Zwinne zwierze z rudą kitą – poznaj ciekawostki o wiewiórkach

Monika Tarasek
M. Tarasek
28.07.2022
Przewidywany czas: 4 min

Usłyszane na spacerze w parku delikatne stukanie kamienia o krawężnik, może zaowocować niezwykłym spotkaniem. Taka zabawa to okazja do zobaczenia z bliska… wiewiórek! Znamy je jako te łatwowierne i zapominalskie, ale czy na pewno takie są? Poznajcie najbardziej interesujące ciekawostki o wiewiórkach!

Nie tylko ruda i z długim ogonem — rodzina wiewiórkowatych

Myśląc o wiewiórkach, na pewno w wyobraźni pojawia Wam się obraz długich rudych kit i małego słodkiego pyszczka. Każdy z zainteresowaniem wypatruje ich w gąszczu drzew zwłaszcza jesienią, kiedy pracowicie zajmują się zbieraniem zapasów na zimę. Wiecie, że na świecie wyróżniamy ponad 250 różnych zwierząt zaliczanych do rodziny wiewiórkowatych?!

Pierwsze odkryte szczątki organizmów podobnych do wiewiórek, według naukowców, mają 40 milionów lat! Wśród gatunków znanych nam obecnie możemy znaleźć naprawdę niezwykłe odmiany tych zwierząt. Na przykład istnieją wiewiórki, które potrafią… szybować! Tak, tak, dobrze czytacie. Ich ciała po bokach mają dodatkowe fałdy skóry, które w trakcie lotu rozpościerają się jak latawce. Dzięki temu mogą utrzymywać się w locie między drzewami rosnącymi nawet w odległości 80 metrów.

Takie wiewiórki naturalnie żyją w Azji i innych egzotycznych dla nas krajach. Jednak ponad sto lat temu jedną z nich — polatuchę syberyjską — można było spotkać w Polsce, gdzie prawdopodobnie naturalnie zasiedlała Puszcze Białowieską. Obecnie w naszym kraju „mieszkają” wiewiórki pospolite, które mają rude lub czarnobrązowe ubarwienie z białym brzuszkiem.

Gdzie mieszka wiewiórka? Podstawowe ciekawostki o wiewiórkach dla dzieci

Można ją spotkać, gdy przecina alejkę w parku lub szybko czmycha na wysokie gałęzie. Gdzie mieszka wiewiórka? Czy rzeczywiście większość życia spędzana na drzewach? Tak! Te dobrze nam znane rude gryzonie z okolicznych parków i lasów są wiewiórkami nadrzewnymi. Na ziemię schodzą głównie po to, aby odnaleźć pożywienie.

W koronach drzew starannie przygotowuje swoje gniazda z patyków i trawy. Całość konstrukcji wykłada miękkim mchem i porostami, żeby nie zmarznąć. Nie wszystkie wiewiórki budują własne gniazda. Z chęcią wprowadzają się do opuszczonych dziupli czy specjalnych domków przygotowanych dla nich przez człowieka.

wiewiórka

Zapominalskie gryzonie?

Ciekawe fakty z życia wiewiórek dotyczą ich menu i sposobu gromadzenia zapasów. Co wiemy o nawykach żywieniowych tych gryzoni? Co jedzą wiewiórki? Głównie nasiona i orzechy. To je tak pieczołowicie zbierają, przygotowując jesienią swoje zapasy na zimę. Nie jest jednak do końca prawdą, że wiewiórki zapominają, gdzie ukryły jedzenie. Wiele badań wskazuje na to, że pamiętają przynajmniej, gdzie zakopały większą część zebranego pokarmu. Dodatkowo prawdopodobnie wiewiórki wypracowały swój własny system sortowania jedzenia.

Czytając ciekawostki o wiewiórkach, musicie wiedzieć, że mit o tym, iż są zapominalskie, wziął się oczywiście z tego, że wiosną wiele z ukrytych wiewiórczych zapasów kiełkuje i powstają nowe drzewa. Najpewniej jednak te nowe sadzonki to nie zapomniane posiłki, ale nadmiarowe zapasy gryzoni. W końcu lepiej się dokładnie zabezpieczyć, aby w zimie nie być głodnym.

No właśnie, bo tak naprawdę wiewiórki nie zapadają w sen zimowy. Wprawdzie przesypiają czas, w którego trakcie panują chłodniejsze temperatury, jednak gdy następuje poprawa pogody, wychodzą ze swojego lokum, aby odkopać spiżarnię.

co jedzą wiewiórki

Ciekawostki o wiewiórkach: czy gryzonie te mogą policzyć na palcach do pięciu?

Mimo że organizm wiewiórki jest mały, natura stworzyła go bardzo intrygująco. Pierwszy w oczy rzuca się jej wielki, okazały, puszysty ogon. Zazwyczaj jego długość jest równa wielkości ciała wiewiórki! Pełni on wiele funkcji. Jest świetnym sterem i pozwala zachowywać równowagę podczas zwinnego skakania. W zimniejsze dni może służyć za miękką i ciepłą kołderkę.

Oprócz ogona wiewiórka posiada bardzo sprawne i umięśnione tylnie nogi. Pozwala jej to na wykonywanie wysokich susów i uciekanie przed wszelkimi czyhającymi na nią zagrożeniami. Co ciekawe w trakcie ucieczki wiewiórka często skacze zygzakiem, aby zmylić wroga. W ten sposób zyskuje cenny czas na wspięcie się w wysokie korony drzew, gdzie nie ma sobie równych. Pomocne przy tym są także pazury, pozwalające na mocne chwytanie się nawet gładkich gałęzi i zwinnie wspinanie się po drzewach.

Unikatową cechą wiewiórek są także ich przednie kończyny, które posiadają tylko cztery palce! W odliczaniu do pięciu zwierzęta te byłyby naprawdę kiepskimi graczami. Dodatkowo, jak każdy gryzoń, wiewiórki wyposażone są w niezwykle ostre cztery przednie zęby, idealnie dostosowane do rozłupywania orzechów. Wiedzieliście, że zęby te rosną przez całe ich życie? Dzięki temu wiewiórki nie muszą się martwić o otwieranie zamkniętych w łupinkach posiłków — zawsze mają pod ręką odpowiednie narzędzia!

Przyjaźń z wiewiórką?

Zebrane ciekawostki o wiewiórkach doskonale pokazują, że są to nie tylko zwinne i szybkie gryzonie. Potrafią być zaradne, pracowite i świetnie dbać o swoją przyszłość, zaopatrując się w zapasy odpowiednio wcześniej. Pomimo tego, że wyglądają na bardzo przyjazne zwierzęta, prowadzą zazwyczaj samotny tryb życia. Należy uważać i stronić od dotykania czy głaskania ich — są to jednak dzikie zwierzęta.

Jeżeli chcielibyście, żeby wprowadziły się do waszego ogrodu, pamiętajcie o ustawienia dla nich karmnika i o przygotowaniu odpowiedniej budki. Może znajdą tam schronienie, a Wy będziecie mogli podziwiać ich niezwykłe zachowania z bardzo bliska.

To może Cię zainteresować: Ciekawostki o pszczołach

Monika Tarasek
Autor

Monika Tarasek

Nieustannie odkrywam piękno świata biologii i chemii. Głęboko wierzę, że wszystkie skomplikowane zjawiska przyrodnicze można wyjaśnić w sposób prosty i przystępny. Ukończyłam kierunek Biochemia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnym czasie dużo się uśmiecham, chodzę z głową w chmurach, a kiedy nie rozwijam się naukowo, spełniam się artystycznie.
Zobacz również

Podcasty NTL