Jak zamknąć szyszkę?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
02.02.2022

To nie przypadek, że podczas spaceru znajdujesz najwięcej otwartych szyszek. W ten sposób mogą one rozsiewać swoje nasiona. Czy da się zamknąć twardą szyszkę? Jest na to pewien sposób.

Co będzie potrzebne?

  • szklanka z wodą w temperaturze pokojowej
  • otwarta szyszka
  • ręcznik papierowy

Jak przeprowadzić eksperyment?

Na początek musicie się uzbroić w dużo cierpliwości. Gdyby nie czas trwania tego eksperymentu, byłaby z niego świetna sztuczka magiczna. Szklankę z wodą ustawcie w miejscu, w którym będzie dobrze widoczna i nikomu nie będzie przeszkadzała. Teraz włóżcie do niej szyszkę i obserwujcie, co będzie się działo. Co prawda nie błyskawicznie, ale po kilkudziesięciu minutach twarda, otwarta szyszka zamknie się!

Tempo tego eksperymentu w dużej mierze zależy od szyszki, której użyjecie. Czy zmiękczyła ją woda? Nie do końca. Łuski pęcznieją i zamykają się. To pozwala szyszce chronić swoje nasiona.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL