Domowi pupile to nie tylko zwierzęta, ale dla wielu pełnoprawni członkowie rodziny. Potrafią przeżywać z nami smutki i chwile szczęścia. Ich bezwarunkowa miłość daje nam mnóstwo bliskości, tak często potrzebnej w naszym wielkim, zabieganym świecie. Z tego chociażby powodu warto poznać bliżej język, jakim próbują się z nami skomunikować. Jak wyglądają emocje u zwierząt?
Spis treści
Czy zwierzęta mają uczucia? Dom wypełniony miłością zwierząt
Szczęśliwi posiadacze swoich pupili wiedzą, jak to jest wrócić do domu po dłuższej nieobecności. Bez wątpienia są w stanie odpowiedzieć twierdząco na pytanie, czy zwierzęta mają uczucia.
Przeczytaj też: Niezwykłe zachowania wśród zwierząt
Radość naszych małych ulubieńców jest zawsze szczera i nie sposób powstrzymać się od uśmiechu na jej widok. Mimo że nie mówią oni naszym językiem, używają zazwyczaj mowy ciała, której poprawne odczytanie pozwala nam lepiej zrozumieć to, jaką mają intencję. Psy machają ogonem i skaczą, koty się łaszą przy naszych nogach, jednak okazuje się, że to zdecydowanie nie wszystko, a ich język bogaty jest w wiele emocji!
Czy koty mają uczucia? Kocie czułości
Koty zdecydowanie są znane z tego, że są indywidualistami. Chodzą własnymi ścieżkami i nie przybiegają na byle zawołanie, muszą same tego chcieć. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czy koty mają uczucia.
Wiemy jednak, że gdy zasłuży się na ich miłość, kocich czułości nie ma końca. Jednym ze sposobów jej okazywania jest mruczenie. Trzeba wiedzieć, że zaobserwowano, iż koty najintensywniej mruczą podczas kontaktu ze swoimi kociętami, na przykład w trakcie karmienia młodych. Młode podczas ssania mleka uczą się mruczeć, więc to wcale nie tak, że robią to tylko dla nas ludzi, by okazać nam uznanie.
Tak naprawdę koty mogą mruczeć w różnej skali częstotliwości, na przykład to słyszane, gdy kot prosi o jedzenie, zawiera w sobie zdecydowanie wyższe dźwięki. Oczywiście koty mruczą podczas pielęgnacji, przy zasypianiu, czy gdy je głaszczemy, ale trzeba wiedzieć, że czasem koty wydają te dźwięki z powodu mniej przyjemnych dla nich sytuacji. Okazuje się, że mogą także mruczeć podczas bolesnych zabiegów lub też wtedy, gdy bardzo się boją.
Mruczenie jednak to tylko początek kociego języka uczuć. Tęsknotę i przywiązanie okazują nawet, ocierając się o nasze nogi. Koty posiadają gruczoły zapachowe, więc pocierając swoim ciałem o nasze, oznaczają nas swoim zapachem. To ich sygnał, który mówi “hej, jesteśmy teraz przyjaciółmi!”.
Kto kiedykolwiek posiadał kota, wie, że czasami potrafią wskakiwać na kolana i zaciskać pazurki w geście jakby ugniatały sobie posłanie. To zachowanie koty pamiętają z dzieciństwa, kiedy pijąc mleko, wykonywały ten ruch, co powodowało napływ kolejnych porcji mleka, więc kojarzy się im z bezpieczeństwem i bliskością. Wykonując tą czynność, koty dają sygnał bezwarunkowej miłości do opiekuna.
Jak psy okazują miłość? Psia radość
Psy to zwierzęta, którym nie potrzeba wiele by pokochać swojego opiekuna całym sercem. Drobny smakołyk, kilka minut zabawy na spacerze i możemy liczyć na mnóstwo czułości z ich strony. Są w tym bezgraniczne szczere i ufne. Jak psy okazują miłość?
Na początku należy wiedzieć, że psy są bardzo dobrze wyczulone na wiele naszych niewerbalnych sygnałów. Zmiana wyrazu naszej twarzy, przygarbiona postura ciała to dla nich znaki, dzięki którym dość dobrze są w stanie rozpoznać ludzkie emocje.
Dodatkowo wyczulony węch umożliwia im rejestrowanie naszego potu jako reakcji, chociażby na nadmierny stres. W takich chwilach nasi czworonożni przyjaciele nie czekają ani chwili, wiernie trwają przy nas, podnosząc nas na duchu. Ich obecność przy nas to pierwszy sposób na okazanie nam miłości.
Najprostszym sposobem komunikowania się psów z nami jest machanie ogonem. Według naukowców tempo i pozycja machania często są różne w zależności od emocji, jakie chce przekazać pies. Kiedy jest podekscytowany, jego ogon będzie machał intensywnie w pozycji odrobinę wyższej niż naturalna. Ogon w pozycji prostej to zaciekawienie, a podkulony to smutek lub strach. Jednak to wszystko to oczywiście uproszczenia, pies może przeżywać wiele emocji, dlatego zawsze najlepiej zna go jego właściciel.
To ciekawe!
Psy szczekają pod wpływem różnych emocji – kiedy są szczęśliwe i zaciekawione, kiedy chcą zwrócić na siebie uwagę opiekuna, ale też gdy pilnie czegoś strzegą.
Szczekanie często jest dla komunikatem psa oznajmującym: „Uwaga, ja tu pilnuję, nie zbliżaj się”. Jednak to nie jedyny komunikat, jaki za sobą niesie. Szczęśliwe czy zaciekawione psy również szczekają! Dodatkowo często wesoło skaczą i liżą swoich właścicieli. Nawet głębokie westchnienie to komunikat, który możemy odczytać. W ten sposób leżący obok nas pies przekazuje nam, że jest w pełni zrelaksowany oraz że nasza bliskość daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Jak czują chomiki i fretki? Emocje u zwierząt mniejszych
Oczywiście w naszych domach mamy również innych pupili. Często spotykane są myszki, chomiki czy nawet fretki. Jak wyglądają emocje u zwierząt tego typu? Czy one również mogą nawiązać z nami więź i czuć do nas przywiązanie? Oczywiście! Chomiki z czasem uczą się reagować na głos właściciela. Kiedy są zrelaksowane i spokojne, z chęcią będą się przeciągać. Gdy to zaobserwujemy, możemy być pewni, że zwierzę czuje się przy nas swobodnie i bezpiecznie!
Mimo że domowe zwierzęta są marzeniem prawie każdego, trzeba pamiętać, że oprócz przyjemności to spora dawka dodatkowych obowiązków. Zwierzęta wymagają ciągłej systematycznej opieki, od której nie można sobie zrobić dnia przerwy. Dlatego myśląc o przygarnięciu pupila, pamiętajmy, by robić to odpowiedzialnie!
Literatura:
https://www.scientificamerican.com/article/why-do-cats-purr/
https://www.national-geographic.pl/artykul/czy-twoj-kot-cie-kocha-w-jaki-sposob-nasi-mruczacy-pupile-okazuja-emocje-221216085048#czy-koty-potrafia-kochac
https://www.britannica.com/story/do-cats-purr-when-humans-arentaround
https://www.bbc.com/future/article/20180724-the-complicated-truth-about-a-cats-purr
https://www.focus.pl/artykul/psy-staly-sie-bardziej-absorbujace-a-koty-czule-tak-pandemia-wplynela-na-zwierzeta-domowe
https://vcahospitals.com/know-your-pet/does-my-dog-love-me
https://www.psy.pl/artykuly/ciekawostki/jak-psy-wyrazaja-uczucia