Jak powstał wszechświat?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
02.11.2021
Przewidywany czas: 2 min

Wiecie do czego można porównać nasz świat? Do nadmuchiwanego balonika! Nie chodzi tylko o mieszkanie, w którym mieszkacie, ani o Waszą miejscowość. Mówię o całym Wszechświecie, w krórym znajduje się nie tylko Ziemia, ale też gwiazdy, planety, mgławice i galaktyki.

Dawno, dawno temu

Kiedyś Wszechświat był tak mały, że aż trudno go było zmierzyć. Z czasem zaczął się powiększać i powiększać. Rósł dokładnie tak, jak pompowany balonik. Choć jesteśmy w środku tego balonika, to powiększanie bardzo trudno na własne oczy zauważyć. Naukowcy potrafią to jednak zrobić, bo mają teleskopy, sondy kosmiczne, komputery, a przede wszystkim uczyli się matematyki i fizyki. Dawno dawno temu, za górami, za rzekami, za lasami… Wtedy nie było ani lasów, ani rzek, ani gór. To zacznę jeszcze raz…

Jak powstał wszechświat?

Jak powstał wszechświat?

Dawno, dawno temu Wszechświat, w którym żyjemy, zaczął się bardzo szybko rozszerzać. Tę chwilę naukowcy nazywają „Wielkim Wybuchem”. Na początku w tym baloniku Wszechświata było bardzo ciasno i bardzo gorąco. Po to, aby mogły powstać pierwsze gwiazdy planety i księżyce, w baloniku Wszechświata musiało się zrobić więcej miejsca. W końcu rzeczywiście się zrobiło i dlatego tu jesteśmy – na Ziemi. Także dlatego możemy w nocy podziwiać gwiazdy na niebie. W dzień też możemy, z tym że w dzień widać tylko jedną gwiazdę – nasze Słońce. Świeci ono tak jasno, że innych gwiazd nie widać. A przy okazji, NIGDY nie patrzcie prosto w kierunku słońca, bo możecie sobie uszkodzić oczy!

Wszechświat się rozszerza

Wydaje się Wam, że po „Wielkim Wybuchu” wszystko się uspokoiło? Stało się zupełnie odwrotnie – Wszechświat cały czas się rozszerza. Skąd naukowcy to wiedzą? Bo obserwują gwiazdy i całe galaktyki. A potem mierzą, porównują, liczą i dyskutują. Piszą skomplikowane programy komputerowe i spotykają się na konferencjach naukowych… W końcu po tych wyliczeniach, obserwacjach i dyskusjach dochodzą do wniosku, że rzeczywiście, patrząc w niebo widzimy, że gwiazdy i galaktyki coraz bardziej się rozszerzają. Są coraz dalej od siebie.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL