Niezwykłe zachowania wśród zwierząt

Monika Tarasek
M. Tarasek
26.09.2022
Przewidywany czas: 4 min

Zamknij na chwilę oczy. Pomyśl sobie, że ogranicza Cię tylko wyobraźnia. W Twoim świecie ryby mogą chodzić po lądzie, a żaby umieją nawet latać. Taki obraz wydaje się kompletnie nierealny. Ale czy na pewno? Sprawdźmy to i inne nietypowe zachowania zwierząt razem!

Dzika przyroda i my

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wokół nas po prostu żyją niektóre dzikie zwierzęta. Codziennie przelatują nad naszymi głowami jaskółki czy gołębie. Przysiadając na ławce w parku, słyszymy bzyczenie os czy trzmieli. Często nawet irytuje nas ich bliska obecność. Bardzo łatwo zapominamy o tym, by bacznie obserwować otaczający nas świat i by być czułym na piękno przyrody. A uważne przyglądanie się środowisku naturalnemu może nas naprawdę bez końca zaskakiwać.

Może się okazać, że niektóre ciekawe zachowania zwierząt po prostu nam umknęły, chociaż działy się tuż pod naszymi nosami. Przyglądanie się tym w najbliższym otoczeniu zostawiam Ci jako wyzwanie na najbliższe dni. A teraz spróbujmy wyruszyć w dalszą podróż, by odkryć najdziwniejsze zachowania zwierząt bardziej egzotycznych.

Ciekawe zachowania zwierząt – ryba, która nabrała wody w usta

Kiedy widzimy zwierzę, które pływa w wodzie, porusza się za pomocą płetw, a jego ciało jest pokryte łuskami, to możemy spokojnie przypuszczać, że spotkaliśmy właśnie rybę. Jednak co, jeżeli istnieją wśród nich takie gatunki, które możemy spotkać także na lądzie? Nagle sprawa staje się mniej oczywista!

W tropikalnych wodach, między innymi wybrzeży Atlantyku, występuje poskoczek mułowy. Ta niezwykła ryba bardziej swoim zachowaniem przypomina płaza niż rybę. Potrafi ona skakać, czołgać się lub wypełzać na ląd. Nie tylko wspina się nadbrzeżne kamienie, ale także można ją spotkać, jak przesiaduje na niskich gałęziach drzew nadwodnych.

podskoczek mułowy
źródło: wikipedia.pl

Dzięki bardzo niezwykle przekształconym płetwom potrafi przyssać się do powierzchni i spokojnie czekać. Dzięki temu nie tylko może uchronić się przed drapieżnikami, ale także zapolować. Ryba ta jeszcze przed wyjściem na ląd nabiera do pyska wody. Kiedy chce zdobyć pożywienie, na przykład jakiegoś smakowitego owada, po prostu oblewa go wodą! To zdecydowanie śmieszne zachowanie zwierząt z tego gatunku pozwala im w łatwy sposób zdobyć pyszny pokarm!

To też Cię zainteresuje: Jakie korzyści czerpiemy z lasu?

A czy to prawda, że niektóre z ryb potrafią latać? No nie, to akurat nie jest prawdą. Chociaż istnieje kilka gatunków, które są często posądzane o tę umiejętność. Takie ryby posiadają niezwykle umięśnione płetwy piersiowe o dużej powierzchni. Dzięki temu potrafią na chwilę wyskoczyć ponad powierzchnie wody. Wtedy płetwy łapią wiatr i pozwalają na krótkie szybowanie. Tak właśnie znalazły sposób na uciekanie polującym na nie drapieżnikom.

Szybowanie ze zwinnością gada

Jednak nie tylko wśród ryb znajdują się zwierzta, które mają niezwykłe umiejętności. Jednym z gatunków, które zasługują na szczególną uwagę, jest występujący w Azji wąż. Nazywany jest rajskim wężem latającym, choć to określenie jest dość mylące.

W rzeczywistości te gady nie potrafią latać, ale za to świetnie szybują w powietrzu. Wykorzystują do tego swoje niezwykle umięśnione ciało. Najpierw przemieszczają się na skraj gałęzi, a następnie wybijają się do góry, przyjmując w locie kształt litery S. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, wykorzystując falowanie ciała, mogą nieznacznie skręcać w locie tak, by bezpiecznie wylądować na odpowiedniej gałęzi.

źródło: wikipedia.pl

Dodatkowo trzeba wiedzieć, że większość węży nie tylko wygrzewa się w ciepłych miejscach. Te zwierzęta to urodzeni pływacy. Również wyginając ciało w wodzie w odpowiednie kształty, potrafią bardzo szybko się w niej przemieszczać!

Wśród ciekawych gadów znajdziemy także latającego smoka! Tak właśnie nazywana jest jaszczurka zamieszkująca lasy tropikalne. Może się wydawać, że określanie jej smokiem to przesada, ale warto się jej przyjrzeć.

Z jej ciała po obu stronach wystają żebra, a między nimi rozpięta jest cienka warstwa skóry. W trakcie szybowania może nawet nimi poruszać. Dzięki temu wygląda, jakby naprawdę posiadała skrzydła! Choć przy swoich niewielkich rozmiarach bardziej przypomina latającego smoczka niż smoka.

Jakie są jeszcze niezwykłe zachowania wśród zwierząt? Miękkie lądowanie w żabim stylu

W gęstych lasach tropikalnych daleko w Azji możemy także spotkać bardzo niezwykłego płaza. Nazywany jest Nogolotką czarnostopą. Mimo że jest bardzo niewielka, osiąga około 10 cm długości, to może się poszczycić naprawdę ogromnymi palcami. Wyglądają jak duże puszyste poduszki! Do czego ich używa?

źródło: wikipedia.pl

Również jak już wspomniani poprzednicy do szybowania, a właściwie do miękkiego lądowania! Żyjąc na drzewach, żaba ta bardzo rzadko schodzi na ziemię. Zazwyczaj przemieszcza się między drzewami, skacząc z gałęzi na gałąź. W trakcie skoku rozkłada swoje płetwiaste stopy. One wraz z luźnym fałdami skóry po bokach jej ciała łapią powietrze i pozwalają przemieścić się nawet o kilkanaście metrów. Ostatecznie ogromne palce pozwalają nie tylko miękko wylądować, ale i stabilnie przytrzymać się drzewa.

Szybujące płazy i gady, wspinające się ryby czy prawdziwe smoki to nie tylko nasza bujna wyobraźnia. W dalekiej dżungli i lasach tropikalnych możemy spotkać zwierzęta, które mają naprawdę niezwykłe umiejętności. Pamiętajmy jednak, by potrafić zachwycić się też tymi dzikimi zwierzętami będącymi naszymi najbliższymi sąsiadami!

Źródła:

www.nationalgeographic.com/animals/reptiles/facts/flying-snakes

www.nature.com/articles/nature.2015.17123

www.researchgate.net/publication/257883334_Do_mudskippers_and_lungfishes_elucidate_the_early_evolution_of_four-limbed_vertebrates

www.nationalgeographic.com/animals/fish/facts/flying-fish

www.focus.pl/artykul/te-zwierzeta-lataja-choc-nie-maja-skrzydel

 

Monika Tarasek
Autor

Monika Tarasek

Nieustannie odkrywam piękno świata biologii i chemii. Głęboko wierzę, że wszystkie skomplikowane zjawiska przyrodnicze można wyjaśnić w sposób prosty i przystępny. Ukończyłam kierunek Biochemia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnym czasie dużo się uśmiecham, chodzę z głową w chmurach, a kiedy nie rozwijam się naukowo, spełniam się artystycznie.
Zobacz również

Podcasty NTL