Jak utrwalić odcisk palca?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
03.12.2021
Przewidywany czas: 2 min

Każdy z nas ma wiele unikatowych cech. Niepowtarzalne są przede wszystkim linie papilarne. Nie ma na świecie dwóch osób o takich samych odciskach palców, co często ułatwia pracę policjantom. W ramach eksperymentu pobawimy się w detektywów – co Wy na to?

Nasz znak rozpoznawczy

Dorośli mają różne dokumenty potwierdzające ich tożsamość. Natura też wyposażyła nas w unikatowy dowód – linie papilarne. Tworzą się w sposób losowy, gdy jeszcze znajdujemy się pod sercem mamy. Nawet bliźnięta jednojajowe, które są bardzo do siebie podobne, mają różne linie papilarne. Ich układ nie zmienia się przez całe nasze życie. I, co ciekawe, bardzo ich potrzebujemy – dzięki nim możemy wyczuć delikatne faktury.

Fakt, że linie papilarne mają unikatowy układ, wykorzystuje się w kryminalistyce i wielu innych dziedzinach życia – wszędzie tam, gdzie konieczna jest dokładna identyfikacja danej osoby. Używając odcisku palca można otworzyć drzwi, zalogować się do banku, uruchomić telefon lub komputer.

Gdy zamoczycie palec w farbce i odciśniecie go na kartce, zobaczycie dokładne odbicie waszych linii papilarnych. Warto mieć jednak świadomość, że odciski palców zostawiamy na wszystkim, czego dotykamy. Nawet jeśli mamy czyste ręce. Najlepiej widać to na szybie i lustrze. Jak zdjąć odciski palców domowym sposobem z pozoru niewidocznej powierzchni? Zaraz Wam opowiem!

Co będzie potrzebne?

  • błyszcząca folia samoprzylepna (w ciemniejszym kolorze: czarnym, granatowym, czerwonym)
  • mąka ziemniaczana
  • sitko z niewielkimi otworami
  • taśma klejąca

Jak przeprowadzić eksperyment?

Na folii zostawcie jeden lub kilka odcisków palców. Aby ślad był precyzyjniejszy, Wasze palce powinny być wilgotne lub delikatnie tłuste. Gotowe? Na pierwszy rzut oka nie widać odcisku, ale zaraz to zmienimy. Na sitko nasypcie mąkę i delikatnie opruszcie nią folię. Teraz ostrożnie zdmuchnijcie nadmiar proszku – tak żeby odcisk stał się wyraźny. Utrwalicie swój ślad, zaklejając go taśmą klejącą.

Miłej zabawy!

Zobacz również

Podcasty NTL