Przyjaźń w świecie zwierząt – pod wodą

Agnieszka Ochman
A. Ochman
24.05.2022
Przewidywany czas: 2 min

Nie tylko ludzie nawiązują przyjaźń. W świecie zwierząt też jest ona możliwa. I na lądzie, i pod wodą. Kto nawiązuje przyjaźń w głębinach? Poznaj kilka przypadków trwałych relacji.

Razem jest im raźniej

Środowisko to bardzo złożony system, o czym możesz dowiedzieć się z tego artykułu. W świecie zwierząt i roślin panuje duża rywalizacja, jednak część gatunków nauczyła się współpracować, co pozwala im przetrwać. Przyjaźnie w świecie zwierząt są nawiązywane niezależnie od miejsca zamieszkania konkretnych osobników. Czasem bliższa relacja łączy tych, którzy z pozoru powinny być dla siebie zagrożeniem.

Wyjątkowa myjnia w głębinach

Fakt, że życie ryb toczy się w wodzie, wcale nie zwalnia ich z obowiązku dbania o higienę. Jak biorą kąpiel? Przypływają do specjalnej myjni, gdzie zajmują się nimi małe rybki. Taką pracą trudni się ponad 50 gatunków ryb oraz krewetki.

Wargatek sanitarnik usuwa z ciał swoich „klientów” bakterie, pasożyty oraz uszkodzone i martwe komórki skóry. Przyciąga ich uwagę swoimi intensywnym kolorem ciała. Z usług chętnie korzystają nie tylko podobne im wielkością ryby, ale też duże osobniki. Dlaczego taki układ się sprawdza i czyściciel nie staje się posiłkiem? Ta przyjaźń jest korzystna dla obu podwodnych mieszkańców. Klienci mają czyste ciało, a wargatek sanitarnik pełny brzuch. Zdaniem naukowców, małe rybki czasem wykorzystują okazję i podczas czyszczenia ugryzą kawałek zdrowej skóry swojego klienta.

Bezpieczne schronienie

Ukwiał jest pięknym, ale niebezpiecznym stworzeniem. Parzy niemal każdego, kto go dotknie. A jednak stał się domem dla małych krewetek i błazenka plamistego.

Każda dorosła para błazenków mieszka we własnym ukwiale. Gdy ryby się do niego „wprowadzają”, ocierają się o jego macki, dzięki czemu zyskują ochronny śluz. Są w ten sposób chronione przed poparzeniem. Gdy błazenki znajdą się w niebezpieczeństwie, szybko wracają do siebie, a ukwiał parzy z kolei napastnika. Wspólne mieszkanie jest też korzystne dla ukwiału. Błazenki opiekują się nim, czyszczą go i zapewniają mu pożywienie.

błazenek i ukwiał

Przyjaźń w świecie zwierząt z rekinem

Rekin — potężny postrach morza z ostrymi zębami — też ma przyjaciela! Jest nim podnawka. Ta rybka przemierza morskie głębiny przyczepiona do ciała niebezpiecznego drapieżnika. Nie spada, bo przykleja się do niego specjalną przyssawką.

Rekin bez problemu akceptuje taki układ i nie jest wyłącznie podwodną taksówką. Ta przyjaźń w świecie zwierząt to korzyść także dla niego. Podnawki dbają o zdrowie rekina i czyszczą jego ciało z brudu. Same zyskują też łatwy dostęp do jedzenia.

Zobacz też: To powinieneś wiedzieć o wodzie!

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL