Sposób na szybki zjazd z górki

Kamila Rajfur
09.02.2022
Przewidywany czas: 2 min

Białe szaleństwa na stoku jest jednym z przyjemniejszych sposobów na spędzenie ferii. Zjazdy z górki mogą być szybkie, ale muszą być bezpieczne. Czy nauka pomoże Wam osiągnąć upragnioną prędkość? A i owszem!

Sporty zimowe – sezonowa przyjemność

Niektórzy czekają cały rok, by pozjeżdżać ze stoku na nartach czy snowboardzie. Innym dużą przyjemność sprawia zwykły zjazd na sankach. Jak pokonywać trasę szybko i bezpiecznie? W każdym przypadku ważna jest szlifowana latami technika, ale nie bez znaczenia są również warunki. Szybkość zjazdu zależy przede wszystkim od tych dwóch czynników — śnieg oraz Waszych umiejętności.

Najlepszy śnieg

Na każdego narciarza działa siła tarcia pochodząca od śniegu. Lekki puch, w którym zapadacie się nawet po kolana, będzie bardzo spowalniał Wasz ruch. Tak samo mokry śnieg w czasie odwilży. Przyczepia się on do nart i zmniejsza prędkość zjazdu. Nie bez powodu dla narciarzy stoki przygotowuje się ubijając śnieg ratrakami. W ten sposób zmniejsza się opory ruchu, a przy okazji wygładza nierówności.

Ilość śniegu nie ma aż takiego znaczenia, o ile jest go wystarczająco dużo, aby przykrył całą trasę.

Szybki zjazd z górki

Co jeszcze wpływa na szybki zjazd z górki?

Skoro już jesteśmy przy tarciu, to trzeba wspomnieć, że smarowanie nart specjalnym woskiem, zmniejsza tarcie o śnieg. Dla zawodowych narciarzy, biorących udział w wyścigach, gdzie poziom jest niezwykle wyrównany i o zwycięstwie decydują szczegóły, smarowanie nart to rodzaj sztuki. Źle przygotowane deski potrafią zepsuć cały występ.

Oprócz tarcia o śnieg występują także siły oporu powietrza. Są one tym większe, im szybciej jedziemy oraz im większą powierzchnię ciała wystawiamy na działanie wiatru. Aby zobaczyć optymalną pozycję do szybkiej jazdy, możecie podejrzeć, w jaki sposób bite są rekordy prędkości zjazdu na nartach.

I jeszcze technika

Na końcu warto wspomnieć jeszcze o technice jazdy. Doświadczeni narciarze mogą stosować technikę długiego pokonywania zakrętów na krawędziach nart, co pozwala na zachowanie dużej prędkości w czasie zjazdu. Wymaga ona jednak szerokiego i pustego stoku.

Zjeżdżając na nartach czy snowboardzie zawsze pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i innych.

Autor

Kamila Rajfur

Fascynują mnie przede wszystkim najnowsze osiągnięcia z dziedziny nanotechnologii, ale ze zdumieniem dziecka obserwuję też odkrycia naukowe z innych dziedzin. Ukończyłam kierunek Fizyka Techniczna na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki na Politechnice Wrocławskiej. Uwielbiam żeglować, szczególnie pod wiatr oraz odkrywać Polskę po kawałku. Z zajęć domowych wygrywają książki i puzzle.
Zobacz również
Kiedy nie warto myśleć za dużo?

Kiedy nie warto myśleć za dużo?

04.04.2024 00:09:13

Podcasty NTL