu też mogą odparowywać. Taki proces nazywa się sublimacją— substancja od razu zmienia stan stały w gazowy, z pominięciem staniu ciekłego.

Sublimacja zachodzi w zależności od układu ciśnienia i temperatury. Można ją zauważyć na przykład w zimie, kiedy po pochmurnych dniach z opadami śniegu przychodzą mroźne dni z ładną pogodą. Chociaż śnieg wtedy nie topnieje, to stopniowo go ubywa. Sublimacja może też odgrywać ważną rolę w parowaniu lodowców w suchym klimacie. Jak ten proces sprawdza się w przypadku domowych obowiązków?

Zimą pranie wysycha na mrozie, ponieważ woda najpierw zamarza (materiał może pokryć się szronem), a za sprawą sublimacji lód zmienia się w parę wodną. Z naukowego punktu widzenia ubrania więc nie schną, ale od razu parują.

Współpraca i wsparcie merytoryczne: Kamila Rajfur

Zobacz również

Podcasty NTL