Kim jest astronom?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
25.06.2022
Przewidywany czas: 2 min

Nie lata w kosmos, ale bardzo wiele wie na jego temat. Jego obowiązki nie wymagają chodzenia w specyficznym skafandrze, ale obsługi skomplikowanych urządzeń już tak. Kim jest astronom?

Astronom — kto to?

Astronomia pozwala nam lepiej poznać wszechświat i jest jedną z najstarszych nauk przyrodniczych. Eksperci z tej dziedziny biorą pod lupę ciała niebieskie i zależności, jakie między nimi zachodzą. Doskonale znają się nie tylko na planetach, ale też gwiazdach, kometach czy mgławicach. Można powiedzieć, że objaśniają nam kosmos, chociaż warto pamiętać, że sami stale go odkrywają.

Specjalista od wszechświata to fizyk, a dokładnie mówiąc właśnie astronom. Interesuje go budowa ciał niebieskich, ich układ w przestrzeni czy ewolucja. Odkrywanie genezy świata to kolejna sprawa, na której skupia się astronom. Kto to jest, już wiecie, a jak pracuje?

Przede wszystkim wpatruje się w niebo. Dzięki specjalistycznej aparaturze astronom obserwuje wszechświat. W tym celu wykorzystuje m.in.: teleskopy, sondy, kamery. Następnie dokonuje analizy zebranych danych. Do tego przydaje się nie tylko znajomość fizyki, ale też matematyki czy technik komputerowych. Multidyscyplinarna wiedza jest niezbędna w pracy astronoma. Wyciągnięte wnioski przedstawiane są w postaci teorii. Astronom może ją opublikować w pracy naukowej czy też w artykule.

Przeczytaj też: Czym zajmuje się kartograf?

Kim jest astronom? Ale który?!

Kim jest astronom? To zdecydowanie osoba ciekawa wszechświata. Dzięki pracy badacza wiemy, jak wygląda ruch ciał niebieskich, ich skład chemiczny czy też cykl życia gwiazd. To dzięki astronomowi wiemy też o nowych planetach i poznajemy kolejne obiekty naszej galaktyki.

Chcąc dokładnie powiedzieć, czym zajmuje się astronom, należy wspomnieć, że ten zawód dzieli się na specjalności. Jedni naukowcy zajmują się astronomią obserwacyjną, drudzy teoretyczną. Pierwsi starają się pozyskać jak najwięcej danych z obserwowanych ciał niebieskich. Teoretycy z kolei skupiają się na opisie obiektów i zjawisk, przede wszystkim z wykorzystaniem komputerów i złożonych programów analitycznych. Praca obu specjalistów uzupełnia się.

Cechy dobrego astronoma

Fascynacja gwiazdami to zdecydowanie za mało. Astronom to osoba, która lubi nauki ścisłe oraz analitykę i ma świetną wiedzę nie tylko z fizyki, ale też matematyki czy chemii. Specjalista musi być spostrzegawczy, dociekliwi, ale też cierpliwy. W końcu na niektóre odkrycia przychodzi mu długo czekać. Cenna jest także dobra pamięć i wyobraźnia oraz umiejętność logicznego i analitycznego myślenia.

Poczuj się jak astronom

Specjalistów od wszechświata znajdziecie przede wszystkim na uczelniach wyższych i w instytutach. Część z nich, choć niewielka, pracuje w sektorze prywatnym. Aby dołączyć do grona naukowców, konieczne jest ukończenie studiów.

Chcecie już teraz poczuć się jak astronomowie? Zacznijcie od obserwacji nieba, nawet przez domowy teleskop. Jeśli nie do końca wiecie, jak wygląda nasze kosmiczne sąsiedztwo i czym różnią się poszczególne planety, zaczerpnijcie wiedzy z naszego serialu o przygodach Sondy.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również
Szukamy łowców meteorytów

Szukamy łowców meteorytów

19.04.2024 6 min czytania

Podcasty NTL