W poszukiwaniu tygrysów i raf koralowych

M.
19.09.2022

Szacuje się, że obecnie na świecie żyje około 4 tysięcy tygrysów azjatyckich. Dzięki ciężkiej pracy naukowców i ekologów udało się zatrzymać ich wymieranie. Wciąż jednak tygrysów jest około 20 razy mniej niż 100 lat temu.

Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk

Matematyka najlepiej przekonuje nas, że ludzie jako jeden z naprawdę wielu gatunków na Ziemi, nie powinni się na niej za bardzo rozpychać. To jej najlepiej użyć, żeby uświadomić sobie, w jakim tempie kurczą się siedliska dzikich zwierząt. 19 września obchodzimy Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk, z tej okazji przygotowaliśmy dla Was film na temat zachwycającej, lecz niestety coraz bardziej zagrożonej dzikiej przyrody.

✅️ Czy wiecie, że tygrysy zamieszkują 10 razy mniejszy obszar niż sto lat temu?! Jest ich bardzo mało, choćby w zestawieniu z setkami milionów kotów domowych.

✅️ Wiedzieliście, że Wielką Rafę Koralową zamieszkuje 600 gatunków koralowców, ponad 4500 gatunków ryb i mięczaków, a to i tak początek długiej listy?

========================

MATEMATYCZNE OBLICZENIA

To teraz trochę matematyki!

Zadanie 1.

Na świecie jest coraz mniej tygrysów. Wiecie, że łączna liczba wszystkich gatunków kotów domowych to 500 milionów? To sporo. Tygrysów jest zaledwie 4000.

SPRÓBUJCIE POLICZYĆ JAKĄ CZĘŚĆ 500 MILIONÓW STANOWIĄ 4 TYSIĄCE.

Żeby to zrobić należy podzielić: 500 000 000 ÷ 4000

Nasz wynik to: 125 000

Zadanie 2.

Wielka Rafa Koralowa to także bardzo zagrożone miejsce na Ziemi. Nadal jednak żyje tam sporo gatunków rozmaitych stworzeń. Policzymy, ile ich jest?

  • 600 gatunków koralowców,
  • 600 gatunków szkarłupni,
  • ponad 4500 gatunków ryb i mięczaków,
  • 50 gatunków węży morskich, żółwi morskich, wielorybów i delfinów,
  • ponad 100 gatunków mant i rekinów.

Dodaj więc do siebie liczby: 600 + 600 + 4500 + 50 + 100

Nasz wynik to: 5850

Ten film powstał we współpracy z Fundacją mBanku z okazji Dnia Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk, a inspiracją dla scenariusza była wydana przez mFundację książka pt. „Matematyka na zielono”, którą wkrótce bezpłatnie pobierzesz ze strony: http://wwwmjakmatematyka.pl

To także Ci się spodoba: Dlaczego pszczoły są takie ważne?

Zobacz również

Podcasty NTL