Jakie korzyści czerpiemy z lasu? 

Monika Tarasek
M. Tarasek
17.09.2022
Przewidywany czas: 4 min

Producent tlenu, zbiornik wody, oczyszczacz powietrza, zielona apteczka i źródło energii. Czy istnieje na ziemi coś, co może pełnić te wszystkie funkcje jednocześnie? Tak! Mowa oczywiście o lesie. A to dopiero początek!  Przyjrzyjmy się dokładnie, jaka jest rola i znaczenie lasów w przyrodzie.

Las – nasz pierwotny dom

Człowiek i jego rozwój jest niezwykle mocno związany z lasami. To tam przed laty znajdował schronienie, drewno służące na opał, zwierzynę i inne pożywienie. Znaczenie lasów dla człowieka było tak ważne, że w niektórych kulturach to one stawały się siedliskiem bóstw i wielu legend. Dziś las stracił już dla nas ten magiczny wymiar, ale nadal jest ostoją bezpieczeństwa i prawdziwego wypoczynku na łonie natury. 

Jednak las to nie tylko udeptane ścieżki, przyjemny szum drzew, a jesienią grzyby, którymi się zajadamy. Jest on pełen przyrodniczego bogactwa i jako ekosystem stanowi jeden z elementów całej układanki, która wpływa na środowisko naturalne i jego różnorodność. Jednak na początek ustalmy, co właściwie możemy pełnoprawnie nazwać tym określeniem. 

Co to jest las?

Las to obszar, na którym występuje duże zagęszczenie roślinności, na wielu poziomach, z czego dominującą część stanowią drzewa. Jego wygląd i inne charakterystyczne cechy są zmienne w zależności od klimatu. Jest środowiskiem życia dla wielu organizmów.

Harmonia wspólnego życia

Znaczenie lasów to bardzo obszerny temat. Zacznijmy od jego bioróżnorodności, czyli mnogości i bogactwa form życia w nim występujących. Każdy element jest tutaj niezbędny i pełni swoją określoną funkcję. Na przykład stare drzewa wydają się całkowicie niepotrzebne, jednak często skrywają w pniu dziuple idealne jako domy dla wielu gatunków ptaków. 

Runo leśne porastają rośliny i krzewy posiadające owoce, dzięki temu są świetnym pokarmem dla chociażby małych ssaków. Wszystkim, co pozostanie na ziemi w lesie, z chęcią zajmą się mrówki. Dodatkowo możemy tam spotkać niezwykle rzadkie mchy i porosty i wiele innych organizmów, części z nich zapewne nadal nieodkrytych. 

znaczenie lasu

Każdy z nich stanowi istotny detal, część skomplikowanej sieci powiązań, która zapewnia ogromne bogactwo lasów. W tej układance nie ma organizmów mniej i bardziej ważnych, wszystkie tworzą harmonię, która zapewnia stabilność ekosystemów leśnych.

Co nam daje las? Zielone płuca Ziemi

To, że lasy należy chronić i w miejscu tych wycinanych sadzić nowe, wie każdy. Jednak często zapominamy, dlaczego to aż tak ważne. Co nam daje las? Lasy nie bez powodu nazywane są zielonymi płucami ziemi. Roślinność w nich zgromadzona dzięki procesowi fotosyntezy przekształca znajdujący się w atmosferze dwutlenek węgla na odpowiedni dla siebie pokarm. Dodatkowo wydziela życiodajny tlen, niezbędny dla większości organizmów występujących na naszej planecie. 

Czy wiesz, że

Najstarsze żyjące obecnie drzewa to sosny sędziwe. Osiągają wiek nawet 4800 lat!

Nie można wprost określić, ile tlenu produkuje jedno drzewo, ponieważ to zależy od jego wielkości, ale również od ilości i powierzchni jego liści. Im więcej liści posiada drzewo, tym więcej tlenu może wyprodukować. Jednym ze znanych nam dobrze drzew, które produkują najwięcej tlenu są klony.

Rola lasów to nie tylko pochłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Potrafią one także usunąć z niego pyły i inne niebezpieczne gazy. Osadzają się one na liściach drzew i pozwalają zmniejszyć ilość zanieczyszczeń, które na co dzień produkujemy. 

Jakie korzyści czerpiemy z lasu? Superbohater w walce z żywiołami

Lasy, jak już wiemy, to tereny gęsto porośnięte przez roślinność. Szczególnie wysokie drzewa prowadzą do powstania pod ziemią gęstej sieci korzeni. Dzięki temu lasy chronią przed powstawaniem osuwisk, ale to nie wszystko! Bujne korzenie oraz mchy i inna roślinność pomagają w zatrzymywaniu wody. W ten sposób w trakcie ulewnych deszczy woda nie spływa po powierzchni ziemi od razu do rzek, a następnie mórz, ale jest zatrzymywana. 

Zobacz też: Jak określić kierunki świata i odnaleźć się w lesie bez kompasu?

Dzięki temu las staje się ogromnym zapasowym zbiornikiem wody, który w trakcie susz lub niedoborów wody pozwala przetrwać roślinności czy zwierzętom najcięższy czas. Co więcej, lasy stanowią także doskonałą barierę przeciwwiatrową. Dzięki temu pędzące z dużą prędkością powietrze spowalnia, co zapobiega formowaniu się trąb powietrznych. 

Lasy pomagają nam walczyć z żywiołami i chronią nas przed wieloma ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Jak człowiek wykorzystuje dary lasu?

Wiosną i jesienią wycieczki do lasu związane są często ze zbieraniem grzybów. Szukanie ich wśród ściółki leśnej jest świetną zabawą. Jednak grzyby to nie jedyna rzecz. Las jest pełen surowców, które wykorzystujemy na co dzień. 

Po pierwsze oczywiście drewno. Nie tylko do palenia ognisk czy ogrzewania budynków. Rozejrzyjcie się, na pewno w waszym domu znajdziecie dziesiątki przedmiotów wykonanych z drewna! 

Dodatkowo w lesie znajdziemy owoce leśne na przykład borówki. Na koniec trzeba dodać, że to właśnie tam naukowcy znaleźli mnóstwo roślin, które dziś wykorzystywane są w celach leczniczych. 

Lasy to prawdziwa fabryka surowców oraz potrzebnego nam do życia tlenu. Dodatkowo to nasz niezawodny przyjaciel w walce żywiołami. Pamiętajmy, by szanować lasy i dbać o nie. Znaczenie lasów dla człowieka jest ogromne, a ich wycinanie to bardzo niebezpieczne zjawisko. Musimy je chronić!

Źródła:

https://www.poznan.lasy.gov.pl/swieto-drzewa

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/lasy-panstwowe-dla-bioroznorodnosci

https://www.bbc.com/future/article/20200504-which-trees-reduce-air-pollution-best

https://www.sciencefocus.com/planet-earth/how-many-trees-does-it-take-to-produce-oxygen-for-one-person/

Monika Tarasek
Autor

Monika Tarasek

Nieustannie odkrywam piękno świata biologii i chemii. Głęboko wierzę, że wszystkie skomplikowane zjawiska przyrodnicze można wyjaśnić w sposób prosty i przystępny. Ukończyłam kierunek Biochemia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnym czasie dużo się uśmiecham, chodzę z głową w chmurach, a kiedy nie rozwijam się naukowo, spełniam się artystycznie.
Zobacz również
Szukamy łowców meteorytów

Szukamy łowców meteorytów

19.04.2024 6 min czytania

Podcasty NTL